Άνετα ο ΠΑΟ τη Μακάμπι

Παίζοντας εξαιρετικά σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, πλην του τελευταίου πενταλέπτου στην 3η περίοδο, ο Παναθηναϊκός επιβλήθηκε άνετα 81-63 της Μακάμπι Τελ Αβίβ και επανήλθε στις νίκες μετά από 3 ήττες στην Ευρωλίγκα.

Οι «πράσινοι» ήταν… ατσάλινοι στην άμυνα και κράτησαν τους Ισραηλινούς σε μονοψήφιο αριθμό πόντων, τόσο στο πρώτο, όσο και στο τέταρτο δεκάλεπτο!

Κορυφαίοι για το «τριφύλλι», που ανέβηκε στο 10-17, ο -εξαιρετικός στο δεύτερο ημίχρονο- Παπαπέτρου (20 πόντοι, 5 ριμπάουντ), ο Γουάιτ (15 πόντοι, 7 ριμπάουντ), ο Μήτογλου (12 πόντοι, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ) και ο Χεζόνια (12 πόντοι, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα).

Το ματς

Οι παίκτες του Παναθηναϊκού έδειξαν από την αρχή τις διαθέσεις τους και με εξαιρετική άμυνα πήραν ώθηση και απομακρύνθηκαν με +8 (11-3 στο 4’). Με τους Μήτογλου, Χεζόνια και Γουάιτ να εκτελούν, το «τριφύλλι» έτρεξε σερί 12-0 και εκτοξεύτηκε στο +18 (25-7 στο 9’).

Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με τους «πράσινους» να έχουν διαφορά 16 πόντων (25-9) κι ενώ η Μακάμπι δεν μπορούσε να βρει διαδρόμους προς το αντίπαλο καλάθι: είναι χαρακτηριστικό πως είχε 0 ασίστ και 6 λάθη σε αυτό το διάστημα!

Στην εκκίνηση της 2ης περιόδου, οι Ισραηλινοί αποφάσισαν να πιέσουν πιο ασφυκτικά τους γηπεδούχους στο κατέβασμα της μπάλας και τους ανάγκασαν σε αβίαστα λάθη, ακόμα και μετά από επαναφορά.

Παρ’ όλα αυτά, η ομάδα του Σφαιρόπουλου δεν μπορούσε να κεφαλαιοποιήσει τις κατοχές που κέρδιζε, αφού ζοριζόταν επιθετικά. Με τον Παπαγιάννη να μπαίνει στην εξίσωση, το «τριφύλλι» ξέφυγε με +18 (34-16 στο 13’).

Ακολούθησε ένα τρίλεπτο που ο Παναθηναϊκός βραχυκύκλωσε επιθετικά, με συνέπεια να μειωθεί η διαφορά (34-23 στο 16’). Ο Γουάιτ πήρε στους ώμους του την ομάδα του κι έφερε τους «πράσινους» στο +13 (43-30) με το φινάλε του ημιχρόνου.

Στα πρώτα λεπτά της 3ης περιόδου, το «τριφύλλι» βρήκε λύσεις από τον Παπαπέτρου, που εκτελούσε από την περιφέρεια και διατήρησε τους γηπεδούχους σε διψήφια διαφορά (56-40 στο 25’).

Παρ’ όλα αυτά, σε εκείνο το σημείο επήλθε μπλακ-άουτ στους παίκτες του Κάτας, που πραγματοποιούσαν τη μία τραγική πίσω από την άλλη, την ώρα που η Μακάμπι απέκτησε ρυθμό και σκοράροντας από την περιφέρεια κυρίως, έτρεξε επιμέρους 15-2 και πλησίασε σε απόσταση βολής με το φινάλε του δεκαλέπτου (58-55).

Στην 4η περίοδο, ο Παναθηναϊκός βγήκε αποφασισμένος να τελειώσει τη δουλειά: «έπνιξε» πάλι τους φιλοξενούμενους με την αμυντική προσήλωσή του και για 5 λεπτά δεν δέχθηκε ούτε έναν πόντο. Κάπως έτσι απομακρύνθηκε εκ νέου με διψήφια διαφορά (67-55 στο 35’).

Με τον Παπαπέτρου να πετυχαίνει 8 διαδοχικούς και αναπάντητους πόντους, το «τριφύλλι» εκτοξεύτηκε στο +20 (79-59) και κάπου εκεί η σεμνή τελετή έλαβε τέλος. Το τελικό 81-63 απέδωσε δικαιοσύνη και χάρισε στους «πράσινους» τη 10η νίκη τους στη φετινή Ευρωλίγκα.

Τα δεκάλεπτα: 25-9, 43-30, 58-55, 81-63.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Κάτας): Μακ, Παπαγιάννης 8 (4/4 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Μποχωρίδης 5 (1 τρίποντο, 3 ασίστ), Παπαπέτρου 20 (4/11 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Χεζόνια 12 (2/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Κασελάκης, Γουάιτ 15 (7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μήτογλου 12 (4/6 δίποντα, 4/7 βολές, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μπέντιλ 4 (1/6 σουτ, 2/2 βολές), Σαντ Ρος 5 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα, 4 λάθη).

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Σφαιρόπουλος): Μπράιαντ 5 (1/6 σουτ, 2/2 βολές), Γουίλμπεκιν 14 (4/9 τρίποντα), Τζόουνς 6 (3/10 σουτ), Καλοϊάρο 4, Χάντερ 1 (0/4 δίποντα, 1/2 βολές), Κοέν 4, Κάσπι 2, Ντόρσει 9 (1/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 λάθη), Ντιμπαρτολομέο 9 (3), Μπλέιζερ, Μπέντερ, Ζίζιτς 9 (8 ριμπάουντ).

Πηγή: sport-fm.gr