ΠΑΟΚ: Σούπερ εμφάνιση (96-72 την ΑΕΚ) αλλά δεν έφτασε για να συνεχίσει στα πλέι οφ

Έγινε μόνο το ένα από τα δύο θαύματα. Ο ΠΑΟΚ με πολύ καλή εμφάνιση κέρδισε την ΑΕΚ (χωρίς Φλιώνη, Γκρίφιν) 96-72, αλλά αυτό δεν έφτασε για να συνεχίσει στην ποστ σίζον, αφού το Λαύριο ηττήθηκε στο Περιστέρι. Έμεινε για πρώτη φορά μετά από 14 χρόνια εκτός πλέι οφ και αυτό κάλυψε και το εντυπωσιακό σημερινό αντίο στην χρονιά. Κάτι που φυσικά έγινε με τα προηγούμενα αποτελέσματα και εμφανίσεις…

Η πίεση σε Κολόμ, Ανγκόλα, η ηγετική παρουσία του Λοβ στο 2ο ημίχρονο (21π) και η αδυναμία της ΑΕΚ στην ρακέτα έπαιξαν το βασικό ρόλο στην άνετη νίκη του ΠΑΟΚ που σε μεγάλα διαστήματα του αγώνα ήταν τρομερά συγκεντρωμένος και αποτελεσματικός αμυντικά, κάτι που μεταφράστησε σε πολλά κλεψίματα ειδικά στο πρώτο ημίχρονο.

O Σεγκούρα έριξε Πετρόπουλο σε Λοβ και Ντι Λέο σε Κουζέλογλου, ενώ ο Μάντζαρης προσπαθούσε να περιορίσει τον Κολόμ (δύο τρίποντα μόνο στην 2η περίοδο). Από την άλλη τα ματς απ Γιάνκοβιτς Ανγκολά (πρώτοι πόντοι με βολές στο 19΄) και Χάμερ (4π στο 20΄) Ρένφρο είχαν από την αρχή πολύ ενδιαφέρον και προσωπικές μάχες, όπως και οι άμυνες του Χριστοδούλου σε Λάνγκφορντ.

Οι πολύ καλές άμυνες (2/10 σουτ η ΑΕΚ που είχε και +4 λάθη) και το τραζίσιον βοήθησαν τον ΠΑΟΚ να προηγηθεί 18-4 (7.30) και να κρατήσει το προβάδισμα παρά το εκτεταμένο ροτέισον, το οποίο ακολούθησε αυτό του Σεγκούρα. Δεν μπόρεσαν όμως να ξεφύγουν περισσότερο οι γηπεδούχοι λόγω της κακής παρουσίας τωυ Λοβ, Τολιόπουλου και της αδυναμίας του Λι στο αμυντικό πικ εν ρολ.

Ωστόσο ο Λυκογιάννης βρήκε σχήμα απέναντι σε μια όχι και τόσο ορθόδοξη 5άδα του Ισπανού αντιπάλου του, οι άμυνες ήταν αποτελεσματικές, τα σουτ το ίδιο, βγήκε και πάλι τρανζίσιον με μπροστάρη τον Χριστοδούλου και Ρίβερς και… 34-17 (13.30) με 12/20 σουτ (8/23 η ΑΕΚ που είχε και 9 λάθη απέναντι στα 8 κλεψίματα των γηπεδούχων).

Η επιστροφή των βασικών της ΑΕΚ σε συνδυασμό με την προβληματική παρουσία του Γκριν στο «1» βοήθησαν τους φιλοξενούμενους (με τέσσερα τρίποντα του Ράουτινς στους… κοιμώμενους φόργουορντ του ΠΑΟΚ) να μειώσουν 38-31 (18΄) σε ένα διάστημα που ο ΠΑΟΚ είχε 1/7 βολές και η ΑΕΚ… καμιά. Εκεί όμως η πίεση των γηπεδούχων με Ντι Λέο, Ρένφρο, Γιάνκοβιτς έβγαλες ωραίες φάσεις και στο ημίχρονο… 49-36.

Στο πρώτο 20λεπτο ο ΠΑΟΚ είχε 16/27 δίποντα, 5/13 τρίποντα, 2/8 βολές, +10 ασίστ (17-7), +7 κλεχίματα (9-2) και -6 λάθη (5-11) στα 14/32 σουτ της ΑΕΚ (6/13τρ, 2/4β).

H αλληλοεξόντωση Λοβ Ανγκολά, η κακή παρουσία Μάντζαρη, η δράση του Χάμερ απέναντι στον κακό χθες αμυντικά Ρένφρο και η αδυναμία του Γιάνκοβιτς στον Ράουτινς κράτησαν την ΑΕΚ σε μια νορμάλ απόσταση μετά το 52-36 (21΄). Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν 55-49 (24.30), αλλά η πίεση του Χριστοδούλου στον Κολόμ και η αφύπνηση του Λοβ (κακοί αμυντικά Ράουτινς, Λάνγκφορντ) έφεραν το 74-57 (29.30). Με 23/35 δίποντα, +12 ασίστ και +7 κλεψίματα… Εκεί αποχώρησε με κτύπημα στο δεξί πόδι και ο Ρίβερς χωρίς να επιστρέψει.

Ο ΠΑΟΚ τελείωσε το ματς στο 32.30 με ένα τρίποντο του Λοβ που πήγε τη διαφορά στο +23 (80-57) με την ΑΕΚ να είναι αδύναμη να αντιδράσει έχοντας πάντως και έλλειψη κινήτρου. Ο ΠΑΟΚ πήγε στο +26 (96-70 στο 39΄), ενώ σημαντικό το οτι ο Ράουτινς με τα 5 τρίποντα δεν βρήκε ελεύθερο σουτ μετά το 25ο λεπτό. Ακόμα ο Κολόμ δεν αγωνίστηκε στην 4η περίοδο.

Δεκάλεπτα: 22-12, 49-36, 74-57, 96-72

Δαιτητές: Πουρσανίδης, Γ., Τσαρούχα, Ταρενίδης

ΠΑΟΚ (27/41δ, 10/26τρ, 12/19β, 40ρ, 26ασ, 12κλ, 16λ): Ρίβερς, Λι 2, Γκριν 3, Χριστοδούλου 9 (4/5σ), Λοβ 23 (7/13σ, 5ασ), Καμαριανός 2, Ντι Λέο 16 (4/7τρ), Μάντζαρης 2 (5ρ, 9ασ), Καμπερίδης 3 (1), Τολιόπουλος 6 (3/8σ, 4ρ, 3ασ), Γιάνκοβιτς 14 (6/10σ, 3ρ, 2ασ), Ρένφρο 9 (4/5δ, 11ρ, 3ασ, 2κλ, 2τ)

ΑΕΚ (17/42δ, 8/26τρ, 14/19β, 38ρ, 13ασ, 10κλ, 15λ): Λάνγκφορντ 4 (1/6σ), Κολόμ 10 (2/3τρ, 5ασ, 6λ), Ράουτινς 15 (5/9τρ), Πετρόπουλος 2 (1/6σ), Φιλιππάκος 6 (2/10σ, 8ρ), Μαυροειδής 4, Κουζέλογλου 4 (6ρ), Καρλής 2, Χάμερ 14 (6/11σ, 6ρ), Κόνιαρης 7 (2/4σ, 2ασ, 2κλ), Ανγκολά 4 (0/5σ, 7ρ)