«Μπαμ» της Βιλερμπάν στη Βαρκελώνη

Εκμεταλλευόμενη τον επιθετικό της πλουραλισμό αλλά και την μοναχική-συγκλονιστική προσπάθεια των Ντέιβις και Μίροτιτς, η Βιλερμάν πήρε σπουδαία εκτός έδρας νίκη απέναντι στην Μπαρτσελόνα (76-69) για την 26η αγωνιστική της Ευρωλίγκας και έγινε η πρώτη γαλλική ομάδα που καταφέρνει να πάρει θετικό αποτέλεσμα στο «Παλάου Μπλαουγκράνα».

Οι Γάλλοι, που είχαν επικρατήσει και στο ματς του πρώτου γύρου στη Λιόν, είχαν σε εξαιρετική μέρα τους Φαλ, Λάιτι, Χάουαρντ και Κόουλ, πανηγύρισε το σπουδαίο διπλό και ανέβηκε στο 11-14, την στιγμή που οι γηπεδούχοι παρέμεινα πρώτοι με 18-7.

Το ματς

Η Βιλερμπάν εκμεταλλεύτηκε τον πλουραλισμό της στην επίθεση και βρήκε λύσεις απέναντι στη Μπαρτσελόνα , η οποία δεν μπορούσε να κινηθεί στα επιθετικά στάνταρ της και βρέθηκε πίσω στο πρώτο δεκάλεπτο (15-19). Οι γηπεδούχοι χάρη στους Ντέιβις και Μίροτιτς ανέβασαν την απόδοσή τους επιθετικά και σε συνδυασμό με καλές άμυνες, πήρα μικρό προβάδισμα στο ημίχρονο (35-34).

Στο τρίτο δεκάλεπτο το ματς ισορρόπησε. Αν και οι Καταλανοί προσπάθησαν να πάρουν ένα μικρό προβάδισμα (40-34), οι φιλοξενούμενοι απάντησαν άμεσα με τους Χάουαρντ και Κόουλ. Όσο και αν οι συγκλονιστικοί Ντέιβις και Μίροτιτς πάλευαν μόνοι τους, οι Γάλλοι είχαν τις απαντήσεις (54-54). Από την στιγμή που η Βιλερμπάν πήρε το προβάδισμα στο τέταρτο δεκάλεπτο, δεν το έχασε ποτέ. Το σύνολο του Τι Τζέι Πάρκερ με όπλο την επίθεσή της, πήρε την σπουδαία νίκη στη Βαρκελώνη (76-69).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-19, 35-34, 54-54, 69-76

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 22 (8/13 δίποντα, 6/9 βολές, 8 ριμπάουντ), Βέστερμαν 1, Χάνγκα 3, Μπολμάρο, Σμιτς 2, Πούστοβι, Οριόλα 2, Αμπρίνες, Χίγκινς 9 (2/10 δίποντα, 5/6 βολές), Κούριτς 7, Μίροτιτς 19 (5/7 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Καλάθης 4 (2/6 δίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ)

ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ (Πάρκερ): Καουντί 2, Λακόμ, Φαλ 13 (4/7 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Νουά 3, Χέις, Μπάκο 5, Λάιτι 13 (3/9 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 4 κλεψίματα), Χάουαρντ 13 (3/5 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Γιαμπουσέλε 4 (8 ριμπάουντ), Κόουλ 21 (3/7 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 6/6 βολές, 4 ασίστ, 5 λάθη), Στραζέλ 2

Πηγή: sport-fm.gr