Η Μπαρτσελόνα πήρε το «κλάσικο»

Της έχει πάρει τον… αέρα! Με κορυφαίο τον Οριόλα και σημαντική βοήθεια από τον Μίροτιτς, η Μπαρτσελόνα επικράτησε 81-76 της Ρεάλ, πανηγυρίζοντας την τέταρτη διαδοχική νίκη σε clasico, σε όλες τις διοργανώσεις!

Παράλληλα, η Καταλανοί έφτασαν στο 21-8 και προκρίθηκαν και μαθηματικά στα φετινά playoffs!

Σχετικά κλειστό ήταν το ντέρμπι καθ’ όλη τη διάρκειά του, με τη «βασίλισσα» να ήταν μπροστά στο 35’, αλλά από εκείνο το σημείο και η ομάδα του Σάρας να ανακτά το προβάδισμα και να το διατηρεί μέχρι τη λήξη.

Τέσσερις παίκτες των «μπλαουγκράνα» είχαν διψήφιο αριθμό πόντων, με τον Οριόλα να ήταν πρώτος σκόρερ με 18π., τον Μίροτιτς να είχε 13π. και τους Καλάθη και Κούριτς να είχαν από 11π.

Στον αντίποδα, η ομάδα του Λάσο υποχώρησε στο 17-12, ενώ ξεχώρισαν οι Ντεκ και Ταβάρες με 17π. και 16π. αντίστοιχα, με τον δεύτερο να είχε και 11 ριμπάουντ.

Το ματς

Με τον Καλάθη ιδιαίτερα ορεξάτο, η Μπαρτσελόνα προηγήθηκε 10-3 στο ντέρμπι. Όμως, η Ρεάλ αντέδρασε και με τον Ταβάρες πέρασε μπροστά (14-13), στο 6’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι ομάδες συμβάδιζαν με τους Καταλανούς να ανεβάζουν στροφές στο τελευταίο λεπτό και να κλείνουν την πρώτη περίοδο στο +5 (19-24).

Με τα τρίποντα του Αμπάλδε, η «βασίλισσα» μπήκε καλύτερα στο δεύτερο δεκάλεπτο, περνώντας και πάλι μπροστά (31-29), στο 14’. Ωστόσο, οι Μίροτιτς και Οριόλα ξεκίνησαν την αντεπίθεση των «μπλαουγκράνα» για το δικό τους προβάδισμα (35-41), με το τρίποντο του Ντεκ να διαμορφώνει το 38-41 του πρώτου ημιχρόνου.

Στο ίδιο μοτίβο ήταν το ντέρμπι και στην τρίτη περίοδο. Κλειστό ματς, με την Μπαρτσελόνα να είχε ένα σταθερό και μικρό προβάδισμα μέχρι το τέλος της (54-57). Στην τέταρτη περίοδο, το προβάδισμα πήγαινε εναλλάξ (69-68), μέχρι το 35’. Ωστόσο, εκεί η καλή άμυνα και οι Μίροτιτς-Οριόλα έστειλαν τους «μπλαουγκράνα» στο +5 (72-77), παίρνοντας τη νίκη με το τελικό 81-76.

Τα δεκάλεπτα: 19-24, 38-41, 54-57, 76-81

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Κοζέρ 3 (1), Αμπάλντε 11 (3/7 τρίποντα, 4 ασίστ), Τάιους 4, Λαπροβίτολα 6 (2), Αλοθέν 8 (5 λάθη), Ντεκ 17 (3/4 τρίποντα), Γκαρούμπα 1, Κάρολ 5 (1), Ταβάρες 16 (5/6 δίποντα, 6/8 βολές, 11 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 λάθη), Τόμπκινς (0/3 σουτ), Τέιλορ 5 (1)

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 7, Χάνγκα 5 (2/7 σουτ, 4 ριμπάουντ), Σμιτς 3 (1), Οριόλα 18 (4/8 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 1/2 βολές, 6 ριμπάουντ), Αμπρίνες 5 (1), Χίγκινς 8 (5 ασίστ), Κούριτς 11 (3/4 τρίποντα), Κλαβέρ, Μίροτιτς 13 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Καλάθης 11 (4/7 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 3 ασίστ)

Πηγή: sport-fm.gr