Νίκησε ο Κολοσσός, φωνάζει (δικαίως) ο Άρης

Ο Άρης γνώρισε την ήττα με 83-72 από τον Κολοσσό, σε έναν αγώνα όπου δυστυχώς την παράσταση έκλεψαν οι διαιτητές, αντί για τους παίκτες.

Το τρίο Αναστόπουλου – Καλδίρη – Κάρδαρη έκανε απίθανα πράγματα στο ματς της Ρόδου. Ο Άρης έχει κάθε δικαίωμα να φωνάζει, για περισσότερα από ένα πράγματα. Οι 14 βολές των γηπεδούχων στην τρίτη περίοδο όπου το +2 έγινε +11, τα αντιαθλητικά, οι τεχνικές ποινές, οι αποβολές, εξόργισαν τους «κιτρινόμαυρους» οι οποίοι για δεύτερο ματς φέτος με τον Κολοσσό έχουν τρομερά παράπονα απότους «γκρι».

Η αρχή ήταν καλή για τον Άρη, με το 0-5 από τους Τσάλμερς και Κουζέλογλου. Οι «κιτρινόμαυροι» έκαναν συνεχόμενα λάθη και ο Κολοσσός ισοφάρισε σε 7-7. Ο Ντραγκίτσεβιτς πέτυχε γκολ – φάουλ αλλά έκανε γρήγορα το δεύτερο φάουλ του. Οι γηπεδούχοι έκαναν ένα 5-0 και πέρασαν με 12-10 και 18-15 με 11 πόντους του Άρτις, ενώ ο Φλιώνης μέτρησε πέντε σερί. Ο Άρης έχανε το ένα αμυντικό ριμπάουντ μετά το άλλο (6 επιθετικά ο Κολοσσός). Ο Νετζήπογλου με τους πρώτους πόντους του έκανε το 20-17, όμως ο Καντέρ κυριαρχούσε και το δεκάλεπτο έληξε στο 22-17. Τα έξι επιθετικά ριμπάουντ των Ροδιτών σε συνδυασμό με τα ισάριθμα λάθη του Άρη έφεραν έξι λιγότερες επιθέσεις για τους φιλοξενούμενους…

Ο Άρης ήταν κακός επιθετικά, δεν είχε συγκέντρωση και με πέντε πόντους του Ζάρα οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 27-18. Ο Τσάλμερς έκανε το ένα λάθος μετά το άλλο (30-20 και 34-24). Ο ίδιος έκανε το 34-27 και ο Ντραγκίσεβιτς έριξε τη διαφορά στους πέντε (34-29). Ο Άρης έβγαλε καλές άμυνες και με τους Μιλόσεβιτς, Τσάλμερς (10π.) μείωσε στο καλάθι (37-35). Ο Λιτλ με τρίποντο έκανε το 39-40 πριν ένα ανύπαρκτο γκολ – φάουλ (το πέμπτο!) του Ζάρα κάνει το 42-40. Στο δεύτερο μισό της περιόδου, ο ΑΡΗΣ κατάφερε να βγάλει καλές άμυνες, να κυριαρχήσει στα ριμπάουντ (16 στο δεύτερο δεκάλεπτο) και να σκοράρουν από μέσα, για να γυρίσει το ματς (8-16 επιμέρους).

Ο Άρης ήταν πολύ κακός στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου, με πέντε σερί χαμένες επιθέσεις και ο Κολοσσός με το τρίτο, αχρείαστο φάουλ του Ντραγκίτσεβιτς έγραψε το 47-40 με σερί 5-0. Ο Φλιώνης χρεώθηκε με ανύπαρκτο τρίτο (επιθετικό) φάουλ και ο Ζάρας έκανε το 50-40 με τον Άρη να είναι άποντος για 4’. Σε έξι λεπτά αγώνα οι «κιτρινόμαυροι» είχαν μόλις τρεις πόντους από τον Μιλόσεβιτς (52-43) ενώ ο Κολοσσός είχε… εγκατασταθεί στη γραμμή των βολών (58-44 με 28 βολές!). Με ένα 0-5 ο Άρης μείωσε σε 58-49 και το τρίτο δεκάλεπτο έληξε στο 62-51.

Ο Μιλόσεβιτς πέτυχε έξι σερί πόντους (έφτασε τους 17) και έγραψε το 62-57. Ο Κολοσσός έκανε 5-0 (67-57) και οι διαιτητές έδωσαν αφενός επιθετικό φάουλ, αφετέρου τεχνική ποινή στον Κουζέλογλου. Στη συνέχεια αποβλήθηκε ο ΝτεΚόζι και το σκορ έγινε 70-59. Ακολούθησε απίθανο πέμπτο φάουλ του Λιτλ. Ο Άρης με τον Σλαφτσάκη μείωσε σε 72-65, όμως οι διαιτητές έδωσαν τη χαριστική βολή με επιθετικό φάουλ του Σλαφτσάκη στο 77-67.

Τα δεκάλεπτα: 22-17, 42-40, 62-51, 83-72.