Ο Τζέιμς σταμάτησε τη μεγάλη ανατροπή της Ούνιξ! VIDEO

Μονακό και Ούνικς Καζάν μέτρησαν τις δυνάμεις τους σε εξ αναβολής αναμέτρησης της Euroleague με τους Μονεγάσκους να επικρατούν με σκορ 79-76 χάρη σε τρίποντη βόμβα του MVP Μάικ Τζέιμς (25π., 7ασ.) στην κρισιμότερη επίθεση του αγώνα.
Το ματς
Μετά τα σφιχτά πρώτα λεπτά (8-8), η Μονακό έτρεξε στο ανοικτό γήπεδο και ξέφυγε στο νταμπλ-σκορ (16-8), στο 6’. Στη συνέχεια, η Ούνιξ πίεσε με Χεζόνια και Σπίσου, μπαίνοντας στο ματς, αλλά οι γηπεδούχοι διατηρούσαν το προβάδισμά τους μέχρι το τέλος της πρώτης περιόδου (22-19).
Με σερί 4-0 μπήκε στο δεύτερο δεκάλεπτο η Μονακό για το +7 (26-17), με τους Ρώσους να απαντούν και να ισοφαρίζουν (28-28), στο 14’. Ωστόσο, η ομάδα του Ομπράντοβιτς ανέκτησε γρήγορα τον έλεγχο (34-32) και με πρωταγωνιστές τους Τζέιμς και Χολ διεύρυνε τη διαφορά της, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το +8 (44-36).
Το ίδιο δυνατά ξεκίνησε η Μονακό και στο δεύτερο μέρος, με αποτέλεσμα να πάει στο +13 (51-38) και να διατηρήσει τη διψήφια διαφορά (58-46), μέχρι το 27’. Εκεί, οι φιλοξενούμενοι έσφιξαν αμυντικά και με επιμέρους σκορ 2-9 μείωσαν στο -5 (60-55), με 1/2 βολές από τον Ουατάρα να διαμορφώνουν το 61-55 της τρίτης περιόδου.
Οι Ντιαλό και Βέστερμαν έστειλαν τους γηπεδούχους στο +15 (70-55), στο 34’. Η Ούνιξ δεν… πτοήθηκε και με τους Χεζόνια και Μέιο ξεκίνησε την αντεπίθεση για να πλησιάσει αρχικά στο καλάθι (72-70) και με τον Τζον Μπράουν στον πόντο (74-73), στο 38’. Ο Τόμας έδωσε «ανάσα» στη Μονακό, αλλά το τρίποντο του Μέιο έφερε το ματς στην ισοπαλία (76-76), στα 24’’ πριν τη λήξη. Η επόμενη επίθεση πήγε στον Τζέιμς, ο οποίος με τρίποντο από τη γωνία έκανε το 79-76 στα 7’’ και με την Ούνιξ να κάνει το λάθος, η νίκη πήγε στη Μονακό!
Τα δεκάλεπτα: 22-19, 44-36, 61-55, 79-76