Τόκιο 2021: Υπέταξε την δυνατή Νιγηρία η Ιταλία και προκρίθηκε! VIDEO

Πήρε την πρόκριση στους “8” του Ολυμπιακού τουρνουά του Τόκιο η Ιταλία που “λύγισε” μετά από μάχη την πολύ δυνατή φέτος Νιγηρία με 80-71.

Ο επόμενος αντίπαλός της, στους «8», θα προκύψει μέσω κλήρωσης. Εκτός συνέχειας έμειναν οι Αφρικανοί, που ολοκλήρωσαν τις υποχρεώσεις τους επί ιαπωνικού εδάφους με 0-3. Αν και με επιμέρους σερί 22-11 στη δεύτερη περίοδο οι Νιγηριανοί πήραν το προβάδισμα με 60-54, οι γείτονες μπήκαν δυνατά στο τέταρτο δεκάλεπτο και με σερί 14-1 επί της ουσίας «καθάρισαν» την επικράτηση, διαμορφώνοντας το 70-64. Οι αντίπαλοί τους δεν μπόρεσαν να κάνουν νέα ανατροπή κι έτσι «κλείδωσαν» τη νίκη και την πρόκριση.

Ο Νικολό Μέλι με 15π. αναδείχθηκε πρώτος σκόρερ των νικητών, έχοντας και πέντε ριμπάουντ. Ο Ακίλε Πολονάρα έβαλε άλλους 13π., ο Σιμόνε Φοντέκιο τελείωσε με 12π. και τέσσερις ασίστ και ο Νίκο Μανιόν με 14π. Ο «διπλός» Τσιμέζι Μέτου με 22π. και δέκα ριμπάουντ, ο Τζόρνταν Ενόρα με 20π. και ο Τζαχίλ Οκαφόρ με 14π. και οκτώ ριμπάουντ δεν αποδείχθηκαν «αρκετοί», ώστε να οδηγήσουν την ομάδα τους στο νικηφόρο αποτέλεσμα.

Δεκάλεπτα: 29-17, 40-39, 56-63, 80-71.