Φτιαγμένη για μεγάλα πράγματα δείχνει η «πρωτάρα» Μονακό, η οποία επιβλήθηκε 88-80 της Ούνιξ στο Καζάν, σε ένα ματς που κρίθηκε στην παράταση, κι έκανε το «2 στα 2» στην Ευρωλίγκα.

Κορυφαίος για τους νικητές ο Χολ (16 πόντοι, 8 ριμπάουντ), από… κοντά οι Λι (12 πόντοι), Βέστερμαν (7 πόντοι, 6 ασίστ, 5 ριμπάουντ) και Τζέιμς (14 πόντοι, 7 ριμπάουντ), ο οποίος εξελίχθηκε σε μοιραίο για την ομάδα του στην κανονική διάρκεια αφού αστόχησε σε μια βολή και σουτ νίκης, αλλά πήρε μπρος στην παράταση.

Από την άλλη, για τους Ρώσους, που παραμένουν δίχως ροζ φύλλο μετά από 2 αγώνες, ξεχώρισαν οι Χεζόνια (17 πόντοι, 5 ριμπάουντ), Τζον Μπράουν (14 πόντοι, 7 ριμπάουντ) και Λορέντζο Μπράουν (13 πόντοι, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ).

Το ματς
Η Ούνιξ ξεκίνησε καλύτερα και απέκτησε μικρό προβάδισμα με μπροστάρη τον Βοροντσέβιτς (10-6 στο 4’). Παρ’ όλα αυτά, η ομάδα του Περάσοβιτς βραχυκύκλωσε επιθετικά, κάτι που έδωσε τη δυνατότητα στη Μονακό να τρέξει σερί 7-0 και να ξεφύγει με +5 (13-18), ενώ έκλεισε το δεκάλεπτο με +3 (15-18).

Στη 2η περίοδο, οι φιλοξενούμενοι βρήκαν λύσεις κοντά στο καλάθι και απομακρύνθηκαν ακόμα περισσότερο (25-31 στο 15’). Παρ’ όλα αυτά, οι Ρώσοι απάντησαν με 7-0 διά χειρός… Μπράουν, που τους έφερε στο +1 (32-31). Με απίθανο buzzer beater τρίποντο του Ντεμαΐς πίσω από το κέντρο του γηπέδου, η ομάδα του Μίτροβιτς πήγε στα αποδυτήρια έχοντας «αέρα» 4 πόντων (35-39).

Το 3ο δεκάλεπτο ήταν παράσταση για έναν ρόλο, με την Ούνιξ να κυριαρχεί απόλυτα και στις δύο άκρες του παρκέ. Με τον Χεζόνια να παίρνει μπρος και να μπαίνει στην εξίσωση, οι παίκτες του Περάσοβιτς έτρεξαν επιμέρους σκορ 9-2 και ανέτρεψαν την κατάσταση (48-43 στο 25’). Μάλιστα, έκλεισαν την περίοδο έχοντας διαφορά 8 πόντων (58-50).

Παρά το γεγονός ότι το ματς «στράβωσε» σε εκείνο το σημείο, η Μονακό αντέδρασε και επανήλθε με επιμέρους 9-1 (61-61 στο 34’). Στα τελευταία λεπτά το παιχνίδι εξελίχθηκε σε θρίλερ, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στην πρωτοπορία. Με 5 δευτερόλεπτα για το φινάλε και τους γηπεδούχους στο +1 (74-73), ο Μάικ Τζέιμς κέρδισε φάουλ, αλλά ευστόχησε μόνο σε μία από τις δύο βολές, ενώ αστόχησε και στο σουτ που επιχείρησε μετά το επιθετικό ριμπάουντ που πήρε, με συνέπεια να μείνει το 74-74, που έστειλε τον αγώνα στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, οι παίκτες του Μίτροβιτς έδειξαν περισσότερη ψυχραιμία και με σωστές επιλογές στην επίθεση, έτρεξαν σερί 11-0, που τους έφερε από το -2 (78-76) στο +9 (78-87). Στα τελευταία δευτερόλεπτα δεν άλλαξε κάτι και ως εκ τούτου η ομάδα του Πριγκιπάτου σφράγισε το διπλό (80-88).

Τα δεκάλεπτα: 15-18, 35-39, 58-50, 74-74, 80-88 (παρ.).

Ούνιξ Καζάν-Μονακό 80-88