Βήμα σωτηρίας η Λάρισα!

Σημαντική βαθμολογική «ανάσα» πήρε η Λάρισα, καθώς επικράτησε 82-73 του Κολοσσού, με αποτέλεσμα να πανηγυρίσει την πρώτη της νίκη ύστερα από τρεις σερί ήττες και να ανέβει στο 5-12. Από την άλλη, οι Ροδίτες έπεσαν στο 6-11, αλλά κράτησαν το +26 του πρώτου αγώνα.

Η ομάδα του Παπανικολόπουλου τελείωσε το ματς με 11/23 τρίποντα, με τους Μπράουν και Σμιθ να ήταν κορυφαίοι, έχοντας 18π. και 16π. αντίστοιχα.

Από τους «θαλασσί», ξεχώρισαν οι Ζάρας και Καντέρ με 20π. και 15π. αντίστοιχα.

Το ματς

Μαζί ήταν οι δύο ομάδες στα πρώτα τέσσερα λεπτά (6-6) του παιχνιδιού. Στη συνέχεια, η Λάρισα άνοιξε το γήπεδο με Ουάσινγκτον και Γουόσπαν, με αποτέλεσμα να πάει στο νταμπλ-σκορ (20-10), στο 7’. Όμως, στα τελευταία λεπτά, ο Κολοσσός έσφιξε την άμυνά του και έτσι κατάφερε να μειώσει στο μισό τη διαφορά (20-15).

Με ένα προσωπικό κρεσέντο του Σμιθ στην αρχή της δεύτερης περιόδου, οι γηπεδούχοι ξέφυγαν στο +14 (32-18), στο 14’. Στη συνέχεια, οι Ροδίτες αντέδρασαν επιθετικά και έριξαν τη διαφορά σε μονοψήφια τιμή με τον Άντριτς (37-31), όμως η ομάδα του Παπανικολόπουλου δεν έχασε τον έλεγχο και πήγε στα αποδυτήρια με το +9 (42-33).

Τα δύο τρίποντα του Ρας εκτόξευσαν τη διαφορά στο +15 (48-33) για τη Λάρισα, στην αρχή του δεύτερου μέρους και τη διατήρησε σε διψήφια τιμή (56-44), μέχρι το 26’. Εκεί, ο Κολοσσός αντέδρασε με καλές άμυνες καλάθια στο ανοικτό γήπεδο, όπου με επιμέρους σκορ 2-10 μείωσε στο -4 (58-54). Όμως, στο τελευταίο δίλεπτο οι γηπεδούχοι απάντησαν με ένα 4-0, κλείνοντας την τρίτη περίοδο στο +8 (62-54).

Αρκετά επιθετικές ήταν και οι δύο ομάδες στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τον Μπράουν, όμως, να ήταν ασταμάτητος από την περιφέρεια και έτσι η Λάρισα να ήταν σταθερά μπροστά με διψήφια διαφορά (78-67). Ο Κολοσσός αντέδρασε και μείωσε σε 80-73, αλλά η ομάδα της Θεσσαλίας δεν έχασε τον έλεγχο και έφτασε στη νίκη με το τελικό 82-73.

Τα δεκάλεπτα: 20-15, 42-33, 62-54, 82-73

ΛΑΡΙΣΑ (Παπανικολόπουλος): Μπράουν 18 (6/6 τρίποντα, 5 ασίστ), Γουάσινγκτον 14 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Ρας 13 (3/4 τρίποντα), Κώττας 6 (5 ριμπάουντ), Γουόσπαν 9, Σμιθ 16 (6/10 σουτ, 3/3 βολές), Καμάρας, Καμπερίδης, Μούρτος, Παπαδάκης 2, Γκόρντον 4.

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Καντζούρης): Άρτις 7 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Άντριτς 12 (2/7 τρίποντα), Μπιλλής, Ζάρας 20 (4/5 τρίποντα, 4 ασίστ), Σπάισερ 4, Καμαριανός, Ξανθόπουλος 10 (2/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Γουάτσον 5 (1), Καντέρ 15 91), Αγγελάκος.

Πηγή: sport-fm.gr