Με διάθεση και… Ντι Λέο ο ΠΑΟΚ 57-94 τη Καρδίτσα

Ο ΠΑΟΚ είχε αυτή την φορά φρεσκάδα, είχε αφήσει πίσω του την σκληρή εβδομάδα φυσικής κατάστασης, είχε διάθεση, έπαιξε ρόλο και η διαφορά δυναμικότητας και επικράτησε στη Καρδίτσα της τοπικής ομάδας για το τουρνουά “ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΣΤΑ ΓΗΠΕΔΑ” με 57-94.

Ο Δικέφαλος άρχισε με Ντι Λέο, Τζόουνς, Γκρίφιν, Καμπερίδη, Γιάνκοβιτς, είχε καλό επιθετικό μομέντουμ και προηγήθηκε 20-33 στο 10 λεπτο (9π ο Ντι Λέο, 7π ο Τολιόπουλος), αφού οι γηπεδούχοι άντεξαν μέχρι το 3ο λεπτό (10-11). Δέχθηκε δε μόλις 8 πόντους στην 2η περίοδο (πλησίασε 25-33 η Καρδίτσα και ακολούθησε 0-11 σερί για τον ΠΑΟΚ), για να πάει στην ανάπαυλα στο +24 (28-52), που ήταν και η μεγαλύτερη διαφορά στο 20λεπτο με πρώτους σκόρερ Τολιόπουλο, Λοβ (από 11 πόντους).

Ο Ντι Λέο ήταν πρωταγωνιστής στην 3η περίοδο, έφτασε τους 21 πόντους (6 τρ.) και ο ΠΑΟΚ ξέφυγε 34-68 στο 24΄, ενώ οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο +41 (46-87 στο 35’) και εκεί ο Λυκογιάννης έδωσε χρόνο σε όλους, με αρκετά λεπτά στους νεαρούς παίκτες της ομάδας, κάνοντας και πολλές δοκιμές και ενόψει του αυριανού ματς με τον Προμηθέα.

Δεκάλεπτα: 20-33, 28-52, 42-77, 57-94

Διαιτητές: Λόρτος, Τσιοπάνος, Ξέρας

«ΒΙΟΛΟΓΙΚΟ ΧΩΡΙΟ» ΑΣΚ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ: Καρράς 5, Μόσορας, Γράβας 7, Σπυριδωνίδης 8, Πεφάνης, Κακλαμάνος 5 (1), Draskovic 8, Τσούκας, Χάλαρης 3, Καραγεωργίου 8 (1), Αλεξιάδης 8 (2), Τσιλούλης 5.

ΠΑΟΚ Mateco: Χριστοδούλου 12 (2), Love 11, Griffin 4, Καμαριανός 2, DiLeo 21 (6), Καραγιαννίδης, Ρούμογλου 5 (1), Καμπερίδης Γ. 11 (3), Carter 2, Jones 4, Τολιόπουλος 16 (2), Γιάνκοβιτς 6, Ogbeide.

Στο άλλο παιχνίδι του τουρνουά η Λάρισα κέρδισε τον Προμηθέα 81-73 αν και βρέθηκε στο -`11 (40-51) στα μέσα της 3ης περιόδου. Οι Θεσσαλοί με επιμέρους σκορ 17-6 πέρασαν 77-71 στα 80΄΄ καθαρίζοντας το ματς.
Δεκάλεπτα: 12-20, 35-41, 57-61, 81-73.
Λάρισα: Θριτ 12(1), Φόρτσουν 8(2), Ζάρας 5(1), Τσαϊρέλης 8, Κρουμπάλι 15, Ουάσινγκτον 8(3), Χάντσον 16(1), Σπαν 5(1), Καράμπελας 2, Σπυρόπουλος, Σαχπατζίδης 2.

Προμηθέας Πατρών (Λουίς Κασιμίρο): Γκάντι 1, Ρέι 18(1), Ρογκαβόπουλος 5(1), Μάιλς 8(1), Τανούλης 7(1), Γιαννόπουλος 9(1), Γκίκας 6(1), Αγραβάνης 10, Χαντ 5, Αρτζ 4.