ΕΦΗΒΙΚΟ Final-4: Μεγάλη νίκη του Ηρακλή στη “μάχη” με τη ΧΑΝΘ

Ντέρμπι με τα όλα του στο 2ο σημερινό ματς του Εφηβικού Final Four της ΕΚΑΣΘ, όπου ο Ηρακλής μετά από μεγάλη “μάχη” επικράτησε της ΧΑΝΘ με 65-61, χάρη στον εκπληκτικό Γιώργο Πετανίδη και την ευψυχία των συμπαικτών του.

Οι δυο ομάδες πάλεψαν σκληρά, ο Ηρακλής με πρωταγωνιστή τον Πετανίδη και η Αδελφότητα με τον Μερμήγκη, με εναλλαγές στο σκορ. Στο τέλος ο Ηρακλής προηγήθηκε με 8 πόντους διαφορά, αλλά οι γκαρντ του έκαναν πολλά λάθη, η ΧΑΝΘ πέρασε μπροστά, ο Πετανίδης όμως στο τέλος είχε άλλη άποψη και με δύο βολές έκανε το 62-61, ενώ νωρίτερα είχε κάνει με εκπληκτική προσπάθεια το 60-60. Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο πολύ καλός Λάτος, με καλάθι και φάουλ με τη λήξη…

Τη Δευτέρα θα παίξουν ΔΕΚΑ-ΧΑΝΘ και Ηρακλής-ΠΑΟΚ…

Η ΧΑΝΘ ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και στα πρώτα λεπτά προηγήθηκε με 6-0. Η διαφορά κυμάνθηκε σε αυτά τα επίπεδα μέχρι το τέλος της περιόδου, όταν ο Ηρακλής ισοφάρισε για πρώτη φορά σε 16-16.

Ο «Γηραιός» προηγήθηκε 24-18 με την έναρξη του δεύτερου δεκαλέπτου, όμως η «Αδελφότητα» έκανε εντυπωσιακό σερί 19-3 και πέρασε με διαφορά δώδεκα πόντων στο ημίχρονο (39-27).

Ο Ηρακλής ξαναμπήκε στο παιχνίδι καθώς στα μέσα της τρίτης περιόδου μείωσε σε 40-42. Το ντέρμπι καλά κρατούσε, καθώς λίγο αργότερα ξαναπέρασε μετά από καιρό με 47-46 και οι δύο ομάδες εναλλασσόταν στην πρωτοπορία μέχρι τις αρχές της τελευταίας περιόδου όταν ο Ηρακλής πήρε μια διαφορά οκτώ πόντων (56-48).

Η ΧΑΝΘ δεν το έβαλε κάτω και με σερί 10-0 πέρασε μπροστά με δύο πόντους. Ο Ηρακλής ισοφάρισε και ο Λαδένης με τρίποντο έδωσε διαφορά τριών πόντων στην «Αδελφότητα», δύο λεπτά πριν το τέλος. Ο Πετανίδης ισοφάρισε, 50 δεύτερα πριν τη λήξη και ο Χαβαλές με μία βολή έκανε το 61-60 για τη ΧΑΝΘ. Ο Πετανίδης ευστόχησε σε δύο βολές, η ΧΑΝΘ έκανε βήματα και οι παίκτες του «Γηραιού» με γκολ φάουλ του Λάτου έγραψαν το τελικό 65-61.

Δεκάλεπτα: 18-18, 27-39, 51-48, 65-61

Διαιτητές: Λόρτος-Κωνής-Αθανασιάδης Αδ.

Ηρακλής (Ντάγιος-Σιβένας): Πετανίδης 25(2), Κυλαντωνίδης Π. 7(1), Παπαδόπουλος 4, Βαφειάδης 12(2), Δημαλής, Μεσκούρης, Γιανναράς 2, Λάτος 13, Τσελεπίδης, Παγώνης 2, Μαυρίδης.

ΧΑΝΘ (Κοκκινόπουλος): Χιτικούδης 3, Μαργαριτόπουλος 5(1), Ρουκουνάκης 3(1), Μερμήγκης 24(2), Ιωάννου Π., Καρακύργιος, Λαδένης 5(1), Χαβαλές 15, Σειραδάκης, Ιωάννου Α. 6, Τσιούρας, Μυρκόπουλος.