«Βομβαρδισμός» της Εφές σε Βαλένθια

Τέσσερις ημέρες μετά τον θρίαμβο επί της Φενέρμπαχτσε (74-106), η Εφές πραγματοποίησε μία ακόμα παραγωγικότατη εμφάνιση, επικρατώντας 99-83 της Βαλένθια στο πλαίσιο της 27ης αγωνιστικής της Euroleague.

Οι Τούρκοι με τρίποντη «εκτέλεση» πίσω από τα 6.75μ. (18/31, 58%) δεν είχαν κανένα πρόβλημα να φτάσουν τις πέντε σερί νίκες στη διοργάνωση και να ανέβουν στην τέταρτη θέση με ρεκόρ 16-10. Μεγάλοι πρωταγωνιστές για την ομάδα του Αταμάν οι Σαντλί (20π., 7/9 εντός πεδιάς) και Ντεμπουά (19π., 5/7 τρίποντα), με τον Τούρκο φόργουορντ να πετυχαίνει ρεκόρ καριέρας στους πόντους.

Από την άλλη, οι Ισπανοί έπεσαν στο 14-13, με τον Ντούμπλιεβιτς να πετυχαίνει 15 πόντους και να κατεβάζει 6 ριμπάουντ.

Το ματς:

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν αρκετά καλά το ματς, πηγαίνοντας χέρι-χέρι στα πρώτα δύο λεπτά (6-5). Ο πλουραλισμός της Βαλένθια στην επίθεση πίσω από τα 6.75μ., επέτρεψαν στους φιλοξενούμενους να τρέξουν ένα σερί 11-0 και να πάρουν «κεφάλι» στο σκορ με δέκα πόντους (6-16 στο 6′). Σανλί και Λάρκιν μάζεψαν κάπως τη διαφορά για την Εφές, με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται 18-23.

Στη δεύτερη περίοδο, η ομάδα του Εργκίν Αταμάν, «ξύπνησε» επιθετικά, και «πυροβολώντας» πίσω από τη γραμμή του τριπόντου πέτυχε 28 πόντους. Σε εξαιρετικό εκτελεστικό βράδυ βρέθηκε ο Σανλί, ο οποίος με δύο σερί τρίποντα και συνολικά οκτώ πόντους, έδωσε το προβάδισμα στους Τούρκους στο 14′ (30-27).Τα τρίποντα των Λάρκιν, Μόερμαν και Ντουμπουά διατήρησαν την Εφές μπροστά στο σκορ (39-37), με το ημίχρονο να κλείνει στο 46-40.

Δυνατό το ξεκίνημα των Ισπανών στην τρίτη περίοδο, με τον Ντέρικ Ουίλιαμς να πετυχαίνει έξι μαζεμένους πόντους και με ένα επιμέρους 8-0, η Βαλένθια πήρε βραχεία κεφαλή στο σκορ (46-47 στο 23′). Η Εφές μετά το αρχικό μούδιασμα στο δεύτερο ημίχρονο, βρήκε τα πατήματά της, με τον Σετράκ Σαντλί και Σέιν Λάρκιν να παίρνουν την επιθετικά «μπαγκέτα» και να οδηγούν εκ του ασφαλούς τους Τούρκους στο +10 για το 68-58 του τρίτου δεκαλέπτου.

Ο επιθετικός μονόλογος των γηπεδούχων πίσω από τη γραμμή του τριπόντου συνεχίστηκε και στην τέταρτη περίοδο. Η Βαλένθια προσπάθησε να ξαναμπεί στο ματς, μειώνοντας στους επτά στις αρχές του δεκαλέπτου, ωστόσο στο τέλος ξέμεινε από δυνάμεις και παραδόθηκε στην ανωτερότητα της Εφές, για το τελικό 99-83.

Τα δεκάλεπτα: 18-23, 46-40, 68-58, 99-83

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Αταμάν): Λάρκιν 15 (5 τρίποντα, 6 ασίστ), Μπομπουά 19 (5), Σίνγκλετον 7 (1), Σανλί 20 (3), Μοερμάν 7 (1), Μίτσιτς 16 (1), Άντερσον 1, Ντάντον, Σιμόν 14 (2)

ΒΑΛΕΝΘΙΑ (Πονσαρνάου): Μαρίνκοβιτς, Πρέπελις 13 (4), Πουέρτο 5 (1), Λαμπεϊρί 2, Βαν Ρόσομ 8 (2), Τόμπι 12 (2), Κάλινιτς 3 (1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ), Ντούμπλιεβιτς 15 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Γουίλιαμς 13 (2), Χέρμανσον 4, Σάστρε 8 (1)

Πηγή: sport-fm.gr