Τόκιο 2021: Ο Ντουράντ λύγισε τη Γαλλία, χρυσό οι ΗΠΑ! VIDEO

Οι Γάλλοι με τον Φουρνιέ, μπήκαν δυνατά στον τελικό και προηγήθηκαν με 10-4 και με 15-12. Κάπου εκεί ο Κέβιν Ντουράντ πήρε το «όπλο» του και οδήγησε τις Η.Π.Α στην αντεπίθεση και σε ένα επιμέρους σκορ 10-3 στο τελευταίο δίπλεπτο για το 18-22 του πρώτου δεκαλέπτου.

Στην δεύτερη περίοδο ο Ντουράντ είδε τον Τέιτουμ να ανεβαίνει επιθετικά και αυτό βοήθησε τις Η.Π.Α να προηγηθούν με 24-33 και με 26-39 στο 15ο λεπτό. Οι Γάλλοι όμως δεν τα παράτησαν, βγήκαν ηρεμία και άρχισαν να πασάρουν στον Γκομπέρ ο οποίος δεν είχε αντίπαλο μέσα στην ρακέτα και αυτό βοήθησε τους «τρικολόρ» να μειώσουν στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου σε 39-44.

Με την έναρξη της τρίτης περιόδου οι Αμερικανοί πίεσαν στην άμυνα και οδήγησαν τους Γάλλους σε λάθη, ενώ ο Ντουράντ συνέχισε όπως στο πρώτο μέρος. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα οι Η.Π.Α να προηγηθούν με 11 πόντους 45-56 στο 24ο λεπτό. Οι Γάλλοι δεν είχαν απάντηση, απλά παρακολουθούσαν, με τους Αμερικανούς να προηγούνται με 57-71 στο 28ο λεπτό. Αλλά η Γαλλία εκμεταλλεύτηκαν την ολιγωρία των Αμερικανών και με τρίποντο του Μπατούμ στην εκπνοή της τρίτης περιόδου, μείωσε σε 63-71.

Οι «τρικολόρ» συνέχισαν να πιέζουν και μείωσαν σε 70-73 στο 34ο λεπτό, με τους Αμερικανούς να απαντάνε προηγούμενοι με 72-82 αλλά ο τελικός δεν είχε τελειώσει. Οι Γάλλοι προσπάθησαν για μία επική ανατροπή, οι Αμερικανοί έχαναν βολές και με Ντε Κολό, το σκορ έγινε 82-85 με 10 δευτερόλεπτα για το τέλος.

Ο Ντουράντ όμως δεν ήταν διατεθειμένος να χάσει το χρυσό, έκανε 2/2 βολές στα 8΄΄ για το 82-87, ο Μπατούμ αστόχησε σε τρίποντο και όλα τελείωσαν με τους Αμερικανούς να κατακτούν το χρυσό μετάλλιο.

Τα δεκάλεπτα: 18-22, 39-44, 63-71, 82-87.

Γαλλία: Ντιλικίνα 5 (1), Καμπαρότ 11 (2), Ερτέλ, Μπατούμ 5 (1), Γιαμπουσελέ 13 (3), Φουρνιέ 16 (2), Ντε Κολό 12 (1), Ποιριέρ, Γκομπέρ 16 (8ρ.), Φαλ 4.

Η.Π.Α: Λαβίν 5, Λίλαρντ 11 (2), Ντουράντ 29 (3), Μίντλετον 4, Τέιτουμ 19 (3), Χόλιντει 11, Αντεμπάγιο 6, Γκριν, Μπούκερ 2.