ΠΑΟΚ: Λογική ήττα στην Πόλη

Καμμιά διαφοροποίηση… Τα τρίποντα έπεφταν βροχή (ειδικά στο πρώτο ημίχρονο) όπως και στην Πάτρα (άλλη μια ομάδα που έγινε… Ουόριορς κόντρα στον ΠΑΟΚ), στα ριμπάουντ μίνι Βατερλό (οδυνηρή καθυστέρηση στην αναζήτηση πάουερ φόργουορντ), οι απουσίες, η φρεσκάδα της Γαλατά, η σκέψη των Θεσσαλονικέων στο επερχόμενο ντέρμπι, ο Λοβ που έμεινε στους 12 πόντους των πρώτων 12 λεπτών, η νίκη της Ιγκόκεα που απλοποίησε την κατάσταση περί 2ης θέσης… Όλα αυτά και άλλα πολλά οδήγησαν τον ΠΑΟΚ στην ήττα με 87-75 στην Πόλη, αποτέλεσμα που στέλνει απευθείας τους Τούρκους στο τοπ16 της διοργάνωσης.

Ο Λυκογιάννης άρχισε με τρεις γκαρντ (Μάντζαρης, Χριστοδούλου, Λοβ) για να ελέξγει το τρίο Μποστ, Τριμπλ, Περσέλ, αλλά οι Τούρκοι παρά την αρχική αστοχία τους (και τα 2 γρήγορα φάουλ του Μπλάκσιρ), βρήκαν ρυθμό (και με δίδυμο ψηλών Κράβις, Καμπατσά) και με 6/9 τρίποντα πέρασαν 28-20 (9΄) απέναντι στην αργή περιφερειακή άμυνα των Θεσσαλονικέων. Επιθετικά ο ΠΑΟΚ λειτουργούσε με Λοβ και συνεργασίες για ελεύθερα τρίποντα, αλλά η αδυναμία στο περιφεριακό μαρκάρισμα του γρήγορου πάσινγκ γκέιμ των αθλητικών γκαρντ της Γαλατά και τα χαμένα αμυντικά ριμπάουντ τον πλήγωναν συνεχώς.

Όσο περνούσε ο χρόνος ο ΠΑΟΚ δυσκολευόταν όλο και περισσότερο να ακολουθήσει το ρυθμό, δεν λειτουργούσε με μυαλό, ο Καμπατσά (σημαντικό μις ματς στο “4” και πάλι…) είχε περιορίσει τον Ντι Λέο , ο Περσέλ έκανε πάρτι (16π) με τον Χριστοδούλου, από τους φιλοξενούμενους υπήρχε μόνο ο Λοβ (12π) και ο Τολιόπουλος (8π) και έτσι… 44-28 (16΄) με 10/14 τρίποντα. Στο ίδιο διάστημα ο ΠΑΟΚ είχε 11/25 σουτ και -8 ριμπάουντ και για αυτό το 48-40 στο 20λεπτο ήταν μάλλον μίνι θαύμα για τον Δικέφαλο…
Στο ημίχρονο οι γηπεδούχοι είχαν 10/17 δίποντα, 9/16 τρίποντα, 19 ριμπάουντ, 10 ασίστ και 7 λάθη έναντι των 16/33 σουτ των παικτών του Λυκογιάννη (12ρ, 12ασ, 6λ).

Όλα τελείωσαν στην 3η περίοδο, αφού ο ΠΑΟΚ και δεν μπόρεσε να πάρει κάτι από το 3ο φάουλ των Μπλάκσιρ και Κράβις (22΄) και κράτησε σε μαύρα χάλια την περιφερειακή του άμυνα (13/27 τρίποντα στο 30΄), πέρα από τα σερί λάθη του Καμαριανού. Οι γηπεδούχοι σούταραν μόνοι τους και με 11/19 τρίποντα πέρασαν 59-45 (22.30). Ο Λοβ έφτασε τα 4 φάουλ στο 23΄, τα λάθη σε άμυνα και επίθεση ήταν και παιδικά, το δίδυμο Τζόουνς, Μιχ. Καμπερίδη στο καλάθι είχε οδυνηρό αποτέλεσμα και έτσι επιστροφή δεν υπήρξε ποτέ (73-55 στο 29.30) με 5άδες που θα… κινδύνευαν στην Μπάσκετ Λιγκ. Οι βασικοί επέστρεψαν στην 4η περίοδο (με Ρούμογλου για λίγο…), αλλά ήταν πλέον αργά και με την αποβολή του Λοβ στο 32΄ μετά από τεχνική ποινή απέναντι στον προκλητικό Κοκσάλ.

Δεκάλεπτα: 28-22, 48-40, 76-58, 87-75

Γαλατάσαραϊ (16/28δ, 14/35τρ, 13/16β, 37ρ, 20ασ, 6κλ, 11λ): Μποστ 16 (4/11τρ, 3ρ, 8ασ, 2κλ), Αράρ 2, Καμπατσά 16 (7/9σ, 6ρ), Τριμπλ 13 (3/11σ, 5ρ, 5ασ), Κοκσάλ 3, Μπλάκσιρ 7 (5/7β, 5ρ, 3ασ), Περσέλ 20 (3/6δ, 4/8τρ, 6ρ, 2ασ, 2κλ), Κράβις 7, Οντσέλ, Ολουμπάι 3

ΠΑΟΚ (15/35δ, 10/24τρ, 15/20β, 31ρ, 22ασ, 5κλ, 14λ): Λοβ 12 (6/11σ, 4ασ, 5λ), Χριστοδούλου 9 (3/8σ), Ντι Λέο 10 (3/7τρ, 3ρ, 4ασ), Ογκμπέιντε 8 (2/8σ, 5ρ), Τζόουνς 15 (3/6δ, 2/2τρ, 8ρ), Τολιόπουλος 9 (2/4τρ, 6ασ), Καμαριανός 4 (3ρ), Καμπερίδης Γ., Μάντζαρης 5 (3ασ), Ρούμογλου 3 (1)