«Κατοστάρα» της Άλμπα στη Ζενίτ

Δεν είχε συνέχεια για την Χίμκι η μεγάλη νίκη της προηγούμενης αγωνιστικής επί της Ρεάλ Μαδρίτης, καθώς η Άλμπα Βερολίνου την ανάγκασε σε επιστροφή στις ήττες, επικρατώντας 100-81 στη Μόσχα για την 28η αγωνιστική της Euroleague.

Εξωπραγματικός ο Μάρκους Έρικσον για τους Γερμανούς με 10/13 τρίποντα, 36 πόντους και 41 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης.

Οι δυο ομάδες, που δεν έχουν βεβαίως ελπίδες συνέχειας στη διοργάνωση, είδαν το ρεκόρ τους να πηγαίνει η μεν Χίμκι στο 3-24, η δε Άλμπα στο 10-18.

Την ηγετική τριάδα για τους νικητές αποτέλεσαν ο μπόμπερ Μάρκους Έρικσον (36 πόντοι με 10/13 τρίποντα), ο Λουκ Σίκμα (18 πόντοι, 8 ριμπάουντ) και ο Σιμόνε Φοντέκιο (18 πόντοι), ενώ οι Σίβα και Λο είχαν από 9 ασίστ έκαστος. Όλα τα λεφτά για την Χίμκι ο Τζόρνταν Μίκι (season high με 29 πόντους, 9 ριμπάουντ), ακολούθησε σε απόδοση ο Αλεξέι Σβεντ που έφτασε κοντά στο triple double, αλλά με 5/22 σουτ (15 πόντοι, 12 ασίστ, 7 ριμπάουντ),

Το ματς

Η Άλμπα Βερολίνου ξεκίνησε καλύτερα στο παιχνίδι, αλλά στη συνέχεια η Χίμκι πήρε κεφάλι στο σκορ χάρη στον φοβερό Τζόρνταν Μίκι (13 πόντοι δίχως να χάσει σουτ στο α’ δεκάλεπτο) και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενη με 25-20.

Στο β’ δεκάλεπτο η διαφορά έμεινε στα ίδια επίπεδα καθ’ όλη τη διάρκειά του και με τις δύο ομάδες να είναι καλές επιθετικά, το πρώτο ημίχρονο έληξε με το σκορ 47-41.

Κατά την επιστροφή από την ανάπαυλα, οι γηπεδούχοι έφτασαν μέχρι και το +8, αλλά σταδιακά η Άλμπα πλησίαζε, εκμεταλλευόμενη την ευστοχία της στα τρίποντα και το γεγονός ότι η Χίμκι ξεκίνησε τις -συνήθεις- κακές επιθετικές επιλογές. Έτσι στο ένα λεπτό πριν τη λήξη του γ’ δεκαλέπτου μπήκε ξανά μπροστά στο σκορ, μετά από την αρχή του αγώνα.

Στα τελευταία δέκα λεπτά οι φιλοξενούμενοι δεν κοίταξαν πίσω και λεπτό με το λεπτό αύξαναν την υπέρ τους διαφορά απέναντι στη Χίμκι που κατέρρεε, για να φτάσουν στο τελικό 100-81, με τον Μάρκους Έρικσον να παίζει… ρολόι από το τρίποντο.

Τα δεκάλεπτα: 25-20, 47-41, 67-78, 81-100

ΧΙΜΚΙ (Μάλτσεφ): Σβεντ 15 (2/10 δίποντα, 3/12 τρίποντα, 2/2 βολές, 7 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 3 κλεψίματα, 4 λάθη), ΜακΚόλουμ 12 (2), Καράσεφ 7 (1/5 τρίποντα), Ζάιτσεφ 2, Βιάλτσεφ 3 (1), Μόνια 6 (2), Πονκρασόφ 3, Βάλιεφ 4, Μίκι 29 (12/16 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2/2 βολές, 9 ριμπάουντ).

ΑΛΜΠΑ (Ρενέσες): Λο (0/5 σουτ, 9 ασίστ), Σίβα 11 (3 τρίποντα, 9 ασίστ), Γκιφάι, Ντίλοου, Έρικσον 36 (1/3 δίποντα, 10/13 τρίποντα, 4/4 βολές), Μάτισεκ, Σνάιντερ 2, Φοντέκιο 18 (3), Τίμαν 4, Σίκμα 18 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Λάμερς 11 (5 ριμπάουντ, 3 ασίστ).

Πηγή: sport-fm.gr