Πέρασε από το Τελ Αβίβ η Βιλερμπάν

Παρουσία 3000 θεατών, η Βιλερμπάν πανηγύρισε νίκη γοήτρου στο Τελ Αβίβ κόντρα στη Μακάμπι (74-67), στο πλαίσιο της εξ αναβολής 30ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας, με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Νόρις Κόουλ.

Μπορεί το τελικό αποτέλεσμα να μην κρίνει κάτι στο θέμα πρόκρισης στην οκτάδα, ωστόσο οι Γάλλοι ανέβηκαν στο 13-20 και έφτασαν τους Ισραηλινούς (13-19), που όμως έχουν ένα ματς λιγότερο.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πολύ δυνατά στην πρώτη περίοδο (22-14), όμως οι φιλοξενούμενοι με το τέλος του ημιχρόνου πέρασαν μπροστά (34-37). Στο δεύτερο μέρος, οι Γάλλοι συνέχισαν δυνατά και έστειλαν την διαφορά στο +9 (48-57), την οποία η ομάδα του Σφαιρόπουλου δεν μπόρεσε να ανατρέψει (67-74).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-14, 34-37, 48-57, 67-74.

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Σφαιρόπουλος): Μπράιαντ 5 (2/8 σουτ, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γουίλμπεκιν 14 (1/6 τρίποντα), Κλάιν, Τζόουνς 6 (2/7 σουτ), Καλοϊάρο (4 ριμπάουντ), Κοέν, Ντόρσεϊ 14 (1), Ντιμπαρτολομέο, Μπλέιζερ, Μπέντερ 15 (2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Ζίζιτς 12 (5/10 δίποντα, 2/2 βολές, 8 ριμπάουντ).

ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ (Πάρκερ): Καουντί 4, Λακόμπ 6 (4 ριμπάουντ), Ντιό 9 (3/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Φαλ 6 (3/3 δίποντα, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 μπλοκ), Γουόλτον 5 (1), Μπακό 6 (1/1 δίποντο, 4/4 βολές, 8 ριμπάουντ), Λάιτι 7 (3/10 σουτ), Γιαμπουσελέ 9 (2/9 σουτ, 3/4 βολές, 10 ριμπάουντ), Κόουλ 17 (4/8 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 0/2 βολές, 4 ασίστ).

Πηγή: sport-fm.gr