Με ψυχή, Νέντοβιτς και Καββαδά ο ΠΑΟ “λύγισε” τον Ερυθρό Αστέρα! VIDEO

Αλύγιστος παρά τα αρκετά του προβλήματα ο Παναθηναϊκός! Ο Δημήτρης Πρίφτης κατέβασε την ομάδα του με… δεκάδα, χωρίς τους Γουάιτ, Γιόβιτς και τον Παπαγιάννη απλή αναφορά στο φύλλο αγώνα αφού είχε παίξει λίγες ώρες νωρίτερα με την Εθνική, αλλά κατάφερε με ψυχωμένη εμφάνιση να λυγίσει τον Ερυθρό Αστέρα (79-73) και να πάρει για πρώτη φορά στη φετινή σεζόν δεύτερη στη σειρά νίκη.

Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Νέντοβιτς με 25 πόντους, ενώ εξαιρετικός ήταν ο Καββαδάς που πρόσθεσε άλλους 17 (με 6 ριμπάουντ) κάνοντας career high στην Ευρωλίγκα!

Κάλινιτς και Γουάιτ προκάλεσαν μεγάλα προβλήματα, όπως και τα 15 επιθετικά ριμπάουντ του Ερυθρού Αστέρα αλλά μίλησε το πάθος και η θέληση των «πράσινων» για να πάρουν τελικά το ροζ φύλλο αγώνα.

Στο 7-17 πλέον το ρεκόρ του Παναθηναϊκού, στο 9-15 αυτό του Ερυθρού Αστέρα.

Το ματς

Γουόλτερς και Χόλινς πήραν τη σκυτάλη στο σκοράρισμα στο ξεκίνημα του αγώνα δίνοντας μια μικρή διαφορά έξι πόντων στον Ερυθρό (2-8), αλλά ο Παναθηναϊκός τη μάζεψε γρήγορα. Ο Νέντοβιτς άρχισε να μπαίνει στην εξίσωση και να βρίσκει ρυθμό, αλλά τα πέντε επιθετικά ριμπάουντ που πήραν στο πρώτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι και η εξαιρετική τους δημιουργία (7 ασίστ) τους έφερε στο φινάλε της πρώτης περιόδου στο +6 (17-23).

Ο Παναθηναϊκός άρχισε να «σφίγγει» την άμυνά του και να επιτρέπει στους Σέρβους να πετύχουν μόλις 4 πόντους σε 6:30 λεπτά στη δεύτερη περίοδο. Παράλληλα, ο Καββαδάς άρχισε να κυριαρχεί στα καλάθια, οι Νέντοβιτς, Μέικον να σκοράρουν και τρία λεπτά πριν το φινάλε του ημιχρόνου οι «πράσινοι» πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά (32-30). Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ και ο Νέντονιβτς με ένα απίθανο τρίποντο από τα 9 μέτρα έστειλε τους γηπεδούχους με προβάδισμα (42-41) στα αποδυτήρια.

Γουάιτ και Χόλινς το είχαν πάρει… πάνω τους στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, με τον Ερυθρό να κάνει ένα μικρό σερί και να ξεφεύγει στο σκορ με 57-48, στη μεγαλύτερη διαφορά του αγώνα, αλλά ο Καββαδάς με επτά πόντους και ο Νέντοβιτς με άλλους τρεις έδωσαν ξανά το προβάδισμα στον Παναθηναϊκό (58-57). Ο Μέικον με 1/2 βολές και ο Λάζιτς με 2/2 έγραψαν το 59-59, σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες μπήκαν στην τέταρτη και τελευταία περίοδο.

Χέρι-χέρι και στην τελευταία περίοδο ο Παναθηναϊκός με τον Ερυθρό Αστέρα. Νέντοβιτς, Σαντ Ρος και Καββαδάς ανέλαβαν το σκοράρισμα σε μια… μάχη απέναντι στους Γουόλτερς και Κάλινιτς, με το σκορ να μένει στην ισοπαλία (71-71) μέχρι και 2:24 πριν το τέλος. Κασελάκης και Καββαδάς έστειλαν τον Παναθηναϊκό στο +4 (75-71), ο Κάλινιτς απάντησε και έριξε τη διαφορά ξανά στο καλάθι, αλλά οι «πράσινοι» έσφιξαν ακόμη περισσότερο την άμυνά τους και κράτησαν ως το φινάλε τη νίκη και μάλιστα με διαφορά (79-73).

MVP: Ο Νεμάνια Νέντοβιτς ήταν απολαυστικός με 25 πόντους και οδήγησε τον Παναθηναϊκό στη μεγάλη νίκη επί του Ερυθρού Αστέρα. Στον… πόντο κερδίζει το βραβείο από τον Καββαδά που είχε 17 πόντους και αναπλήρωσε επάξια το κενό του Παπαγιάννη.

Ο αριθμός που έκανε τη διαφορά: Μόλις 7/27 στο τρίποντο ο Ερυθρός, ποσοστό δηλαδή 25.9%. Πολύ μικρός αριθμός ειδικά αν αναλογιστεί κανείς πως ανανέωσαν 15 φορές (σσ. επιθετικά ριμπάουντ) τις επιθέσεις τους και αρκετά από τα τρίποντα ήταν με ευνοϊκές προϋποθέσεις.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πρίφτης): Μέικον 7 (2/6 σουτ, 3/4 βολές, 5 ασίστ), Μποχωρίδης 2, Καββαδάς 17 (8/10 δίποντα, 1/1 βολή, 6 ριμπάουντ), Κασελάκης 5 (5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Νέντοβιτς 25 (4/5 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 5/6 βολές, 5 ασίστ, 5 λάθη), Χουγκάζ 2 (0/2 σουτ, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Έβανς 8 (9 ριμπάουντ), Μαντζούκας 5 (1), Σαντ Ρος 8 (2).

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Ράντονιτς): Γουόλτερς 10 (1), Νταβιντοβατς 2 (4 ριμπάουντ), Μίτροβιτς 10 (4/5 δίποντα, 2/2 βολές), Λάζιτς 2 (0/3 τρίποντα), Κάλινιτς 12 (4/9 δίποντα, 0/5 τρίποντα, 4/5 βολές, 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 4 λάθη), Ντόμπριτς 8 (2), Χόλινς 13 (3/6 τρίποντα), Ιβάνοβιτς 2, Μάρκοβιτς, Γουάιτ 14 (1 τρίποντο, 12 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Κούζμιτς.

Δεκάλεπτα: 17-23, 42-41, 59-59, 79-73