ΠΑΟΚ: Φιλική… αυτοκτονία για Νίμπουρκ

Mε ήττα (3η σερί στην pre season) άρχισε την μίνι προετοιμασία της επί Σλοβένικου εδάφους η Νίμπουρκ, αντίπαλος του ΠΑΟΚ στους ομίλους του BCL.

Η Τσεχική ομάδα στο πρώτο της φιλικό κόντρα στην Κρκα (το 2ο την Κυριακή) ηττήθηκε 83-77, έστω και αν προηγήθηκε 62-74 τρία λεπτά πριν το τέλος (δέχθηκε μόνο 10 πόντους στην 3η περίοδο μετά από ένα ισοροπημένο πρώτο ημίχρονο).

Σε εκείνο το σημείο άρχισαν τα λάθη, οι γηπεδούχοι βρήκαν τρίποντα, έβγαλαν ενέργεια και με ένα τρίποντο του Τι Τζέι Γκιμπς (αδελφός του παίκτη της Νίμπουρκ, του Στέρλινγκ Γκιμπς) προηγήθηκαν 81-77 στα 30΄΄, καθαρίζοντας ουσιαστικά το παιχνίδι.
Για τη Νίμπουρκ… Γκιμπς 16, Χάρντινγκ 14, Πάλιτζα 12, Γκακ 10, Μπέντα 8, Χρούμπαν 7, Ρίβερς 4, Βάνα 3, Τούμα 3, Ρίλιτς, Κοβάρ.