Ξέσπασε στο δεύτερο μέρος η Ζαλγκίρις

Επιστροφή στις νίκες και μάλιστα με εντυπωσιακό τρόπο για τη Ζαλγκίρις Κάουνας. Η ομάδα του Μάρτιν Σίλερ επικράτησε εύκολα της Άλμπα Βερολίνου με σκορ 96-86 για την 32η αγωνιστική της Euroleague και βελτίωσε το ρεκόρ της σε 16-16, αφήνοντας την αντίπαλό της στο 11-21.

Μαθηματικά, υπάρχουν ελπίδες για τα πλέι οφ, αλλά πρακτικά θα πρέπει να συμβούν πολλά θαύματα για να μπει στην 8άδα.

«Κλειδί» για την άνετη νίκη ήταν η καταπληκτική άμυνα του δευτέρου ημιχρόνου. Το πρώτο έκλεισε με σκορ 51-41 υπέρ των Γερμανών και το δεύτερο με 55-35υπέρ των Λιθουανών. Εξίσου σημαντικό ρόλο έπαιξε η ευστοχία των Λιθουανών έξω από τα 6.75μ., αφού ολοκλήρωσαν τον αγώνα με 16/24 τρίποντα.

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Λούκας Λεκαβίτσιους με 21 πόντους, 5 ασίστ, 3 ριμπάουντ, ενώ άξιοι συμπαραστάτες του ήταν οι Γουόκαπ και Χάγιες, οι οποίοι είχαν από 15 πόντους έκαστος. Από πλευράς ηττημένων, αυτοί που προσπάθησαν περισσότεροι ήταν οι Έρικσον και Σίβα, που τελείωσαν το παιχνίδι με 19 και 16 πόντους αντίστοιχα.

Το ματς:

Η Άλμπα μπήκε καλύτερα και προηγήθηκε 8-2 στο 2’ και 17-9 στο 7’, χάρη στην καλή της άμυνα, που υποχρέωνε τους παίκτες της Ζαλγκίρις σε πολλά άστοχα σουτ (3/11 συνολικά). Σίβα και Έρικσον «κρατούσαν τη μπαγκέτα» στο σκοράρισμα για τη γερμανική ομάδα, ωστόσο, οι Λιθουανοί αντέδρασαν και μείωσαν τη διαφορά στο ελάχιστο (21-23) στο τέλος του δεκαλέπτου.

Με… φόρα μπήκε στο δεύτερο δεκάλεπτο η Άλμπα, η οποία «έτρεξε» ένα σερί 10-5 στο πρώτο δίλεπτο για το 33-26. Ο Λεκαβίτσιους έκανε ό,τι μπορούσε για να κρατήσει τη Ζαλγκίρις κοντά στο σκορ, όντας ο πρώτος παίκτης με διψήφιο αριθμό πόντων. Οι Λιθουανοί μείωσαν σε 35-34 στο 15’, αλλά ο Έρικσον, που μετρούσε ήδη 17 πόντους, οδηγούσε εκ του ασφαλούς τη γερμανική ομάδα, η οποία πήγε στα αποδυτήρια με τη μεγαλύτερη υπέρ της διαφορά (41-51).

Με υπομονή, μεθοδικότητα και καλή άμυνα, η Ζαλγκίρις «ψαλίδισε» τη διαφορά (58-54), κάνοντας σερί 13-7 στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου. Το τηλεοπτικό τάιμ άουτ δεν έκοψε τον ρυθμό των Λιθουανών, οι οποίοι συνέχισαν το σερί και προηγήθηκαν 59-58 για πρώτη φορά στο παιχνίδι. Και δεν ξανακοίταξαν πίσω. Το επιμέρους σκορ δεκαλέπτου ήταν 27-10 και χάρη σε αυτό, η ομάδα του Μάρτιν Σίλερ «έχτισε» διαφορά επτά πόντων (68-61).

Οι Λιθουανοί δεν… έβλεπαν τους Γερμανούς και με νέο σερί 8-2 εκτόξευσαν τη διαφορά στους 13 πόντους (76-63), τελειώνοντας ουσιαστικά το παιχνίδι. Η διαφορά έφτασε και στους 21 (89-68), ωστόσο, στα τελευταία λεπτά ήρθε ως φυσιολογικό επακόλουθο η χαλάρωση κι έτσι το τελικό σκορ ήταν το 96-86.

Τα δεκάλεπτα: 21-23, 41-51, 68-61, 96-86

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ (Σίλερ): Γουόκαπ 15 (3/8 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 5 ασίστ), Λεκαβίτσιους 21 (3/7 δίποντα, 5/5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Γκαρίνο 4, Χέιζ 15 (4/7 δίποντα, 2/7 τρίποντα), Γιανκούνας (8 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Λουκοσιούνας 12 (4/4 τρίποντα), Γκέμπεν 12 (5/5 δίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γιοκουμπάιτις 5 (1/6 δίποντα, 1/1 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Βαστούρια 2, Γκριγκόνις 6 (1/1 τρίποντα, 3/4 βολές), Λοβέρν 4 (2/6 δίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ)

ΑΛΜΠΑ (Ρενέσες): Σίβα 16 (3/3 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 1/1 βολή, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Γκιφάι 10 (5/7 δίποντα), Ντέλοου 4, Έρικσον 19 (4/5 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 2/2 βολές), Μάτισεκ, Σνάιντερ, Ολίντε 5 (1), Φοντέκιο 3 (1), Κουμάτζε 4 (5 ριμπάουντ), Γκρέιντζερ 15 (3/6 δίποντα, 3/6 τρίποντα), Σίκμα 3 (1 τρίποντο, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Λάμερς 7

Πηγή: sport-fm.gr