Έφτασαν στον ελλιπέστατο ΠΑΟΚ 25΄ για να κερδίσει την Λάρισα, αλλά με πολύ άγχος στο τέλος

Έλειπαν Τζόουνς, Κάρτερ, ο Γκρίφιν ήταν στο πάγκο και θα έπαιζε μόνο σε περίπτωση που το ματς στράβωνε, οπότε εκ των πραγμάτων ο ΠΑΟΚ κόντρα στη Λάρισα είχε να ανεβεί ένα βουνό. Και το ανέβηκε, έστω και αν σταμάτησε να παίζει μετά το 25ο λεπτό με την διαφορά στο +26.

Ο Δικέφαλος καρδιοκτύπησε στη 4η περίοδο, αλλά τελικά ξεπερνώντας τις βασικές του απουσίες, κέρδισε 82-71 και έχει 15 μέρες να γιατρέψει πληγές (τραυματισμών και δομικές). Πάντως ήταν σημαντικό το οτι ο Τακιανός δεν πήρε τίποτε από τρεις ξένους του, τους Ουάσιγκτον, Σπαν, Γκριν.

O Γιώργος Καμπερίδης ανέλαβε τον Χάτσον, ο Γιάνκοβιτς τον Ζάρα (οι δυό τους άλλαζαν συχνά), ο Ντι Λέο τον Τσαϊρέλη (πήρε αρκετές μπάλες) και ο ΠΑΟΚ με τα πικ εν ρολ Τολιόπουλου-Ογκμπέιντε και με ενέργεια στην ομαδική άμυνα προηγήθηκε 15-4 (5΄) με 6/8 σουτ.  Ο Μάντζαρης πέρασε στο 8ο λεπτό στο παρκέ για να βοηθήσει και τις καλές έξτρα πάσες στο τρίποντο (άστοχοι μέχρι εκεί οι γηπεδούχοι), ο ΠΑΟΚ πέρασε 22-8 στο 9΄με τη Λάρισα στο 10λεπτο να έχει 3/13 σουτ, 0 ασίστ και 5 λάθη.

Το θέαμα στο ξεκίνημα της 2ης περιόδου ήταν κακό με πολλά λάθη εκατέρωθεν, αποτέλεσμα των πολλών αλλαγών (2/10 τρίποντα ο ΠΑΟΚ με θύτη τον Καμπερίδη), ο Λοβ δεν μπορούσε να πάρει πρωτοβουλίες, ωστόσο η επιστροφή των βασικών άλαξε τα δεδομένα. Οι συνεργασίες με τον Ογκμπέιντε (10π στο 14΄) και τα 4/4 τρίποντα των Ντι Λέο, Μάντζαρη, Λοβ έφερε τον ΠΑΟΚ στο +17 (40-23 στο 17΄). Έστω με -7 ριμπάουντ, αλλά με την Λάρισα να έχει 7/23 σουτ, μηδέν ασίστ και 11 λάθη.

Το 3ο φάουλ όμως του σέντερ του ΠΑΟΚ (στο 15΄) ήταν το κακό νέο για τον Λυκογιάννη, του οποίου η ομάδα έκλεισε το ημίχρονο με 9/14 δίποντα, 6/17 τρίποντα, -7 ριμπάουντ (13-20), +10 ασίστ (12-2) και -6 λάθη (6-12) κόντρα στα 8/24 σουτ της Λάρισας (0/8τρ) που ανέπνεε με βολές (10/12) και την δράση του Κρουμπάλι.

Παρά την αρχικά κακή λειτουργία με τον Τολιόπουλο στο “1” ο ΠΑΟΚ (είχε για πολύ ώρα σέντερ τον Καμαριανό) πήγε στο +27 (57-31 στο 25΄) και με τα τρίποντα του Ντι Λέο και με την βελτίωση στα ριμπάουντ και λόγω της μονοδιάστατης και πολύ πρόχειρης αγωνιστικής συμπεριφοράς των φιλοξενούμενων, που είχαν 1/12 τρίποντα. Εκεί ουσιαστικά τελείωσε το ματς με τον ΠΑΟΚ να χαλαρώνει αμυντικά και να χάνει την φρεσκάδα του επιθετικά (63-51 στο 34΄), λειτουργώντας με σοβαρά προβλήματα στην οργάνωση και δημιουργία αλλά και με υπερβολική αφέλεια.

Στην άμυνα ζώνης της Λάρισας Λοβ, Γιάνκοβιτς ήταν σε άλλο γήπεδο, με τον πρώτο πάντως να λύνει το γόρδιο δεσμό των τεσσάρων άποντων λεπτών με δύο τρίποντα για το 71-54 στο 35ο λεπτό και ουσιαστικά να επαναφέρει τις καρδιές στις θέσεις τους. Έστω και αν οι γηπεδούχοι συνέχισαν να προκαλούν τη τύχη τους με κακό μπάσκετ, κακές άμυνες, αφέλεια, χαλαρότητα και παιδικά λάθη… Η Λάρισα πάλεψε, μείωσε στα 54΄΄ 77-71, οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν και τεχνική ποινή, ο Ζάρας αστόχησε στη μια βολή και ο Λοβ με 2/2 βολές καθάρισε το ματς.

Δεκάλεπτα: 22-9, 42-26, 63-46, 82-71

Διαιτητές: Κάρδαρης, Τσώνος, Ανδρικόπουλος

ΠΑΟΚ (16/26δ, 10/31τρ, 20/22β, 35ρ, 19ας, 16λ): Χριστοδούλου, Λοβ 19 (5/11σ, 6/6β, 3ρ, 3ας, 4λ), Καμπερίδης Μ., Καμαριανός 6 (9ρ), Ντι Λέο 18 (5/8τρ, 6ρ), Καμπερίδης Γ. (0/8τρ), Τολιόπουλος 13 (5/9σ, 4ρ, 4ας), Γιάνκοβιτς 7 (12/5σ, 5ρ, 4ας), Ογκμπέιντε 12 (5/5δ, 3ρ), Μάντζαρης 7 (2/3τρ, 5ας)

Λάρισα (23/39δ, 2/20τρ, 19/28β, 37ρ, 8ας, 17λ): Ουάσιγκτον 2, Χάντσον 17 (7/12δ, 0/5τρ, 5ρ), Κρουμπάλι 19 (6/9δ, 7/8β, 10ρ), Τσαϊρέλης 10 (3/8σ), Βησσαρίου, Σαχπατζίδης, Γκριν, Ζάρας 6 (1/4σ), Σπαν 2, Καράμπελας, Παπαντωνίου 15 (6/12σ, 5ρ, 3κλ)