Πέρασε από το «Αστρομπάλ» η Άλμπα

Σε ένα παιχνίδι με μπόλικο θέαμα παρά το γεγονός ότι ήταν -ουσιαστικά- βαθμολογικά αδιάφορο, η Άλμπα Βερολίνου επιβλήθηκε της Βιλερμπάν με 95-89 στη Γαλλία για την 29η αγωνιστική της Euroleague.

Στο 11-18 το ρεκόρ των Γερμανών που πήραν δεύτερο σερί διπλό (μετά τη Χίμκι). Στο 12-17 πλέον οι Γάλλοι, που έχασαν τις όποιες λιγοστές ελπίδες είχαν για την οκτάδα.

Κορυφαίος για τους νικητές ο Σίβα (21π., 7ασ., 4ρ.), τον ακολούθησαν Φοντέκιο (19π.), Έρικσον (14π.). Για τη Βιλερμπάν ξεχώρισαν Γιαμπουσέλε (18π.) και Χάουαρντ (15π., 6ασ.),

Το ματς

Η Βιλερμπάν ήταν καταπληκτική επιθετικά στο ξεκίνημα του αγώνα και μετά το 15-15 του 5′ έκανε ένα σερί και ξέφυγε με 22-15. Τελικά ολοκλήρωσε το α’ δεκάλεπτο προηγούμενη 30-23, έχοντας 12/15 σουτ εντός πεδιάς.

Η Άλμπα ψαλίδισε την διαφορά μέχρι το -3 (30-27) νωρίς στο 2ο δεκάλεπτο, αλλά στη συνέχεια οι γηπεδούχοι πήραν πάλι… μπροστά και έφτασαν ακόμη και σε διψήφιο προβάδισμα (48-38) για να κλείσουν το ημίχρονο προηγούμενοι 52-43.

Ωστόσο οι Γερμανοί μπήκαν «με το μαχαίρι στα δόντια» στο β’ μέρος και κατάφεραν γρήγορα να ανατρέψουν την διαφορά και να προηγηθούν (57-58 στο 24′) χάρη κυρίως στον εκπληκτικό Πέιτον Σίβα. Από εκείνη τη στιγμή το ματς έγινε ντέρμπι και η επιθετική παραγωγή μειώθηκε κι από τις δύο πλευρές, με το 73-70 στο 30′ να αφήνει κάθε αποτέλεσμα ανοιχτό.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Άλμπα πήρε το ρόλο του οδηγού κι έφτασε μέχρι το +5 στο 37′, ωστόσο οι Γάλλοι ισοφάρισαν σε 89-89 στα 67” για το φινάλε. Ένα τρίποντο του Φοντέκιο στη συνέχεια έγειρε οριστικά την πλάστιγγα υπέρ των φιλοξενούμενων που επικράτησαν με τελικό σκορ 95-89.

Τα δεκάλεπτα: 30-23, 52-43, 73-70, 95-89

ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ (Πάρκερ): Καχούντι 2, Λακόμπ 4, Ντιότ 5 (1), Φαλ 8 (4/4 δίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Νουά 2, Μπάκο 12 (4/6 δίποντα, 4/4 βολές, 5 ριμπάουντ), Χάουαρντ 15 (3/5 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Γιαμπουσέλε 20 (5/7 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 4/4 βολές), Κόουλ 12 (6/10 δίποντα, 0/5 τρίποντα, 4 ασίστ), Στράζελ 9 (1)

ΑΛΜΠΑ (Ρενέσες): Σίβα 21 (3/5 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 6/6 βολές, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα), Γκιφάι 4, Ντέλοου 2, Έρικσον 14 (3/5 τρίποντα, 3/4 βολές), Μάτισεκ 3 (1), Σνάιντερ 2, Ολίντε, Φοντέκιο 19 (7/9 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/3 βολές), Τίμαν 13 (5/6 δίποντα, 3/4 βολές, 6 ριμπάουντ), Σίκμα 5 (7 ασίστ), Λάμερς 12 (6/7 δίποντα)

Πηγή: sport-fm.gr