Το γύρισε από το -14, αλλά ηττήθηκε στις λεπτομέρειες (68-67) από Περιστέρι

Τόχει φέτος η μοίρα του ΠΑΟΚ να χάνει στις λεπτομέρειες από το Περιστέρι. Αυτή την φορά ηττήθηκε 68-67 επιστρέφοντας από το -14 και δεχόμενος σερί 9-2 στα τελευταία δυόμισι λεπτά. Αφού αποβλήθηκε ο Τζόουνς και αφού ο Μωραίτης εξελίχθηκε στον ηγέτη του Περιστερίου.

Ο ΠΑΟΚ ξύπνησε στην 4η περίοδο, αλλά η κούραση από την επιστροφή από το -14, το 5ο φάουλ του Τζόουνς που οδήγησε την ανάκαμψη και ένα δύο λάθη ήταν αρκετά για να γύρει η πλάστιγγα υπέρ των γηπεδούχων.
Ο Δικέφαλος στο 37.30 προηγήθηκε 59-65 αλλά μόλις αποβλήθηκε ο Τζόουνς σκόραρε μόλις ένα καλάθι. Αντίθετα οι γηπεδούχοι βρήκαν τον ήρωα στο πρόσωπο του Μωραίτη που μαζί με τον Χρηστίδη αλλά και τον Γκρέι που ήρε επιθετικό ριμπάουντ στα 12΄΄ ήταν οι παίκτες που ‘σκότωσαν” τον ΠΑΟΚ.

Το τελευταίο κομμάτι της 2ης περιόδου ήταν καταστροφικό για τον άρρυθμο, διστακτικό και χωρίς διάθεση ΠΑΟΚ που είχε 2/12 σουτ, 5 ριμπάουντ, και… zero ασίστ. Και το Περιστέρι; 9/18 σουτ και 14 ριμπάουντ, πολύ ένταση, αυτοεποίθηση, διάβασμα απέναντι σε μια ομάδα που δεν δικαιούνταν ούτε το ελάχιστο από το ματς (ορισμένοι άγγιζαν τα όρια της αδιαφορίας). Αν είχαν περισσότερη διάρκεια καλής απόδοδης Τζόουνς (κακός για 30΄), Γιάνκοβιτς και αν έδιναν κάτι (έστω το ελάχιστο) Ρίβερς, Λι, Τολιόπουλος, Ντι Λέο (τα έσπασε) το αποτέλεσμα θα ήταν διαφορετικό, αλλά και το Περιστέρι έχει την ποιότητα να ανταπεξέρχεται. Έστω και αν στο τέλος φλέρταρε με την αυτοκτονία, χάνοντας όλα τα σουτ. Ωστόσο ο ΠΑΟΚ υπέφερε από Χρηστίδη, Μωραίτη, Σαλούστρο, απόπ τα ριμπάουντ και την έλλειψη συνεργασιών (στο τέλος οι επιθέσεις Λοβ, Γκριν ήγαν απελπιστικές) και αυτό ήταν στα μείον, όπως στα συν ήταν η αμυντική συμπεριφορά σε μεγάλα σημεία του ματς.

O Tόμιτς προσπάθησε με Κατσίβελη, Μωραίτη να περιορίσει την δημιουργία και την εκτέλεση των Λοβ, Μάντζαρη, αλλά ο Λυκογιάννης επέβαλλε ρυθμό. Οι γηπεδούχοι έκαναν λάθη, δημιούργησαν καταστάσεις μόνο από μακριά, αλλά ο ΠΑΟΚ βρήκε λύσεις με άμυνες και τα μιντ ρέιντζ σουτ του Λοβ και με σερί 0-9 πέρασε 10-15 (6΄), έχοντας 6/8 δίποντα.

Οι αλλαγές εκατέρωθεν βοήθησαν τους γηπεδούχους να μην χάσουν επαφή με το σκορ, αφού ο ΠΑΟΚ δυσκολευόταν στην δημιουργία με Τολιόπουλο, Γκριν (μια ασίστ στο πρώτο 10λεπτο), ενώ αμυντικά “χάθηκε” τρεις φορές ο Χρηστίδης (22-21 στο 11΄). Με σερί 6-0, επιδραστικό τον νεοεισελθόντα Πέτεγουει και εκτός τόπου και χρόνου τους Τζόουνς (3 φάουλ στο 13.30), Γκριν (τον περιόρισε ο Σαλούστρος), Ρίβερς…

Ο Χρηστίδης αποχώρησε με 3 φάουλ στο 12΄, αλλά ο ΠΑΟΚ των τριών γκαρντ ήταν πιεστικός και αποτελεσματικός αμυντικά, όμως απελπιστικός επιθετικά (26-23 στο 14΄). Ούτε η είσοδος του Λοβ βελτίωσε την κατάσταση. Ομάδα χωρίς αρχή και τέλος στο τελευταίο 4λεπτο οι Θεσσαλονικείς. Ανύπαρκτοι σε δημιουργία, συνεργασίες και ευστοχία (1/11 τρίποντα στο 19.30), ανύπαρκτοι και αμυντικά (10π ο Σαλούστρος), βοήθησαν το Περιστέρι , το οποίο με ενέργεια και διάβασμα στην άμυνα και μεγάλα σουτ πέρασε 41-27 (18΄) με +9 ριμπάουντ στα 11/29 σουτ του Δικεφάλου.

