Είδηση: Κέρδισε η Χίμκι!

Χάρη στη μαγική βραδιά των Αλεξέι Σβεντ (32π.) και Τζόρνταν Μίκι (28π.), η Χίμκι πανηγύρισε… την ιστορική τέταρτη νίκη της την φετινή σεζόν στην Ευρωλίγκα, κόντρα στην Βιλερμπάν (87-85), που αν και προσπάθησε «κατάφερε» να χάσει στην Μόσχα.

Από την πλευρά τους οι Ρώσοι (4-27), φάνηκε σαν να παίρνουν μια μικρή δύναμη από την παρουσία θεατών στην έδρα της, ενώ οι Γάλλοι (12-19) τα βρήκαν σκούρα απέναντι στους δαιμονισμένους μπροστάρηδες των γηπεδούχων.

Το ματς

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν αρκετά καλά στην επίθεση, χωρίς να επιτρέπουν στον αντίπαλο τους να αποκτήσει κάποια διαφορά (20-22). Στη δεύτερη περίοδο η Χίμκι «πάτησε» γκάζι και κατάφερε να πάει στο ημίχρονο, έχοντας το πάνω χέρι για την νίκη (42-31). Οι φιλοξενούμενοι αν και το πάλεψαν στο τρίτο δεκάλεπτο, «έπεσαν» πάνω στους επιθετικά δαιμονισμένους Αλεξέι Σβεντ και Τζόρνταν Μίκι (62-50).

Παρόλα αυτά, στην κρίσιμη τέταρτη περίοδο, η Βιλερμπάν κατάφερε να ανατρέψει το σκορ και 4’’ πριν την λήξη του ματς, να ισοφαρίσει με τρίποντο του Γουίλιαμ Χάουαρντ και να οδηγήσει το παιχνίδι στην παράταση. Εκεί, αν και οι Γάλλοι προηγήθηκαν (77-80), τελικά οι Ρώσοι κατάφεραν να πάρουν την σπουδαία νίκη (87-85).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-22, 42-31, 62-50, 75-75 (κ.α.), 87-85

ΧΙΜΚΙ (Μάλτσεφ): Σβεντ 32 (6/11 δίποντα, 4/12 τρίποντα, 8/8 βολές, 4 ασίστ), ΜακΚόλουμ 4, Καράσεφ 10 (4/4 δίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ), Ζάιτσεφ 2, Βιάλτσεφ, Μόνια 8 (2), Πονκράσοφ 3 (1 τρίποντο, 7 ασίστ), Βαλίεφ, Μίκι 28 (9/15 δίποντα, 10/11 βολές, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ)

ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ (Φοτού): Καχούντι 4, Ντιότ 2, Φαλ 12 (5/5 δίποντα, 2/3 βολές), Νουά 10 (2/6 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Γουόλτον 9 (2 τρίποντα, 6 ασίστ), Μπάκο 5, Λάιτι 3 (1), Χάουαρντ 6 (2), Γιαμπουσέλε 24 (6/10 δίποντα, 12/16 βολές, 10 ριμπάουντ), Κόουλ 10 (3/9 σουτ, 4/4 βολές, 9 ασίστ)

Πηγή: sport-fm.gr