Η Γεωργία του Ζούρου “λύγισε” την Τουρκία – VIDEOS

Συναρπαστικό αποδείχθηκε το φιλικό της Τουρκίας με την Πολωνία στη δεύτερη μέρα του τουρνουά «Ακρόπολις», αποζημιώνοντας όσους βρέθηκαν από νωρίς στο κλειστό του ΟΑΚΑ!

Με κορυφαίους τους Πονίτκα (16π.), Άαρον Σελ (15π.) και Σοκολόφσκι (12π, 8 ριμπ.), η Πολωνία επικράτησε 87-86 της Τουρκίας, για την οποία ξεχώρισαν οι Οσμάν (15π.), Μαχμούτογλου (13π.) και Κορκμάζ (13π.). Οι Πολωνοί πήραν προβάδισμα με καλάθι 5” πριν το φινάλε, ενώ ο Κορκμάζ ευστόχησε με τη λήξη, αλλά το καλάθι του ήταν οριακά εκπρόθεσμο.

Πολωνία-Τουρκία 87-86

Η Πολωνία μπήκε πιο ορεξάτη στην αναμέτρηση και προηγήθηκε με 7-3, πριν αντιδράσουν οι Τούρκοι και ισοφαρίσουν με κάρφωμα του Χαζέρ. Στη συνέχεια, η Πολωνία πήρε ξανά «κεφάλι» στο σκορ με +8 (18-10) στο 7’, πριν οι Τούρκοι μειώσουν σε 20-17, δευτερόλεπτα πριν τη λήξη της πρώτης περιόδου. Ο Λούκας Κόλεντα με buzzer-beater τρίποντο διαμόρφωσε το 23-17 του πρώτου δεκαλέπτου.

Στη δεύτερη περίοδο η Τουρκία αντέδρασε και έφτασε ως την ισοφάριση (26-26 στο 12’), ενώ πήρε προβάδισμα για πρώτη φορά στο ματς με λέι απ του Τουντσέρ (26-28). Χέρι-χέρι οι δύο ομάδες μέχρι να ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο με την ομάδα του Αταμάν να βρίσκεται μπροστά με 38-35.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στην τρίτη περίοδο, με την ομάδα του Αταμάν να ξεφεύγει με +8 στο ξεκίνημά της (35-43), πριν οι Πολωνοί αντιδράσουν, φτιάχνοντας ένα σερί 17-8 και περνώντας μπροστά με 52-51 στο 35’. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον Πονίτκα να διαμορφώνει το 63-59 υπέρ της ομάδας του.

Η Πολωνία μπήκε με προβάδισμα τεσσάρων πόντων στην «τελική ευθεία» του ματς, αλλά ο Οσμάν με βολές μείωσε σε 85-84, 7” πριν τη λήξη, ενώ μετά από λάθος επαναφορά ο Λάρκιν έκανε το 85-86. Όμως η Πολωνία πέρασε ξανά με τον Μπαλτσερόφσκι, πριν ο Κορκάζ ευστοχήσει στο τέλος, με το καλάθι του να είναι οριακά εκπρόθεσμο.

Τα δεκάλεπτα: 23-17, 38-35, 63-59, 87-86