ΠΑΟΚ: Άρεσε η Ιγκόκεα, απογοήτευσε η Νίμπουρκ

Την ώρα που ο ΠΑΟΚ δίνει αύριο το πρώτο του φιλικό προετοιμασίας για την περίοδο 2021-22, οι αντίπαλοι του στους ομίλους του BCL, βρίσκονται πολύ πιο μπροστά σε αυτό το κομμάτι.

Η Ιγκόκεα σήμερα στο 4ο της τεστ επικράτησε της Μόρναρ στο Λάκτασι με 93-71 και ουσιαστικά πήρε τη ρεβάνς για την προ ημερών φιλική ήττα από τους Μαυροβούνιους. Όλα κρίθηκαν στην 3η περίοδο, όταν το 40-37 του ημιχρόνου έγινε 69-44 στο 30΄. Οι Γουόλερ (18π, 19΄), Τζόσιλο (13), Φούντιτς (12), και Ίλιτς (11) ήταν οι πιο αποδοτικοί παίκτες της Ιγκόκεα, την ώρα που από την Μόρναρ μόνο ο Σμιθ είχε διψήφιο αριθμό πόντων (10), ενώ τέσσερις παίκτες τελείωσαν το ματς με 8 πόντους (Λιούις, Λάζιτς, Ντέιβις, Γκόρντιτς)
*Τετραετές συμβόλαιο στην Ιγκόκεα υπέγραψε ο 18χρονος (2.00) Αμσάλ Ντέλαλιτς.

Στο μεταξύ σήμερα φιλικό (4ο) είχε και η Νίμπουρκ, επίσης αντίπαλος του ΠΑΟΚ στο ΒCL με τους Τσέχους να γνωρίζουν βαριά ήττα στην Γερμανία από την Κέμνιτζ με 89-72. Η κακή αρχή (20-4) έπαιξε ρόλο για τη Νίμπουρκ που είχε καλύτερους τους Χρούμπαν (16π), Γκιμπς (13π), Πάλιτζα (10π) και Κοβάρ (10). Κορυφαίοι των Γερμανών ήταν οι Αιζάια Μάικ και Ντάριον Άτκινς, αμφότεροι με 25 πόντους.