Επιτέλους νίκη για τον Αστέρα!

Με κορυφαίο τον Λόιντ και κάνοντας την αντεπίθεση στην τέταρτη περίοδο, ο Ερυθρός Αστέρας επιβλήθηκε της ουραγού Χίμκι με 92-81, για την πρώτη του νίκη ύστερα από οκτώ διαδοχικές ήττες (8-21). Οι Ρώσοι πήγαν στο 3-25.

Ο Αμερικανός ήταν κορυφαίος με 22 πόντους και τον ακολούθησε ο Νταβιντόβατς με 16π και ο Γουόλντεν με 15π.

Από τους Μοσχοβίτες, πρώτοι σκόρερ ήταν οι ΜακΚόλουμ και Μίκι με 29π. και 27π. αντίστοιχα.

Το ματς

Το κακό επιθετικό ξεκίνημα του Ερυθρού Αστέρα εκμεταλλεύτηκε η Χίμκι, με αποτέλεσμα να πάρει το προβάδισμα από νωρίς και να κλείσει την πρώτη περίοδο στο +7 (8-15). Στη δεύτερη περίοδο και οι δύο ομάδες είχαν… αμελήσει την άμυνα, με τους Ρώσους να ήταν σταθερά μπροστά και να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το +4 (34-38).

Στο ίδιο μοτίβο ήταν και το τρίτο δεκάλεπτο, με τη Χίμκι να ήταν σταθερά μπροστά και τον Ερυθρό Αστέρα να κυνηγά (45-53), μέχρι το 15’. Εκεί, οι «ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν την αντεπίθεσή τους και με τον Ντόμπριτς πήραν το προβάδισμα (59-58), κλείνοντας με το υπέρ τους 62-60 την περίοδο.

Η Χίμκι ανέκτησε το προβάδισμα στο τέταρτο δεκάλεπτο και το διατήρησε (72-73) μέχρι το 34’. Εκεί, ξεκίνησε ένα… κρεσέντο του Λόιντ, ο οποίος έστειλε τον Ερυθρό Αστέρα στο +13 (86-73), με τη νίκη να έρχεται με το τελικό 92-81.

Τα δεκάλεπτα: 8-15, 34-38, 62-60, 92-81

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Ράντονιτς): Χολ 2, Γουόλντεν 15 (2/3 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 5/7 βολές, 5 ασίστ), Λόιντ 22 (5/8 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Ουσκόκοβιτς 4, Νταβίντοβατς 16 (2/2 δίποντα, 4/4 τρίποντα), Λάζιτς 8 (2), Ριθ 6, Ντόμπριτς 12 (2), Σιμόνοβιτς 1, Γιάγκοντιτς – Κουρίτζα, Κούζμις, Νόκο 6

ΧΙΜΚΙ (Μάλτσεφ): ΜακΚόλουμ 29 (6/9 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 8/10 βολές, 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 λάθη), Καράσεφ 8 (2), Ζάιτσεφ 6, Βιάλτσεφ, Μόνια 2 (1/8 σουτ, 5 ριμπάουντ, 4 λάθη), Σαράποφ 2, Πονκρασόφ 3, Βορόνοφ, Βάλιεφ, Μίκι 27 (13/20 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 1/2 βολές, 7 ριμπάουντ)

Πηγή: sport-fm.gr