Κι όμως… μπορούσε! Ο Ηρακλής πλήρωσε τη βιασύνη του στο τέλος, σπουδαία απόδραση για το Περιστέρι! PICS

Στην πρεμιέρα του στο φετινό πρωτάθλημα, ο ΗΡΑΚΛΗΣ ηττήθηκε από το Περιστέρι με 76-79, στο Ιβανώφειο για τη 2η αγωνιστική της Stoiximan Basket League. Οι “κυανόλευκοι” έχασαν την ευκαιρία να ξεκινήσουν νικηφόρα τις υποχρεώσεις τους στο πρωτάθλημα, πληρώνοντας την αστοχία τους από τη γραμμή των 6,75 (9/33), ενώ, αντίθετα, οι φιλοξενούμενοι ευστόχησαν σε μεγάλα σουτ στο τέλος.

Ο Ηρακλής έκλεισε το πρώτο μέρος με 8/14 δίποντα, 5/17 τρίποντα και 7/12 βολές, έχει 15 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 9 κλεψίματα και 7 λάθη, με τον Τόνι Ντάγκλας στους 14 και τον Κουζέλογλου να αγγίζει το double-double (10/7). To Περιστέρι έχει 13/23 δίποντα, 2/5 τρίποντα και 7/9 βολές, 20 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 5 κλεψίματα και 12 λάθη, με τον Ίαν Μίλερ στους 14 πόντους.

Ο φιλοξενούμενοι με συνεχόμενους πόντους στο δεύτερο ημίχρονο αύξησαν τη διαφορά από τους γηπεδούχους με τον Παπαδάκη να απαντάει σε τρίποντο του Μωραΐτη και το 61-64 να αφήνει το ματς ανοιχτό σε κάθε αποτέλεσμα. Ωστόσο, το τρίτο δεκάλεπτο στη Θεσσαλονίκη έκλεισε με το εντυπωσιακό 61-64 με μόλις ένα σουτ τριών πόντων να χωρίζει τους δυο «μονομάχους».

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Ντάγκλας μείωσε στο 38′ στο 69-70 βάζοντας κι άλλο καλάθι, για το προσπέρασμα (71-70). Όμως, Μίλερ και ΜακΚρί απάντησαν με ακόμη μεγαλύτερα σουτ για το 71-76, πριν ο δεύτερος κρίνει οριστικά τον αγώνα με νέο τρίποντο για το 74-79.

Ο Ίαν Μίλερ ήταν απολαυστικός με 20 πόντους και για τους γηπεδούχους ο Τόνι Ντάγκλας ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 25.

Τα δεκάλεπτα: 18-19, 38-39, 61-64, 76-79

ΗΡΑΚΛΗΣ (Σκουρτόπουλος): Γούλριτζ 1 (1/4 βολές), Αγραβάνης 5 (2/8 σουτ), Κουζέλογλου 10 (2/2 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 13 ριμπάουντ), Ντάγκλας 27 (8/9 δίποντα, 3/10 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ασίστ, 6 κλεψίματα), Λιντς 8 (3/7 δίποντα), Σκορδίλης 6 (6 ριμπάουντ), Τέιλορ 11 (2/6 τρίποντα), Χαριτόπουλος, Τέρνερ 2 (1/8 σουτ), Παπαδάκης 6 (2).

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Μανωλόπουλος): Πέτεγουεϊ 14 (3/3 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 2/2 βολές), Χρυσικόπουλος 4, Κατσίβελης 11 (2/2 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 1/3 βολές, 4 ασίστ, 4 λάθη), Μπράουν 7 (8 ριμπάουντ), Μίλερ 20 (5/10 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 4/5 βολές), ΜακΚρί 8 (2/2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μορέιρα 10 (2/8 δίποντα, 6/6 βολές, 7 ριμπάουντ), Μωραΐτης 5 (1), Σαλούστρος (7 ριμπάουντ).

ΔΕΙΤΕ ΕΔΩ ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Διαιτητές: Πουρσανίδης, Πιτσίκλας, Τσολάκος

Μπορεί να είναι εικόνα ένα ή περισσότερα άτομα, άτομα που κάνουν σπορ, μπάλα, εσωτερικός χώρος και κείμενο που λέει "nal HRA PER 2:03 3 58 5 2 50"