Πέρασε, με Βόβορα, ο ΠΑΟ από το Λαύριο! VIDEO

Με την τριπλέτα Μέικον, Παπαπέτρου και Γουάιτ σε μεγάλα κέφια, οι «πράσινοι» στο ντεμπούτο του Γιώργου Βόβορα στον πάγκο και τον Χρήστο Σερέλη σε περίεργη… θέση, επικράτησαν 91-82 του Λαυρίου και πήγαν στο 18-2 στη Stoiximan Basket League. Από την άλλη, η ομάδα της Ανατολικής Αττικής γνώρισε την τέταρτη σερί της ήττα, με αποτέλεσμα να υποχωρήσει στο 7-14.

Μέικον και Παπαπέτρου είχαν από 21 πόντους ο καθένας, με τον Γουάιτ να προσθέτει άλλους 20π. Καλή εμφάνιση και από τον Έβανς με 15 πόντους.

Από τους ηττημένους, πρώτοι σκόρερ ήταν οι Βον και Νικολαΐδης με 19π. και 16π. αντίστοιχα.

Το ματς
Γρήγορο ρυθμό είχε από νωρίς το παιχνίδι, με το Λαύριο να είχε ξεκινήσει λίγο καλύτερα και να είχε ένα μικρό προβάδισμα (10-7), στα πρώτα τέσσερα λεπτά. Ο Παπαπέτρου έβαλε προσωρινά μπροστά (10-12) τους «πράσινους», με τους γηπεδούχους να απαντούν με Κακλαμανάκη και Μουράτο με επιμέρους σκορ 13-1, για το +10 (23-13), στο 9’. Το μόνο που κατάφερε το «τριφύλλι» σον εναπομείναντα χρόνο ήταν να ρίξει τη διαφορά σε μονοψήφια τιμή (25-17), στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Με τρίποντο του Γουίλιαμς, το Λαύριο ξέφυγε στο +11 (28-17) στην αρχή του δεύτερου δεκαλέπτου. Στη συνέχεια, ο Παναθηναϊκός έσφιξε αμυντικά και βρίσκοντας λύσεις από Καββαδά και Παπαπέτρου μείωσε αρχικά στο -4 (32-28), ενώ οι Κασελάκης και Μέικον του έδωσαν το προβάδισμα (34-35), στο 16’. Στα τελευταία λεπτά, το παιχνίδι απέκτησε έναν γρήγορο ρυθμό και με εκατέρωθεν τρίποντα οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια ισόπαλες 45-45.

Λαύριο-Παναθηναϊκός 82-91

Με σερί τρίποντα του Μέικον μπήκε στο δεύτερο μέρος ο Παναθηναϊκός για το +6 (45-51), με τους Παπαπέτρου και Γουάιτ να στέλνουν τη διαφορά στο +11 (47-58), στο 24’. Η αντίδραση του Λαυρίου ήρθε με τα σουτ Γουίλιαμς από την περιφέρεια, με τη διαφορά να πέφτει στο καλάθι (58-60), στο 27’. Οι «πράσινοι» απάντησαν με επιθετικά ριμπάουντ και τον Μέικον για το +10 (58-68), με τον Αμερικανό να… υπογράφει το +11 (60-71) της τρίτης περιόδου.

Τον ίδιο καλό ρυθμό είχε το ματς και στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τους «πράσινους» να ήταν σταθερά στο +11 (67-78), μέχρι το 33’. Στη συνέχεια, οι γηπεδούχοι έβγαλαν άμυνες και μείωσαν στο -7 (72-79), αλλά ο Παναθηναϊκός ανέκτησε με τον Γουάιτ τη διψήφια διαφορά (75-85) και χωρίς να απειληθεί ξανά μέχρι τη λήξη, πήρε τη νίκη με το τελικό 82-91.

Τα δεκάλεπτα: 25-17, 45-45, 60-71, 82-91