Στην 6η θέση το Περιστέρι, νίκησε εύκολα τη Λάρισα – VIDEO

Στην 6η θέση της κανονικής περιόδου θα τερματίσει το Περιστέρι, που συνέτριψε 80-56 τη Λάρισα στο ματς της 8ης αγωνιστικής, το οποίο επαναλήφθηκε έπειτα από απόφαση του ΑΣΕΑΔ.

Ένα ξέσπασμα στο 3ο δεκάλεπτο ήταν αρκετό για το Περιστέρι, που επιβλήθηκε 80-56 της Λάρισας στο κλειστό «Ανδρέας Παπανδρέου», στην επανάληψη του ματς της 8ης αγωνιστικής.

Έτσι, η ομάδα του Μανωλόπουλου ανέβηκε στο 10-11 και εξασφάλισε την 6η θέση της κανονικής περιόδου, ενώ οι Θεσσαλοί υποχώρησαν στο 6-15, ωστόσο έχουν σφραγίσει την παραμονή τους.

Κορυφαίοι για τους νικητές οι Φορντ (18 πόντοι) και ΜακΛιν (14 πόντοι, 10 ριμπάουντ), ενώ από τους φιλοξενούμενους πάλεψαν οι Μούρτος (13 πόντοι, 5 ριμπάουντ) και Ουάσινγκτον (15 πόντοι).

Το ματς
Το Περιστέρι ξεκίνησε καλύτερα και βρήκε λύσεις κυρίως μέσα από τη ρακέτα (11-10 στο 5’). Η ομάδα του Μανωλόπουλου ανέβασε στροφές και με επιμέρους σκορ 9-3, απομακρύνθηκε με +7 (20-13 στο 8’).

Την ίδια ώρα, η Λάρισα είχε βραχυκυκλώσει επιθετικά και σκόραρε μόνο με βολές του Μούρτου. Παρ’ όλα αυτά, στο τελευταίο δίλεπτο της περιόδου, οι παίκτες του Παπανικολόπουλου αφυπνίστηκαν και με σερί 7-0, ισοφάρισαν σε 20-20 στο φινάλε του δεκαλέπτου.

Στην εκκίνηση της 2ης περιόδου, οι Θεσσαλοί εμφανίστηκαν πολύ πιο συγκεντρωμένοι και με σωστές επιλογές στην επίθεση, έτρεξαν επιμέρους 9-1 και ξέφυγαν με +5 (27-32 στο 16’).

Σε εκείνο το σημείο ήρθε η αντίδραση των γηπεδούχων, που έσφιξαν αμυντικά, βρήκαν ρυθμό επιθετικά και απάντησαν με 10-2, το οποίο τους έφερε στο +4 στο φινάλε του ημιχρόνου (39-35).

Το 3ο δεκάλεπτο ήταν παράσταση για ένα ρόλο, με την ομάδα των δυτικών προαστίων να κυριαρχεί απόλυτα και στις δύο άκρες του παρκέ. Με τους ΜακΛιν και Φορντ να πυροβολούν, το Περιστέρι έτρεξε σερί 16-0 και εκτοξεύτηκε στο +20 (55-35 στο 26’)!

Η Λάρισα κατάφερε να ρίξει κάπως τη διαφορά (56-44 στο 29’), ωστόσο η αντίδρασή της ήταν σπασμωδική. Με τρίποντο του Πέτεγουεϊ στο φινάλε, οι γηπεδούχοι έκλεισαν την 3η περίοδο έχοντας «αέρα» 19 πόντων (63-44).

Όπως αναμενόταν, το 4ο δεκάλεπτο εξελίχθηκε σε τυπική διαδικασία, με τους προπονητές των δύο ομάδων να μοιράζουν τον χρόνο συμμετοχής μεταξύ των παικτών τους και να δοκιμάζουν σχήματα και πρόσωπα.

Με τον Τζόουνς να παίρνει μπρος στο φινάλε, το Περιστέρι έφτασε στο τελικό 80-56 και σφράγισε την 6η θέση της κανονικής περιόδου.

Τα δεκάλεπτα: 20-20, 39-35, 63-44, 80-56.