Με υπογραφή Νέντοβιτς ο ΠΑΟ μεγάλη νίκη μέσα στο ΣΕΦ!

Με μια απίθανη 4η περίοδο (33-17 το επιμέρους σκορ), ο Παναθηναϊκός κέρδισε με υπογραφή Νέντοβιτς τον Ολυμπιακό 81-76 μέσα στο ΣΕΦ!

Παρά το γεγονός πως οι «πράσινοι» βρέθηκαν να χάνουν ακόμα και με 14 πόντους, βρήκαν τον τρόπο να το ανατρέψουν χάρη στον επιθετικό οίστρο του απίστευτου Νέντοβιτς, ο οποίος σταμάτησε στους 24 πόντους με 8/12 εντός παιδιάς!

Άξιοι συμπαραστάτες του Σέρβου γκαρντ οι Κασελάκης (11 πόντοι, 5 ριμπάουντ), Σαντ-Ρος (10 πόντοι, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ) και Παπαπέτρου (13 πόντοι, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ).

Από την άλλη, οι Φαλ και Βεζένκοφ κράτησαν όρθια την ομάδα του Μπαρτζώκα (17 πόντοι, 11 ριμπάουντ και 19 πόντοι και 10 ριμπάουντ αντίστοιχα), που υπέστη την πρώτη φετινή ήττα στο γήπεδό της, αλλά και την πρώτη στη Stoiximan Basket League.

Το ματς
Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με Γουόκαπ, Ντόρσεϊ, Παπανικολάου, Βεζένκοφ και Φαλ, ενώ ο Παναθηναϊκός με Πέρι, Μέικον, Παπαπέτρου, Γουάιτ και Παπαγιάννη. Οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν πιο… ζεστοί στο παιχνίδι και είχαν πιο ορθολογικές επιλογές στις πρώτες επιθέσεις τους, με συνέπεια να ξεφύγουν με +9 (12-3 στο 6’), χάρη στους 7 πόντους του Βεζένκοφ.

Παρ’ όλα αυτά, η αντίδραση του «τριφυλλιού» ήταν άμεση και παίρνοντας ώθηση από την άμυνα ζώνης, οι παίκτες του Πρίφτη έτρεξαν επιμέρους 12-3 και έκλεισαν την πρώτη περίοδο έχοντας βραχεία κεφαλή (14-15).

Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός 76-81

Το δεύτερο δεκάλεπτο χαρακτηρίστηκε από τα μεγάλα σερί των δύο ομάδων. Οι γηπεδούχοι βρήκαν λύσεις από επιθετικά ριμπάουντ και με τον Ζαν-Σαρλ να κερδίζει τις μάχες κάτω από τα καλάθια, πέτυχαν σερί 9-0, που τους έφερε στο +6 (27-21 στο 15’).

Η απάντηση των «πράσινων» ήρθε μέσω της αμυντικής προσήλωσής τους και με σωστό διάβασμα των mismatch, έτρεξαν επιμέρους 15-4 για να απομακρυνθούν για πρώτη φορά με 5 πόντους (31-36). Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με δύο εύστοχες βολές του ΜακΚίσικ, που μείωσε σε 33-36.

Στην εκκίνηση της 3ης περιόδου, ο Παναθηναϊκός ξέφυγε με +6 (33-39), ωστόσο οι παίκτες του Ολυμπιακού αντέδρασαν άμεσα και με πιεστική άμυνα, έτρεξαν επιμέρους 12-2 και ανέτρεψαν την εις βάρος τους κατάσταση (45-41 στο 24’). Με τον Φαλ να κυριαρχεί κάτω από τη ρακέτα, η ομάδα του Μπαρτζώκα έτρεξε σερί 11-0 και απομακρύνθηκε με +13 (56-43).

Την ίδια ώρα, οι παίκτες του Πρίφτη είχαν βραχυκυκλώσει επιθετικά και δεν μπορούσαν να βρουν στόχο, εγκλωβισμένοι στην άμυνα των «ερυθρολεύκων». Το 3ο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους να έχουν «αέρα» 11 πόντων (59-48).

Η 4η περίοδος είχε εντελώς διαφορετική μορφή, παρά το γεγονός πως το «τριφύλλι» αδυνατούσε να σταματήσει τον Φαλ, ο οποίος είχε στήσει… πάρτι στην αντίπαλη ρακέτα και κρατούσε όρθιους τους Πειραιώτες (67-55 στο 34’).

Εντούτοις, οι «πράσινοι» κατέθεσαν απίστευτα ψυχικά χαρίσματα και με μπροστάρηδες τους Κασελάκη, Νέντοβιτς πέτυχαν μια μυθική ανατροπή: με επιμέρους 15-2, οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά (69-70 στο 37’).

0

Στην αντίπερα όχθη, οι παίκτες του Μπαρτζώκα είχαν μπλοκάρει επιθετικά κι έδειχναν βραχυκυκλωμένοι, ενώ σκόραραν μόνο από βολές. Δύο μεγάλα τρίποντα από Νέντοβιτς και Σαντ-Ρος, έφεραν το «τριφύλλι» στο +5 (74-79), ένα λεπτό πριν από το τέλος. Ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να αντιδράσει και κάπως έτσι ο Παναθηναϊκός πανηγύρισε σπουδαίο διπλό (76-81).

Τα δεκάλεπτα: 14-15, 33-36, 59-48, 76-81.

MVP: Δεν τίθεται θέμα. Ο Νεμάνια Νέντοβιτς έκανε απίθανο ματς, αποτέλεσε τον ηγέτη του Παναθηναϊκού και σήμανε την αντεπίθεση του «τριφυλλιού». Ο Σέρβος γκαρντ πέτυχε 24 πόντους με 4/4 δίποντα, 4/8 τρίποντα, μοίρασε 2 ασίστ και δεν έκανε ούτε ένα λάθος!

Ο αριθμός που έκανε τη διαφορά: Ο Ολυμπιακός είχε μόλις 4/27 τρίποντα (14%), πολύ χαμηλό ποσοστό για εντός έδρας αγώνα. Από την άλλη, ο Παναθηναϊκός ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 10/28 έξω από τα 6,75μ. (7/10 στην 4η περίοδο).