Δεν άντεξε στο Μαυροβούνιο ο Προμηθέας!

Το «μπλακ άουτ» που υπέστη στα μισά της τρίτης περιόδου, ήταν καταδικαστικό για τον Προμηθέα, ο οποίος ηττήθηκε 90-77 από την Μπουντούτσνοστ και με το 4-11 πλέον μόνο με… θαύμα ελπίζει για τα playoffs του Eurocup.

Η ομάδα της Πάτρας έμεινε για περίπου 25 λεπτά στο ματς, αλλά από εκείνο το σημείο και έπειτα δεν είχε άλλες δυνάμεις.

Από το σύνολο του Ζούρου, ξεχώρισε ο Γκραντ με 23 πόντους, που αποτελεί νέο προσωπικό ρεκόρ πόντων.

Οι Μαυροβούνιοι, οι οποίοι ανέβηκαν στο 9-6, είχαν έξι παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων. Κορυφαίος ήταν ο Πόποβιτς με 15 πόντους.

Το ματς
Καλό ρυθμό είχε από νωρίς το παιχνίδι, με τον Προμηθέα να είχε μπει αρκετά καλά (13-14) στα πρώτα πέντε λεπτά. Ωστόσο, εκεί η ομάδα της Πάτρας έχασε τη συγκέντρωσή της και αυτό επέτρεψε στην Μπουντούτσνοστ να τρέξει ένα σερί 11-0, για το +10 (24-14), το οποίο διατήρησε μέχρι τη λήξη της πρώτης περιόδου (26-16).

Ο Μίτσοβ τιμώρησε την κακή άμυνα των παικτών του Ζούρου, στέλνοντας τους γηπεδούχους στο +11 (30-19). Στη συνέχεια, οι Πατρινοί έδειξαν σφυγμό και με τον Γκραντ ψαλίδισαν τη διαφορά στο -6 (38-32), μέχρι το 16’. Όμως, εκεί ο Κομπς βρήκε ρυθμό και έτσι η ομάδα του Μαυροβουνίου ξέφυγε στο +12 (46-34), στο 18’, με τον Προμηθέα να βελτιώνει την άμυνά του στον εναπομείναντα χρόνο και να πηγαίνει στα αποδυτήρια με το -7 (49-39).

Με ένα 4-0 ξεκίνησε η Μπουντούτσνοστ στο δεύτερο μέρος, πηγαίνοντας ξανά στο +11 (50-39). Όμως, η αντίδραση του Προμηθέα ήταν άμεση, καθώς μέσα από την άμυνά του μπλόκαρε τους γηπεδούχους και με τους Γκραντ και Σίμπσον, έτρεξε σερί 11-0 για την ισοφάριση (50-50), στο 23’. Η απάντηση των Μαυροβούνιων ήρθε με τον Ριντ, ο οποίος τους έσπρωξε σε επιμέρους σκορ 17-5 για το +12 (67-55), με τον Γκραντ να διαμορφώνει το 67-57 της τρίτης περιόδου.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι Πατρινοί έδειχναν να αποδέχονται τη… μοίρα τους, με την Μπουντούτσνοστ να είχε σταθερά μία μεγάλη διαφορά η οποία έφτασε ακόμη και στο +19 (85-66), με την ήττα να έρχεται με το τελικό 90-77.

Τα δεκάλεπτα: 26-16, 46-39, 67-57, 90-77

Μπουντούτσνοστ-Προμηθέα 90-77