Άνετα η ΤΣΣΚΑ τη Χίμκι

Τέταρτη σερί νίκη για την Ευρωλίγκα για την ΤΣΣΚΑ Μόσχας, που έκανε… πάρτι απέναντι στην συμπολίτισσά της Χίμκι, με σκορ 97-72 για την 33η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Έτσι, η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη έφτασε σε ρεκόρ 22-10 και συνεχίζει να έχει το πάνω χέρι για την 2η θέση στην κανονική περίοδο. Στο 4-28 έπεσαν οι ουραγοί της διοργάνωσης, που έπαιξαν και πάλι χωρίς Σβεντ, Μπούκερ, Τίμα και Γιόβιτς.

Κορυφαίοι για τους νικητές ήταν οι Φόιγκτμαν (16π.-9ριμπ.), Έρικ (14π.) και Λούντμπεργκ (16π.), ξεχώρισαν για τους φιλοξενούμενους ο Μίκι και Καράσεφ με 16 και 15 πόντους αντίστοιχα.

Το ματς:

Με τον Έρικ να κυριαρχεί κάτω από τα δύο καλάθια, Η ΤΣΣΚΑ προηγήθηκε 10-6 στο 6’, με τις δύο ομάδες να έχουν υποπέσει ήδη σε πολλά λάθη και την Χίμκι να σκοράρει με τρίποντα του Καράσεφ. Η είσοδος του πολύ καλού Φόιγκτμαν απελευθέρωσε ακόμα περισσότερο επιθετικά τους γηπεδούχους, όμως οι φιλοξενούμενοι με τον Μίκι σε ένα ακόμα καλό του παιχνίδι, έμειναν κοντά στο σκορ, 21-17 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Ο Φόιγκτμαν βρήκε συμπαραστάτες στην επίθεση τους Κλάιμπερν και Λούντμπεργκ για το υπέρ της ΤΣΣΚΑ 37-28 στο 16’, Ο ΜακΚόλουμ προσπαθούσε να βάλει ξανά στο παιχνίδι την Χίμκι, όμως οι φιλοξενούμενοι έχοντας 10 λάθη στο ημίχρονο και 28% στα τρίποντα, βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 47-34 στην ανάπαυλα.

Ο Λούντμπεργκ ήταν «καυτός» στην αρχή του τρίτου δεκαλέπτου, και έφερε την γηπεδούχο στο +18 (57-39 στο 24’). Η Χίμκι είχε τρομερό επιθετικό πρόβλημα από την καλή άμυνα των παικτών του Ιτούδη και συνέχισε να κάνει λάθη, και έτσι η διαφορά συνεχώς αυξανόταν. Τρία λεπτά πριν μπει το ματς στην τελευταία περίοδο, έφτασε αρχικά στους 27 (67-40) με δράστη τον Χίλιαρντ, και στην συνέχεια στους 29, (76-47 στο 30’) με το παιχνίδι πλέον να είναι τυπική διαδικασία.

Ο Δημήτρης Ιτούδης χρησιμοποίησε παίκτες που δεν έχουν πολύ χρόνο συμμετοχής, η ΤΣΣΚΑ χαλάρωσε και η Χίμκι απλά μείωσε κάπως για το τελικό 97-72…

Τα δεκάλεπτα: 21-17, 47-34, 76-47, 97-72.

ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ (Ιτούδης): Λούντμπεργκ 16 (5/7 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 0/2 βολές, 4 ασίστ), Κομένκο 2, Χίλιαρντ 13 (1), Ούκοφ (0/3 δίποντα, 0/2 βολές), Χάκετ 3 (1 τρίποντο, 5 ασίστ), Αντόνοφ 2, Στρέλνιεκς 8 (2), Φόγκτμαν 16 (1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ), Κλάιμπερν 10, Σενγκέλια 11 (4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Κουρμπάνοφ 2, Έρικ 14 (7/9 δίποντα, 5 ριμπάουντ).

ΧΙΜΚΙ (Μάλτσεφ): ΜακΚόλουμ 14 (1/5 τρίποντα), Καράσεφ 15 (2), Ζάιτσεφ 6, Βιάλτσεφ 1, Καντοσνίκοφ, Μόνια 2, Σαράποφ, Πονκρασόφ 2, Οντινόκοφ, Βορόνοφ 9 (2), Βάλιεφ 7 (1), Μίκι 16 (5/10 δίποντα, 6/6 βολές, 7 ριμπάουντ).

Πηγή: sport-fm.gr