Ο Πάνγκος ήθελε να πάει πάλι στη Βαρκελώνη! 2-2 η Ζενίτ…

Ο Κέβιν Πάνγκος με 22 πόντους και 8 ασίστς οδήγησε και πάλι την Ζενίτ σε νίκη και έτσι η Ρωσική ομάδα ισοφάρισε σε 2-2 τη σειρά με την Μπαρτσελόνα και πλέον όλα θα κριθούν σε Game 5 στη Βαρκελώνη!

Η εκτόξευση του Πάνγκος στο τρίτο δεκάλεπτο, η ζώνη του Πασκουάλ και ο… άφαντος Μπράντον Ντέιβις ήταν τα σημεία που έκριναν το ματς στην Αγία Πετρούπολη.

Ο ΑΓΩΝΑΣ
Η Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης έκανε… εκρηκτικό ξεκίνημα στο Game 4 και προηγήθηκε νωρίς – νωρίς με διψήφια διαφορά πόντων όταν ο Άλεξ Πόιθρες σκόραρε για το 19-9 στο 6:50, υποχρεώνοντας τον Σαρούνας Γιασικεβίτσιους να καλέσει εσπευσμένα timeout! Προηγουμένως, ο Ταρίκ Μπλακ χρεώθηκε με δεύτερο φάουλ πριν καν συμπληρωθούν τρία λεπτά αγώνα όμως η ζώνη του Πασκουάλ και οι πρωτοβουλίες των Χόλινς, Πόιθρες «πλήγωσαν» τους Καταλανούς. Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 25-13 για τη Ζενίτ που κυριάρχησε στο κομμάτι των ριμπάουντ, υποχρεώνοντας την Μπαρτσελόνα σε 4 λάθη. Στη συνέχεια ο Μπίλι Μπάρον σκόραρε για το +14 (27-13, 10:52).

Οι Καταλανοί προσπάθησαν να αντιδράσουν ωστόσο η Ζενίτ διατηρούσε σταθερά διψήφια διαφορά και πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 36-26 , με τις δυο ομάδες να μετρούν συνολικά 4/18 τρίποντα (από 2/9 έκαστη). Η Μπαρτσελόνα έριχνε συνεχώς κορμιά πάνω στον Πάνγκος ωστόσο ο Καναδός είχε καθαρό μυαλό, απέφυγε τα εύκολα λάθη και κουβάλησε επιθετικά τη Ζενίτ στο τρίτο δεκάλεπτο, σκοράροντας 12 πόντους σε αυτό το διάστημα! Οι Ρώσοι προηγήθηκανμε 22 πόντους όταν ο Ταρίκ Μπλακ έκανε το 58-36 με γκολ φάουλ στο 29′ την ώρα που ο MVP της Μπαρτσελόνα στη σειρά, Μπράντον Ντέιβις έμενε στο… μηδέν με 0/6 δίποντα! Οι Καταλανοί έκαναν την ύστατη προσπάθεια να αντιδράσουν, μειώνοντας σε 62-46 με τον Σμιτ στα 6:43 για το φινάλε όμως η Ζενίτ άντεξε στην πίεση και επικράτησε με 74-61.

Τα δεκάλεπτα: 25-13, 36-26, 58-38, 74-61.

Δείτε αναλυτικά τα στατιστικά της αναμέτρησης εδώ.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ – ΖΕΝΙΤ 2-2
Game 1: Μπαρτσελόνα – Ζενίτ 74-76
Game 2: Μπαρτσελόνα – Ζενίτ 81-78
Game 3: Ζενίτ – Μπαρτσελόνα 70-78
Game 4: Ζενίτ – Μπαρτσελόνα 74-61
Game 5: Μπαρτσελόνα – Ζενίτ 4/5