Μίτσελ και Γκομπέρ «υπέγραψαν» το θρίλερ (VIDEO)

Νίκη με «καυτό» Μίτσελ και καθοριστικό Γκομπέρ για τους Τζαζ κόντρα στους Κλίπερς και 1-0.

Η ομάδα της Γιούτα επικράτησε 112-109 εντός έδρας με ανατροπή στο δεύτερο μέρος από το -13 και έκανε το πρώτο βήμα για πρόκριση στους τελικούς της Δύσης. Ο 24χρονος γκαρντ σημείωσε 45 πόντους, έχοντας 10/15 δίποντα, 6/15 τρίποντα, 7/8 βολές, 5 ασίστ, 3 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο, 1 τάπα και 3 λάθη σε 37 λεπτά. Παράλληλα, οι Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς και Κλάρκσον σημείωσαν από 18 πόντους, ενώ η ομάδα τους είχε 17/50 τρίποντα. Ο Γκομπέρ με τάπα στον Μόρις λίγο πριν το τέλος κλείδωσε τη νίκη των γηπεδούχων, που αγωνίστηκαν δίχως τον Κόνλεϊ.

Από την πλευρά των ηττημένων Λέοναρντ και Τζορτζ πέτυχαν συνολικά 43 πόντους, με τον πρώτο να σημειώνει 23 και τον δεύτερο 20, αλλά το ποσοστό τους δεν ήταν καλό 13/36 σουτ εντός παιδιάς. Ο Κέναρντ είχε 18 πόντους (4/6 τρίποντα) με πολύ καλή παρουσία στο πρώτο ημίχρονο αλλά έπεσε στη συνέχεια.

Το επόμενο ραντεβού των δύο ομάδων έχει οριστεί για τα ξημερώματα (05:00) της Παρασκευής στη Γιούτα.

Τα δωδεκάλεπτα: 18-25, 47-60, 79-79, 112-109