Έμπλεξαν οι Μπακς, “διπλό” με σπουδαίο ΝτεΡόζαν οι Μπουλς! VIDEO

Σε μπελάδες μπήκαν οι Μπακς στον πρώτο γύρο των playoffs. Μετά τη μέτρια εμφάνισή τους στο Game 1 που πάντως δεν στοίχισε, αυτή τη φορά παρουσίασαν ακόμη πιο κακό πρόσωπο και γνώρισαν την ήττα με 114-110 από τους Μπουλς που ισοφάρισαν σε 1-1 τη σειρά, η οποία μεταφέρεται για τα δύο επόμενα ματς στο Σικάγο. Εκεί που πλέον είναι υποχρεωμένοι να κερδίσουν τουλάχιστον μια φορά οι πρωταθλητές, αν θέλουν να περάσουν στον επόμενο γύρο.

Οι «ταύροι» μπήκαν αποφασισμένοι στο Game 2 με στόχο να κάνουν το break και κατόρθωσαν να κλείσουν το ημίχρονο με διψήφια διαφορά (49-63). Οι γηπεδούχοι πλησίασαν στα τέλη της τρίτης περιόδου στο σουτ (83-80), ωστόσο οι Μπουλς με μεγάλα καλάθια έφτασαν στο +16 (80-96) με 9:47 να απομένουν. Τα «ελάφια» δεν κατέθεσαν τα όπλα και πλησίασαν με γκολ-φάουλ του Μπρουκ Λόπεζ στο σουτ, 109-112, με 56,4″ να απομένουν. Όμως τα χαμένα αμυντικά ριμπάουντ κι ένα δύσκολο λέι απ του ΝτεΡόζαν κράτησαν τους Μπουλς στην πρωτοπορία και τους χάρισαν τη νίκη με 114-109.

Οργίασε για τους Μπουλς, που πήραν την πρώτη τους φετινή νίκη μετά από πέντε σερί ήττες από τους Μπακς, ο ΝτεΜάρ ΝτεΡόζαν με 41 πόντους και 16/31 σουτ, ενώ 24 πόντους και 13 ριμπάουντ είχε ο Νίκολα Βούτσεβιτς με τον Ζακ ΛαΒίν να προσθέτει άλλους 20.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο έκανε ό,τι περνούσε από το χέρι του, αλλά δεν ήταν αρκετός. Ο Greek Freak είχε 33 πόντους με 11/18 βολές, 11/18 δίποντα και 0/2 τρίποντα, καθώς επίσης 18 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 1 κλέψιμο, 2 τάπες και 3 λάθη.

Ο Μπρουκ Λόπεζ είχε 25 πόντους, ενώ 18 πρόσθεσε ο Κρις Μίντλετον που αποχώρησε με τραυματισμό στο αριστερό γόνατο στην τέταρτη περίοδο και 15 είχε ο Τζρου Χόλιντεϊ. Ο Μπόμπι Πόρτις μετά από αγκωνιά του Τρίσταν Τόμπσον στην πρώτη περίοδο τραυματίστηκε στο μάτι και δεν επέστρεψε στο ματς, από το οποίο απουσίασε και ο Τζορτζ Χιλ με θλάση στους κοιλιακούς.

Το τρίτο παιχνίδι της σειράς θα γίνει τα ξημερώματα του Μεγάλου Σαββάτου στο Σικάγο (3:30).

Δωδεκάλεπτα: 28-29, 49-63, 80-87, 110-114