Με ένα καταστροφικό δίλεπτο (34΄-36΄)… ΑΕΚ-ΠΑΟΚ 102-89

Χαμένες βολές, ρακέτα Ελβετικό τυρί, άμυνα προβληματική, επίθεση να πετά φωτιά, ο Κάρτερ εκτός τόπου και χρόνου, αλλά ο ΠΑΟΚ μέσα στο ματς μέχρι το 34ο λεπτό (79-79)… Εκεί οι Θεσσαλονικείς εξαφανίστηκαν από το παρκέ.

Με τον Γκρίφιν στον πάγκο (!) η ΑΕΚ με οδηγό τον Μέικον έκανε σερί 14-0 σε 2΄ (4 σερί λάθη ο ΠΑΟΚ) και όλα τελείωσαν. Η Ένωση επικράτησε 102-89 σε ένα +13 μαγική εικόνα με βάση την συνολική εικόνα του ματς… Ήταν θέμα αντοχών και η αλήθεια είναι οτι ο ΠΑΟΚ μέχρι το 36΄ ήταν εντυπωσιακός με εξαίρεση την αμυντική λειτουργία. Το δίλεπτο καταστροφή ήταν η διαφορά ποιότητας και των αντοχών ανάμεσα στα δύο ρόστερ. Η της τρομερής ρέντας του Μέικον που πάντως έστω και μακριά από το καλάθι, δεν πιέζονταν. Η συνέχεια την Πέμπτη στην Θεσσαλονίκη και ο ΠΑΟΚ έδειξε ότι ακόμα και με αυτή την διαφορά στο βάθος και την ποιότητα, μπορεί.

Ο Λάνγκφορντ αποχώρησε τραυματίας (θλάση) ένα λεπτό μετά την έναρξη του αγώνα, ο Λοβ χρεώθηκε με 3ο φάουλ στο 4.30, ο Γκίκας σε κάθε φάση έπαιρνε… καροτσάκι τον Γκρίφιν, ο Λοτζέσκι εξέθεσε αμυντικά του Κάρτερ, αλλά ο ΠΑΟΚ με χαμηλό τέμπο και υψηλά ποσοστά ευστοχίας είχε τον έλεγχο και ήταν μέσα στο ματς. Ειδικά με τον Τέρνερ και τις καλές άμυνες… απάντηση στο ποιοτικό ροτέισον του Αγγέλου (15-22 στο 8.30).

Τα λάθη και τα χαμένα αμυντικά ριμπάουντ δεν φρέναραν τον ΠΑΟΚ που με δύο τρίποντα του Μπιτς προηγήθηκε 21-28 (11΄) έχοντας 5/8 τρίποντα (1/8 η ΑΕΚ) και +5 ασίστ. Σταδιακά όμως οι γηπεδούχοι άρχισαν να βρίσκουν μις ματς (κυρίως με Μασιούλις), βελτίωσαν την άμυνα της, κυκλοφόρησαν καλύτερα την μπάλα, οι φιλοξενούμενοι έχασαν τη φρεσκάδα τους στην επίθεση, στο 15΄ είχαν 6 χαμένες βολές, η Ένωση βρήκε και τρίποντα (δεν λειτούργησε το σχήμα με Τσαλμπούρη, Μαργαρίτη) και 37-36 (16.30). Η επιστροφή Μέικον και Λοβ ήταν καθοριστική για τους… γηπεδούχους.

Η άμυνα του ΠΑΟΚ έγινε χάρτινη, τόσο στο τρανζίσιον των γηπεδούχων, όσο και μέσα στην ρακέτα (13/18 δίποντα στο 20΄), ο Μέικον έδρασε με 8 σερί πόντους, οι φιλοξενούμενοι δεχόταν αισφνιδιασμό και από… χαμένη βολή, επιθετικά ο ΠΑΟΚ κόλησε και το 48-40 (19.30) ήταν φυσιολογικό. Ειδικά με τα 4/5 τρίποντα και 8/10 δίποντα της ΑΕΚ στην 2η περίοδο-πληγή για τον ΠΑΟΚ…

Στο ημίχρονο (52-46) οι Θεσσαλονικείς είχαν 10/20 δίποντα, 7/13 τρίποντα, 5/12 (!) βολές, +2 ασίστ, -3 κλεψίματα, ενώ απόλυτη ισοροπία υπήρξε σε ριμπάουντ και λάθη με την ΑΕΚ των 13/18 διπόντων, 5/13 τρίποντων και 11/11 βολών.

Ο Κάρτερ-ο Λοβ άργησε να πάρει μπροστά-ήταν εκτός ρυθμού και πνεύματος, ο Τσαλμπούρης περιέργως άρχισε βασικός στην 3η περίοδο (τα πήγε όμως καλά με Μασιούοις), 14/19 δίποντα η ΑΕΚ, αλλά… 54-53 (22.30) με Γκρίφιν, λόγω βιασύνης των γηπεδούχων να τελειώσουν το ματς. Ο Μορέιρα με τα συνεχή πικ εν ρολ και ο Μέκον με τα τρίποντα πλήγωναν τον ΠΑΟΚ (67-61 στο 27.30) που είχε όμως απαντήσεις με μεγάλα μακρινά σουτ (73-75 στο 31΄ ).

Το 3ο φάουλ όμως του Κονάτε και το 4ο του Μπιτς και αργότερο το 3ο του Κακλαμανάκη… αδυνάτισαν περισσότερο την άμυνα του ΠΑΟΚ, που άντεξε μέχρι το 34΄ (79-79). Εκεί η κούραση, τα σερί λάθη (πολύ κακός ο Κάρτερ), η ποιότητα και το βάθος της ΑΕΚ έπαιξαν καθοριστικό ρόλο. Με τρία σερί τρίποντα του Μέικον από το σπίτι του και τον Γκρίφιν πολύ ώρα στο πάγκο η ΑΕΚ πέρασε 93-79 (36.30) και όλα τελείωσαν.

Δεκάλεπτα: 19-25, 52-46, 73-72, 102-89

Διαιτητές: Παπαπέτρου, Πουρσανίδης Κ., Καλδίρης

ΑΕΚ (23/35δ, 11/24τρ, 23/26β, 30ρ, 16ασ, 9κλ, 13λ): Μορέιρα 16 (7/13δ, 6ρ), Μέικον 28 (7/9τρ), Λάνγκφορντ, Μασιούλις 9 (4/4δ, 0/4τρ, 6ρ), Γιάνκοβιτς 8, Κατσίβελης 6 (6/6β), Χρυσικόπουλος 7 (4ρ, 4λ), Ζήσης 5, Γκίκας 9 (4ασ), Λοτζέσκι 10 (2/2δ, 1/2τρ), Μόζες 4 (5ρ)

ΠΑΟΚ (20/36δ, 12/27τρ, 13/20β, 30ρ, 18ασ, 7κλ, 16λ): Μπιτς 13 (5/7τρ), Κονάτε 10 (6/8β, 4ρ), Λοβ 11 (4/9σ, 4ασ), Γκρίφιν 19 (8/16σ, 5ρ, 7ασ), Τσαλμπούρης, Μαργαρίτης 5, Κακλαμανάκης 8 (6ρ), Καμπερίδης 3 (1/3σ), Παπαντωνίου, Κάρτερ 3 (1/5σ), Τέρνερ 17 (4/7δ, 3/4τρ, 4ασ)