Στο ημίχρονο (41-30) ο Δικέφαλος είχε 9/18 δίποντα, 2/12 τρίποντα, -10 ριμπάουντ (22-12), μια (αν είναι δυνατόν) ασίστ και -3 λάθη (7-4) στα 16/31 σουτ των γηπεδούχων που έφτασαν στις 10 ασίστ.
Δύο τρίποντα αλλά και έξι χαμένες επιθέσεις στις έξι καλές άμυνες (ενδιάμεσα 4ο φάουλ του Τζόουνς) ήταν το κλειδί για τον ΠΑΟΚ να μην επιστρέψει στο ματς. Μόνο σουτ και ατομική προσπάθεια, μόλις τρεις ασίστ στα πρώτα 30 λεπτά… Πάντως με τον οίστρο του Γκριν ο ΠΑΟΚ μείωσε 47-41 (26.30), αλλά μέχρι εκεί… Λι, Τολιόπουλος, Γιάνκοβιτς δεν υπήρχαν στο παιχνίδι, κάτι που έδωσε πράγματα στο Περιστέρι που κτύπησε στο τρανζίσιον (53-41 στο 26.30).

Και πάλι όμως ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να αντιδράσει μέσα από τα προβλήματα του και με βάση τις άμυνες του πέρασε 57-61 (35΄). Με την αφύπνιση του Τζόουνς και του Γιάνκοβιτς, με την αστοχία από κάθε απόσταση των γηπεδούχων που σταμάτησαν να τρέχουν και να συνεργάζονται και παρά την ανάλογη αστοχία του Ντι Λέο. Σερί 0-16 για τον Δικέφαλο… Πλέον οι Θεσσαλονικείς είχαν ανακτήσει αυτοεποίθηση, την οποία είχαν χάσει οι γηπεδούχοι που επέμεναν να επιχειρούν μόνο από μακριά (59-65 το 37.30).

Το 5ο φάουλ του Τζόουνς στο 37.30 ξανάβαλε το Περιστέρι στο ματς (65-65 στα 94΄΄) αλλά το ματς το πήρε ο Μωραίτης. Πέτυχε 6 πόντους στα τελευταία δευτερόλεπτα και ειδικά όταν ο Γκριν αστόχησε σε τρίποντο στα 37΄΄ και ο Γκρέι ανανέωσε επίθεση στα 12’΄’. Στα 2΄΄ ο Μωραίτης με μια βολή τελείωσε το ματς, αφού στα 2΄΄ ο Λοβ βρήκε σουτ αλλά η κρατική τηλεόραση δεν έδειξε ποτέ ριπλέι για το αν τελικά υπήρξε φάουλ.

Δεκάλεπτα: 18-21, 41-30, 57-47, 68-67

Διαιτητές: Παπαπέτρου, Ζαχαρής, Σταματόπουλος

Περιστέρι (17/36δ, 8/25τρ, 10/15β, 40ρ, 16ασ, 5κλ, 13λ): Κόζι 2, Πέτεγουεϊ 4 (1/6σ), Μωραίτης 12 (4/9σ, 6ρ, 10ασ), Τζιέλο 7 (1/4τρ), Χρηστίδης 11 (5/6δ), Χρυσικόπουλος 5, Κατσίβελης 3 (1/5σ), Μπράουν 6 (10ρ), Σαλούστρος 10 (2/5τρ, 4ρ), Γκρέι 8

ΠΑΟΚ (16/31δ, 7/27τρ, 14/18β, 32ρ, 8ασ, 7κλ, 11λ): Ρίβερς 4 (1/4σ), Λι, Γκριν, Χριστοδούλου, Λοβ 12 (6/12σ), Ντι Λέο 8 (2/8τρ), Μάντζαρης, Τζόουνς 15 (5/10σ, 5ρ), Τολιόπουλος 4, Γιάνκοβιτς 8 (3/7σ, 4ρ, 5ασ).

*Ο Τζόουνς αναχωρεί αύριο για Πουέρτο Ρίκο και έλεγε οτι δεν θα είχε πρόβλημα να επιστρέψει του χρόνου (μα το πρόβλημα του δεν θα λυθεί του χρόνου), ενώ ο Λυκογιάννης έδωσε συγχαρητήρια στην ομάδα του λέγοντας οτι έπρεπε ο ΠΑΟΚ να κερδίσει το ματς.