«Τρένο» η Φενέρ

Η Φενέρμπαχτσε επικράτησε με μεγάλη δυσκολία 90-86 της Βιλερμπάν στο «Αστρομπάλ» και διατηρήθηκε μέσα στην οκτάδα που οδηγεί στα playoff της Euroleague. Αυτή ήταν η 12η νίκη στα τελευταία 13 ματς για την ομάδα του Κοκόσκοφ.

Στο 17-11 πλέον το ρεκόρ της Φενέρ, στο 12-16 η Βιλερμπάν, που υπέστη την πρώτη ήττα της μετά από τέσσερα συνεχόμενα θετικά αποτελέσματα στο «Αστρομπάλ».

Kορυφαίος για τους νικητές ο Ντε Κολό (24 πόντοι, 6 ασίστ, 4 ριμπάουντ) και ακολούθησε ο Πιερ με 13 πόντους. Διψήφιοι για τη Βιλερμπάν οι Λάιτι (15π.), Μπακό (14π.), Κόουλ (14π.) και Χάουαρντ (12π.) και Γιαμπουσέλι (10π.).

To ματς

Η Φενέρ ξεκίνησε δυνατά στο ματς και μόλις στο 5′ έφτασε σε διψήφιο προβάδισμα (5-15) με ένα σερί 13-0. Οι γηπεδούχοι ωστόσο απάντησαν και ισοφάρισαν σε 18-18 ένα λεπτό πριν το τέλος του α’ δεκαλέπτου.

Δεν σταμάτησαν μάλιστα εκεί, αφού προηγήθηκαν 29-25 στην αρχή του β’ δεκαλέπτου. Σε εκείνο το σημείο, η Φενέρ έκανε νέο σερί (11-2) και πέρασε μπροστά 31-36, όμως οι Γάλλοι ισοφάρισαν εκ νέου λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, που έληξε με σκορ 38-40.

To +8 (46-38) που απέκτησαν πολύ νωρίς στο δεύτερο μέρος οι Τούρκοι «σβήστηκε» και πάλι από την Βιλερμπάν (49-47 στο 25′), η οποία προηγήθηκε στη συνέχεια και με τέσσερις πόντους, έχοντας για πρωταγωνιστή τον Νόρις Κόουλ. Το 60-59 του 30′ προμήνυε ντέρμπι μέχρι τέλους.

Με τον Μπακό να είναι εξαιρετικός, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 65-61 στο 32′ και διατηρούσαν το προβάδισμά τους μέχρι το 35′, οπότε η Φενέρ αντέδρασε και προηγήθηκε 80-76 τρία λεπτά πριν το φινάλε. Η νίκη παρέμενε ανοικτή μέχρι το τέλος, αλλά την «καθάρισε» για τους Τούρκους ο Ντε Κολό με τρίποντο 13” πριν το τέλος για το 84-88.

Τα δεκάλεπτα: 18-20, 38-40, 60-59, 86-90

ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ (Πάρκερ): Καουντί 7 (1), Φαλ 9, Νουά 5, Μπακό 14 (5 ριμπάουντ), Λάιτι 15 (3), Χάουαρντ 12 (2/7 τρίποντα), Γιαμπουσελέ 10, Κόουλ 14 (2/6 τρίποντα), Στραζέλ.

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Κοκόσκοβ): Μπράουν 9 (1 τρίποντο, 5 ασίστ), Γκούντουριτς 13 (3), Ο’Κουίν 11 (1), Ντε Κολό 24 (6/10 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 3/3 βολές, 6 ασίστ), Πιερ 13 (2), Μπαρτέλ 6, Βέσελι 9, Έντι, Ντουβερίογλου 5, Ουλανόβας.

Πηγή: sport-fm.gr