ΠΑΟΚ: Με δύο πρόσωπα… 81-77 την Τσερνομόρετς

Στο 5ο φιλικό που έγινε και αυτό με κλειστές πόρτες για κοινό και ΜΜΕ ο ΠΑΟΚ επικράτησε δύσκολα της Βουλγαρικής Τσερνομόρετς με 81-77.

Σύμφωνα με το δελτίο τύπου της ΚΑΕ ΠΑΟΚ…

“Πολλά και χρήσιμα τα συμπεράσματα για τον κόουτς Λυκογιάννη, που είδε την ομάδα του να πετυχαίνει 50 πόντους στο ημίχρονο, αλλά να μην συνεχίζει με τον ίδιο παραγωγικό τρόπο στο δεύτερο ημίχρονο. Ταυτόχρονα οι φιλοξενούμενοι πήραν το προβάδισμα, αλλά ο ΠΑΟΚ έβγαλε αντίδραση στα τελευταία λεπτά. Ήταν ένα καλό τεστ για την ομάδα μας, πριν από τα δύο τελευταία φιλικά παιχνίδια και κυρίως πριν από τον αγώνα της Παρασκευής με τον Κολοσσό, το πρώτο παιχνίδι παρουσία κόσμου, μετά από 18 μήνες!

Ο ΠΑΟΚ mateco ξεκίνησε τον αγώνα με τους Griffin, Γιώργο Καμπερίδη, DiLeo, Γιάνκοβιτς και Jones και προηγήθηκε 11-8 στο 4ο λεπτό. Ο Γιώργος Καμπερίδης είχε ήδη ευστοχήσει σε 3 τρίποντα και ο ΠΑΟΚ που είχε λύσεις μέσα κι έξω από το καλάθι, διεύρυνε τη διαφορά απέναντι στην Chernomorets. Με τρίποντο του Love η διαφορά πήγε για πρώτη φορά στους 12 (24-12) και κάπως έτσι ολοκληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο (30-18).

O ΠΑΟΚ mateco ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Προηγήθηκε 35-21, πέτυχε συνολικά 9 τρίποντα στο πρώτο ημίχρονο, έφτασε τους 50 πόντους (50-38) στο διάστημα αυτό, ωστόσο η Chernomorets δεν άφησε το παιχνίδι, προσπάθησε να επιστρέψει και ήταν ανταγωνιστική.

Σε πλήρη αντίθεση με τα δύο πρώτα δεκάλεπτα, ο ΠΑΟΚ mateco έμεινε πολύ χαμηλά στις επιθετικές του επιδόσεις. Πέτυχε μόλις 12 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο και η Chernomorets μείωσε την διαφορά στους 5 (62-55). Η Chernomorets βρήκε τον τρόπο να πλησιάσει ακόμη περισσότερο στο σκορ στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου και να περάσει μπροστά (70-71 στο 36΄). Οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν και με 4 (70-74), αλλά ο ΠΑΟΚ mateco απάντησε με τρίποντο του Τολιόπουλου και βολές του DiLeo (75-74).

Με τον ίδιο ακριβώς τρόπο (τρίποντο Τολιόπουλου για το 79-77) και βολές του DiLeo (81-77), ο ΠΑΟΚ mateco πήρε τη νίκη.

Διαιτητές: Φούφης, Λουλουδιάδης, Τσιρτσίμαλης

Δεκάλεπτα: 30-18, 50-38, 62-55, 81-77

ΠΑΟΚ mateco: Χριστοδούλου 2, Love 9 (2), Griffin 6, Καμπερίδης Μ., Καμαριανός, DiLeo 12 (2), Καμπερίδης Γ. 12 (4), Carter 8 (1), Jones 7, Τολιόπουλος 9 (3), Γιάνκοβιτς 4, Ogbeide 12.

CHERNOMORETS: Harris, Marinchevski, Lewis 14, Hadzhirusev 9 (1), Chιtadze, Trocha 15, Tonev 2, Koev 3 (1), Zhelev 12 (3), Boyanov 15 (1), Belger 7 (1)”.