Δεν μπήκε στον ρυθμό του αγώνα ο Άρης, βαριά ήττα με 109-79 από τον κεφάτο ΠΑΟ – VIDEO

Βαριά ήττα γνώρισε ο Αρης από τον ΠΑΟ στον πρώτο αγώνα των πλέι οφ στην Αθήνα (109-79).

Η πρόκριση κρίνεται στις δύο νίκες και η δεύτερη αναμέτρηση θα διεξαχθεί την Τρίτη 24/05, στις 19:30, στο «Nick Galis Hall».

O Αρης μπήκε πολύ άσχημα και βρέθηκε να χάνει από πολύ νωρίς. Το 34-13 της πρώτης περιόδου μιλάει από μόνο του με τη διαφορά κλάσης να είναι δεδομένη για τις δυο ομάδες.

Στη δεύτερη περίοδο χρειάστηκαν πέντε πόντοι του φιλότιμου Πουλιανίτη, για να μειώσει ο Άρης σε 38-20 στο 13ο λεπτό και να βγάλει αντίδραση στον μονόλογο του ΠΑΟ.  Οι γηπεδούχοι δεν είχαν όρεξη για αστεία και ο πίνακας του σκορ έδειξε 50-20 στο 17ο λεπτό… Το ημίχρονο έκλεισε με 52-24 χωρίς κριτική για τα όσα έγιναν.

Οι παίκτες του Καστρίτη βρήκαν ρυθμό με την αρχή της 3ης περιόδου και μείωσαν σε 54-22 στο 22ο λεπρό, έστω και προσωρινά. Το ματς πήρε γρήγορο ρυθμό και ο Άρης κατάφερε να δείξει ένα καλύτερο πρόσωπο, χωρίς όμως να πέφτει η διαφορά (64-39 στο 25ο λεπτό). Ο ΠΑΟ είχε περισσότερες λύσεις και το τρίτο δεκάλεπτο με ένα κρεσέντο Νέντοβιτς έληξε με 80-49.

Στην τελευταία περίοδο οι δυο προπονητές μοίρασαν τον χρόνο και ο ΠΑΟ μεγάλωνε συνέχεια τη διαφορά… Το μόνο που κατάφερε ο Αρης ήταν να μειώσει τη διαφορά όσο γινόταν. Το τελικό 109-79 μιλάει από μόνο του και πλέον κοιτάει το επόμενο ματς!

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κορομηλάς – Πιτσίλκας – Φάκαρος.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 34-13, 52-24, 80-49, 109-79.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Βόβορας): Μέικον 10 (2/6 τρίποντα, 3 ασίστ), Παπαγιάννης 10 (4/5 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Παπαπέτρου 19 (6/7 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 4/4 βολές, 4 ριμπάουντ), Σαντ Ρος 2 (4 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Σίβα 11 (3/5 τρίποντα, 3 ασίστ), Μποχωρίδης 12 (4/6 τρίποντα), Κασελάκης 2 (4 ασίστ), Χουγκάζ 4, Έβανς 3, Μαντζούκας 5 (1).

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Κάουαν 10 (3/10 τρίποντα, 9 ασίστ, 4 λάθη), Λόκετ 4, Νετζήπογλου 4, Γουίλιαμς 8 (2), Κέλι 19 (4/6 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Τζούιστον 13 (6 ριμπάουντ), Καμάρας 6 (2), Σχίζας 7 (1), Πουλιανίτης 8 (2), Πετανίδης, Κώττας.

Πηγή: Pressaris.gr