Ματσάρα στη Νίκαια με (νέο) σπουδαίο διπλό του Λαυρίου!

Το Λαύριο επικράτησε σε ένα εντυπωσιακό παιχνίδι του Ιωνικού Νίκαιας εκτός έδρας με σκορ 89-88 για την 16η αγωνιστική της Stoiximan Basket League και συνεχίζει την εκπληκτική πορεία του στο φετινό πρωτάθλημα, πετυχαίνοντας την 11η νίκη του!

Έφτασαν κοντά στην ανατροπή οι γηπεδούχοι από το -12 του τρίτου δεκαλέπτου, αλλά ο Άνταμ Σμιθ απέτυχε στην τελευταία επίθεση να δώσει τη νίκη στην ομάδα του, κάνοντας μία πολύ κακή επιλογή. Νωρίτερα ο Βασίλης Μουράτος είχε χάσει δύο ελεύθερες βολές.

Το ματς

To Λαύριο πήρε τα ηνία του παιχνιδιού από νωρίς και όντας εξαιρετικό και με πλουραλισμό στην επίθεση εξασφάλισε διψήφια διαφορά στο 8ο λεπτό (16-26), με τον Μαυρκεφαλίδη να παλεύει μόνος του μέχρι εκείνη τη στιγμή για τον Ιωνικό (10 πόντοι). Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με σκορ 24-30 για την ομάδα του Σερέλη.

Οι αντίπαλοι συνέχισαν να είναι εξαιρετικοί επιθετικά και με τους Χόλογουελ και Ντέιβις να πρωταγωνιστούν για τις δύο ομάδες, αυτές έφτασαν μέχρι την ανάπαυλα με το χορταστικό 56-49 υπέρ του Λαυρίου.

Στο γ’ δεκάλεπτο, ο Σμιθ «πήρε το όπλο του» για τον Ιωνικό, ωστόσο αυτό δεν ήταν αρκετό για τους γηπεδούχους να απειλήσουν το Λάυριο, με τη διαφορά να φτάνει μέχρι τους δώδεκα πόντους και να είναι στο 30′ ίδια με αυτή του ημιχρόνου (+7, 64-71).

Το ντέρμπι ήταν φυλαγμένο για το τελευταίο δεκάλεπτο, εκεί όπου η ομάδα το Βαγγέλη Αγγέλου έφτασε αρχικά στον πόντο (74-75 στο 33′) κι έπειτα στην ισοφάριση (85-85 στο 37′). Ωστόσο το χαμένο σουτ του Σμιθ με τη λήξη του παιχνιδιού δεν επέτρεψε στους γηπεδούχους να φτάσουν στην ολική ανατροπή.

Τα δεκάλεπτα: 24-30, 49-56, 64-71, 88-89

ΙΩΝΙΚΟΣ (Αγγέλου): Σμιθ 2 (7/11 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 2/3 βολές, 6 ασίστ), Πρίτζετ 8, Βλάχος, Μουχαϊμίν 6 (1), Χουγκάζ 9 (2/14 σουτ, 5/6 βολές, 14 ριμπάουντ), Πετρόπουλος 3 (1), Μαυροκεφαλίδης 10 (2), Χόλογουελ 25 (6/8 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Τολιόπουλος 2, Χόλιφιλντ3, Κόνιαρης.

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Κάρτερ 14 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μουράτος 6 (2/10 σουτ, 2/4 βολές, 5 ασίστ), Ντιαλό 13, Ντέιβις 17 (3/5 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 7 ριμπάουντ), Γερομιχαλός 11 (12 ριμπάουντ), Κόζι 6 (1), Σάβατζ, Περσίδης 3, Ανοσίκε 10, Μαστρογιαννόπουλος 9 (1).

Πηγή: sport-fm.gr