Ισοφάρισαν με σούπερ Γιανγκ οι Χοκς (VIDEO)

Μεγάλη νίκη πήραν οι Χοκς τα ξημερώματα στην ανατολική περιφέρεια του NBA, καθώς επικράτησαν με 103-100 των Σίξερς στην Ατλάντα και ισοφάρισαν τη σειρά σε 2-2.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν στην πρώτη περίοδο σε πολύ καλή βραδιά τον Τζόελ Εμπίντ, ο οποίος είχε 13 πόντους και 10 ριμπάουντ. Οι γηπεδούχοι, όμως, αντέδρασαν και με εκπληκτική άμυνα τον περιόρισαν και πέτυχε μόλις 4 πόντους στο δεύτερο μέρος.

Με ομαδική δουλειά τα «γεράκια» κατάφεραν να ανατρέψουν το εις βάρος τους σκορ και προηγήθηκαν 101-98, ένα λεπτό πριν το φινάλε.

Κάπου εκεί το ματς έγινε… θρίλερ και ο Τζον Κόλινς έχασε την ευκαιρία να «καθαρίσει» το ματς, δίνοντας στους Σίξερς την ευκαιρία να ισοφαρίσουν 16 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη του αγώνα.

Ο Τρέι Γιάνγκ κέρδισε φάουλ, ενώ απέμεναν 6’’ για το τέλος, και με 2/2 στις βολές διαμόρφωσε το τελικό 103-100. Η Φιλαδέλφεια προσπάθησε εκ νέου να ισοφαρίσει, αλλά ο Σεθ Κάρι ήταν άστοχος στην ενέργεια που επιχείρησε.

Πρώτος σκόρερ του αγώνα ήταν ο Τρέι Γιάνγκ των Χοκς με 25 πόντους (είχε και 18 ασίστ), ενώ τον υποστήριξαν ο Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς με 22 πόντους, ο Τζον Κόλινς με 14 πόντους και 12 ριμπάουντ, ενώ ο Κλιντ Καπέλα ήταν και εκείνος «διπλός» με 12 πόντους και 13 ριμπάουντ.

Στον αντίποδα, εκείνος που ξεχώρισε για τους Σίξερς ήταν ο Τομπάιας Χάρις με είχε 20 πόντους, ο Τζόελ Εμπίντ τελείωσε το ματς με 17 πόντους και 21 ριμπάουντ, ο Σεθ Κάρι με 17 πόντους, ενώ ο Μπεν Σίμονς «άγγιξε» το triple-double (11 πόντους, 12 ριμπάουντ και 9 ασίστ).

Τα δωδεκάλεπτα: 20-28, 49-62, 80-82, 103-100