Iσοφάρισαν οι Σέλτικς, “κλείδωσαν” τον Γιάννη και τους Μπακς! VIDEO

Παρά την απουσία του τραυματία Μάρκους Σμαρτ επιβλήθηκαν εύκολα των Μπακς στο δεύτερο ματς της Βοστώνης με 109-86 και ισοφάρισαν σε 1-1 τη σειρά των ημιτελικών της Ανατολής.

Τρομερή άμυνα από την ομάδα του Ίμε Ουντόκα, που κράτησε στους 5 πόντους με 2/12 τον Γιάννη Αντετοκούνμπο στο ημίχρονο «χτίζοντας» μια διαφορά που έκλεισε στο 65-40 στο πρώτο μέρος. Ο Greek Freak αφυπνίστηκε στο δεύτερο μέρος, αλλά ήταν αργά και τελείωσε το ματς με 28 πόντους (5/9 βολές, 10/23 δίποντα, 1/4 τρίποντα), 9 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 τάπα και 6 λάθη.

Κορυφαίοι για τους νικητές, που είχαν 20/43 τρίποντα, ήταν οι Τζέιλεν Μπράουν με 30 και Τζέισον Τέιτουμ με 29 πόντους, ενώ παίκτης-«κλειδί» ήταν ο Γκραντ Γουίλιαμς με 21.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασισμένοι στο παιχνίδι και μετά από εξίμισι λεπτά αγώνα ήταν στο 18-3, με τον Γιάννη να ξεκινά με 0/6 και τον Μπράουν 17 πόντους στην πρώτη περίοδο. Με όπλο την άμυνά τους αλλά και την εκνευριστική αστοχία των Μπακς συνέχισαν να κυριαρχούν και κρατώντας τον Greek Freak σε 2/12 με 5 πόντους έκλεισαν το ημίχρονο στο +25, 65-40. Στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους έφτασαν και στο +26 (72-46), προτού πάρει μπρος ο Αντετοκούνμπο και με 18 πόντους στο τρίτο δωδεκάλεπτο ρίξει τη διαφορά στο 83-66. Αυτή έπεσε και στους δώδεκα, 92-82, με 4:30 λεπτά να απομένουν, ωστόσο οι Σέλτικς κυρίως με τον Τέιτουμ βρήκαν τις λύσεις για να μην απειληθούν ποτέ πραγματικά από τους πρωταθλητές.

Η σειρά μεταφέρεται στο Μιλγουόκι για τα δύο επόμενα ματς, με το τρίτο της σειράς να διεξάγεται το Σάββατο στις 22:30 (ώρα Ελλάδας).

Δωδεκάλεπτα: 32-21, 65-40, 83-66, 109-86