Κέρδος του Άρη το… νέο αίμα

Η απόδοση των νεαρών παικτών ήταν το κέρδος του Άρη από το φιλανθρωπικό παιχνίδι με τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ, με τους γηπεδούχους να κερδίζουν με 97-67.

Ο Άρης πήγε στην Αθήνα με πολλές απουσίες, αφού δεν ταξίδεψαν οι Ντραγκίτσεβιτς, Μιλόσεβιτς, Σλαφτσάκης, Χαριτόπουλος, ενώ δεν αγωνίστηκαν ο Σταμάτης και ο Σιδηροηλίας λόγω των ενοχλήσεων που έχει στη βουβωνική χώρα και του στέρησαν τη συμμετοχή και στο ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ. Ο Σάββας Καμπερίδης έδωσε χρόνο σε όλους τους νεαρούς παίκτες του και ο Όμηρος Νετζήπογλου κέρδισε τις εντυπώσεις, κάνοντας πολύ καλή εμφάνιση στον αποψινό αγώνα.

Ο Άρης ξεκίνησε με τους Φλιώνη, Τσάλμερς, ΝτεΚόζι, Κουζέλογλου και Γεωργάκη. Οι δύο ομάδες ήταν άστοχες στο ξεκίνημα (3-3 στο 3’). Ο Άρης ήταν ανταγωνιστικός (11-9) και ο Λιτλ με τρίποντο μείωσε σε 21-19 την ώρα που ο Καμπερίδης είχε ρίξει στο παρκέ τους Νετζήπογλου, Πετανίδη. Ο Νετζήπογλου με καλάθι και φάουλ μείωσε σε 26-24, σκορ με το οποίο έληξε το πρώτο δεκάλεπτο.

Με τρίποντο ο Τσάλμερς έγραψε το 29-28. Ο Ολυμπιακός απάντησε με σερί 9-0 για το 38-29. Ο Άρης προσπάθησε να κρατηθεί κοντά στο σκορ με τρίποντα αλλά οι γηπεδούχοι διατήρησαν μία διαφορά (46-35). Οι «κιτρινόμαυροι» μείωσαν σε 46-42, πριν το 49-42 του ημιχρόνου.

Ο Άρης ξεκίνησε καλά στο τρίτο δεκάλεπτο και μείωσε σε 52-47. Ο Ολυμπιακός ξέφυγε με 63-51 και με τρίποντο του Λαρεντζάκη έγραψε το 68-53 στο 26’. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να ανεβάζουν τη διαφορά (76-53) αφού η κούραση και λόγω του ντέρμπι και των απουσιών ήταν δεδομένη. Το 30’ βρήκε το σκορ στο 78-54.

Ο Λιτλ με τρίποντο μείωσε σε 83-62. Ο Καμπερίδης έδινε όλο και περισσότερο χρόνο στους νεαρούς παίκτες του, το ίδιο έκανε και ο Μπαρτζώκας και ο αγώνας έληξε 97-67.

Τα δεκάλεπτα: 26-24, 49-42, 78-54, 97-67.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Νικολαίδης 5, Χάρισον 13 (3), Χαραλαμπόπουλος 11 (1), Λαρεντζάκης 19 (5) (8ασίστ.), Βεζένκοφ 9, Πρίντεζης, Ζαν Σαρλ 6 (2), Κολοβέρος 2, Σκουλίδας, Τζένκινς, Κουφός 21 (9 ριμπάουντ), Έλις 8, Χρηστίδης 3.

Άρης (Καμπερίδης): Σταμάτης, Φλιώνης 8 (1), Σιδηρολιάς, Κουζέλογλου 12 (2), Πετανίδης 3, Καλαϊτζίδης, Γεωργάκης 13, Τσάλμερς 9 (3), Νετζηπόγλου 7, Λιτλ 8 (2), Ντεκόζι 7, Τσιρογιάννης.