Οι Γουίζαρντς άλωσαν το Λος Άντζελες!

Μεγάλη νίκη στην παράταση πήρε η ομάδα της Ουάσιγκντον, φτάνοντας τις πέντε σερί νίκες μετά από χρόνια.

Οι Γουίζαρντς έδωσαν συνέχεια στην κρίση των λαβωμένων Λέικερς κερδίζοντας με 127-124 στην παράταση μέσα στο LA. Ο Μπράντλεϊ Μπιλ με 33 και ο Ράσελ Γουέστμπρουκ με 32 πόντους πήραν από το χέρι την ομάδα τους που πέτυχε πέμπτη σερί νίκη για πρώτη φορά μετά από σχεδόν τρία χρόνια. Οι πρωταθλητές, που είχαν προηγηθεί με +17 στο δεύτερο ημίχρονο, δεν άντεξαν ως το τέλος «πληρώνοντας» τις απουσίες των Άντονι Ντέιβις και Ντένις Σρέντερ. Ο Λεμπρόν Τζέιμς είχε 31 πόντους (αλλά με 2/10 τρίποντα), 13 ασίστ, 9 ριμπάουντ, αλλά και 8 λάθη.

Η ξέφρενη πορεία των Τζαζ συνεχίστηκε με το 132-110 επί των Χόρνετς. Η ομάδα του Κουίν Σνάιντερ έκανε ρεκόρ στην ιστορία της με 28 εύστοχα τρίποντα (σε 55 προσπάθειες) έχοντας τέσσερις παίκτες με 20+ πόντους και κορυφαίο τον Ντόνοβαν Μίτσελ με 23.

Οι Σανς συμπλήρωσαν εννιά νίκες στην τελευταία δεκάδα αγώνων συντρίβοντας με 132-100 τους Μπλέιζερς. Ο Ντέβιν Μπούκερ είχε 34 πόντους για τους γηπεδούχους, που είχαν στο πλευρό τους 3.000 φιλάθλους.

Ο Ντάνκαν Ρόμπινσον είχε 22 πόντους με 6/13 τρίποντα και οι Χιτ επικράτησαν των Θάντερ στην Οκλαχόμα με 108-94.

Χάρη σε ένα τρομερό τρίτο δωδεκάλεπτο με επί μέρους σκορ 46-26 οι Μπουλς πέρασαν από το Χιούστον με 120-100 οδηγώντας τους Ρόκετς σε όγδοη σερί ήττα.

Σε τροχιά ανάκαμψης οι Μάβερικς, πέτυχαν την πέμπτη τους νίκη στα έξι τελευταία ματς, με 102-92 επί των Γκρίζλις. Ο Τιμ Χάρνταγουεϊ με 29 και ο Λούκα Ντόντσιτς με 21 πόντους έκαναν τη διαφορά.