Νίκη στην παράταση για την Εθνική

Η Εθνική Ανδρών έκλεισε με νίκη την Προκριματική Φάση του Ευρωμπάσκετ 2022. Επικράτησε στη Ρίγα της Λετονίας με 97-94 στην παράταση, έχοντας ήδη εξασφαλίσει την παρουσία στην τελική φάση από το παράθυρο του Νοεμβρίου.

Η ελληνική ομάδα έκανε ένα πολύ ξεκίνημα (2-9 στο 2’20’’, 7-15 στο 5’) με τους διοργανωτές να μπαίνουν σιγά σιγά στο παιχνίδι και να ισοφαρίζουν (15-15. 6’44’’) με τον Σκέλε. Ο ίδιος έδωσε και το πρώτο προβάδισμα στην ομάδα του (18-17, 8’). Η Λετονία βρήκε ρυθμό, ήταν εύστοχη από τα 6μ75 και κατάφερε να μετατρέψει το 33-30 (12’) σε 47-32 (17’) με τον Ρόλαντς Φρεϊμάνις να έχει φτάσει σε 12’48’’ στους 16 πόντους. Η Ελλάδα πλησίασε και πάλι (51-42, 19’20’’) με τον Μουράτο να έχει μοιράσει στο πρώτο ημίχρονο έξι ασίστ.

Οι Λετονοί κράτησαν σταθερά το προβάδισμα με τους Έλληνες διεθνείς να προσπαθούν να πλησιάσουν και να μείνουν κοντά στο σκορ (59-52, 25’15’’). Λίγο μετά τα μισά της τρίτης περιόδου χρεώθηκε με τέταρτο φάουλ ο Μουράτος. Η απόσταση ανάμεσα στις δύο ομάδες σταδιακά αυξήθηκε (69-54, 27’25’’) για να κλείσει η τρίτη περίοδο με 69-59 με ένα τρίποντο από τον Κουζέλογλου.

Ένα τρίποντο από τον Κωνσταντίνο Παπαδάκη έγραψε το 72-68 (33’50’’) με τους πρώτους πόντους του στην Εθνική Ανδρών. Ο ίδιος διαμόρφωσε και το 75-75 (36’) και ένα λεπτό πριν το τέλος έδωσε και το προβάδισμα (77-78, 39’). Ο Μαργαρίτης με 1/ 2 έφερε και πάλι το παιχνίδι στα ίσια (79-79). Ο Ζόρικς ευστόχησε σε σουτ τριών πόντων για το 82-79 με 26’’ στο ρολόι. Ο Χρυσικόπουλος ευστόχησε με τη σειρά του από τα 6μ75 για το 82-82, στέλνοντας το παιχνίδι στην παράταση.

Η Ελλάδα έφτασε στο 88-91, η Λετονία επέστρεψε με ένα 4-0 (92-91) με τον Μαργαρίτη να πηγαίνει στον πάγκο με πέντε φάουλ, ο Σαλούστρος έγραψε το 92-93, ο Σκέλε απάντησε από τη γραμμή (94-93) με το ντέρμπι να συνεχίζεται ως το τελικό 94-97 που έδωσε τη νίκη στην ελληνική ομάδα.

*Μετά τους έξι παίκτες που έκαναν ντεμπούτο με την Εθνική Ομάδα στον αγώνα με την Βοσνία Ερζεγοβίνη, προστέθηκε και ένας έβδομος σήμερα, ο Κωνσταντίνος Παπαδάκης, που μπήκε στο δεύτερο δεκάλεπτο της αναμέτρησης με τη Λετονία.

*Ο Χρήστος Σαλούστρος στο τρίτο δεκάλεπτο έκανε νέο ατομικό ρεκόρ με την Εθνική Ανδρών, φτάνοντας στους 13 πόντους. Το προηγούμενο ήταν 12 πόντοι από τις 3/12/2018 και τον αγώνα Ελλάδα-Σερβία (61-84) για την Προκριματική Φάση Παγκοσμίου 2019.

*Ο Δημήτρης Κατσίβελης στο τέταρτο δεκάλεπτο έκανε ατομικό ρεκόρ με την Εθνική Ανδρών, φτάνοντας στους 15 πόντους. Το προηγούμενο ήταν οι 13 πόντοι. (2/7/2018, Ελλάδα-Εσθονία 78-56, Προκριματική Φάση Παγκοσμίου 2019).

Διαιτητές: Ροσό (Γαλλία), Καστίγιο (Ισπανία), Γκριτζιόνι (Ιταλία)

Δεκάλεπτα: 23-25, 51-42, 69-59, 82-82 (κ.α.), 94-97

Ελλάδα (Σκουρτόπουλος): Χουγκάζ 5, Χρυσικόπουλος 17, Κατσίβελης 19 (9 α), Παπαδάκης 11, Σαλούστρος 17 (9ρ), Τσαλμπούρης 3, Καράμπελας, Κουζέλογλου 5, Μαργαρίτης 14, Μωραϊτης 2, Μουράτος 4 (8 α), Τσαλμπούρης 3