Ζωντανή με τρομερή ανατροπή η Ρεάλ!

Ένας Σέρχιο Γιουλ από τα παλιά οδήγησε τη Ρεάλ Μαδρίτης σε μυθική ανατροπή επί της Εφές και νίκη 80-76.

Μείωσαν σε 2-1 τη σειρά των playoffs οι Μαδριλένοι, οι οποίοι βρέθηκαν στο -13 (59-72) πέντε λεπτά πριν το τέλος. Ωστόσο, πέτυχαν τους τελευταίους 16 πόντους του ματς και έφτασαν στη μεγάλη ανατροπή, που τους κρατάει ζωντανούς και τους δίνει πλέον άλλη ψυχολογία.

Η Εφές ήταν για ακόμα μια φορά κυρίαρχη και όλα έδειχναν «σκούπα» για τους Τούρκους, αλλά ο τρελο-Γιουλ με τεράστια σουτ στο τελευταίο δεκάλεπτο (20π. με 4 τρίποντα) πήρε από το χέρι τη «Βασίλισσα», ξύπνησε και τους υπόλοιπους και την οδήγησε στη νίκη.

Το ματς

Ο Λάσο ξεκίνησε το παιχνίδι για την Ρεάλ με άμυνα ζώνης με προσαρμογές, η οποία απέδωσε εξαιρετικά. Η Εφές δεν πέτυχε πόντο στα πρώτα 4,5 λεπτά του ματς και οι γηπεδούχοι βρέθηκαν μπροστά με 5-0. Σε εκείνο το σημείο οι Τούρκοι βρήκαν το δρόμο προς το καλάθι και πέρασαν γρήγορα στο προβάδισμα (5-6). Το σκορ συνέχισε να παραμένει χαμηλά μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου, όπου διαμορφώθηκε σε 15-15 με τρίποντο του Μπομπουά (το πρώτο έπειτα από 8 άστοχα της Εφές).

Με τον Γάλλο γκαρντ να γίνεται διψήφιος στο… άψε σβήσε, οι φιλοξενούμενοι πήραν μπροστά επιθετικά και έφτασαν σε διψήφιο προβάδισμα (17-27) στο 13′. Ο Κοζέρ απάντησε με προσωπικό σερί 7 πόντων για το 24-27, αλλά δύο σερί τρίποντα των Τούρκων έφεραν το 24-33. Παρά την πολύ καλή προσπάθεια των γηπεδούχων στην άμυνα, στην επίθεση δυσκολεύονταν να βρουν στόχο κι έτσι το 28-38 του ημιχρόνου ήρθε ως φυσικό επακόλουθο.

Με τον Μίτσιτς να είναι εκπληκτικός στην αρχή του δεύτερου ημιχρόνου, η Εφές έφτασε γρήγορα στο +15 (30-45), ωστόσο η Ρεάλ απάντησε με μικρό σερί 8-2 και μείωσε τη διαφορά σε μονοψήφια τιμή (38-47). Με όπλο τα τρίποντα οι Τούρκοι επανήλθαν στο +15 (40-55) στο 27′, αλλά οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μειώσουν ξανά και να κλείσουν την τρίτη περίοδο στο -10 (48-58), παραμένοντας μέσα στο παιχνίδι.

Η Εφές ξέφυγε με 14 πόντους νωρίς στο 4ο δεκάλεπτο, αλλά η Ρεάλ κατάφερε με τρίποντα από Τόμπκινς και Γιουλ να μειώσει στους 9 πόντους (55-64). Οι Μαδριλένοι έφτασαν μέχρι το -8, ωστόσο ο Μίτσιτς έγραψε το 59-72 στο 35′ με το πέμπτο του τρίποντο στο ματς.

Σε εκείνο το σημείο όλα έδειχναν «σκούπα» υπέρ των Τούρκων, ωστόσο εμφανίστηκε ένας Σέρχιο Γιουλ από τις ενδοξότερες μέρες του. Από το 64-76 στα 4’34” για το τέλος, ο Ισπανός γκαρντ οδήγησε την ομάδα του σε σερί 16-0 μέχρι το φινάλε, σκοράροντας ή δημιουργώντας. Τρίποντο από Αμπάλδε, δίποντο από Γκαρούμπα και τρίποντο από Γιουλ έκαναν το 72-76, πριν ο Τόμπικινς με νέα «βόμβα» φέρει το ματς στο 75-76 με 1’31” για το τέλος.

Η Εφές είχε σαστίσει και ο Ρούντι Φερνάντεθ έκανε με ένα ακόμα σουτ τριών πόντων το 78-76 υπέρ της Ρεάλ στα 50”. Ο Σίνγκλετον αστόχησε την επόμενη επίθεση και ο Γκαρούμπα υπέγραψε τη μυθική ανατροπή για το 80-76, πριν ο Μοερμάν χάσει το τελευταίο τρίποντο για να μείνουν οι Τούρκοι στο παιχνίδι στα 8”.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-15, 28-38, 48-58, 80-76.

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Κοζέρ 9 (1), Ρούντι 3 (1/5 τρίποντα), Αμπάλντε 11 (1/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Τάιους 10 (7 ριμπάουντ), Λαπροβίτολα (0/3 σουτ), Αλοθέν, Γκαρούμπα 10 (4/10 σουτ, 1/2 βολές, 9 ριμπάουντ), Κάρολ 7 (1), Γιουλ 20 (3/4 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 2/2 βολές, 7 ασίστ), Τόμπκινς 8 (2), Τέιλορ 2.

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Αταμάν): Λάρκιν 6 (1/2 δίποντα, 1/7 τρίποντα), Μπομπουά 18 (3/6 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 3/3 βολές, 4 ριμπάουντ), Σίνγκλετον 4 (1/5 σουτ, 2/2 βολές), Σανλί 7 (1), Μοερμάν (0/4 σουτ, 0/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Πλάις, Μίτσιτς 29 (5/7 δίποντα, 5/9 τρίποντα, 4/4 βολές, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα), Άντερσον, Ντάνστον 9 (7 ριμπάουντ), Σιμόν 3 (1/4 σουτ).

Πηγή: sport-fm.gr