ΠΑΟΚ: Κατέρρευσε στη 4η περίοδο, ήττα 91-73 από Περιστέρι

Ήταν ανταγωνιστικός αλλά δεν κατάφερε να αντέξει μέχρι το τέλος κόντρα στην ποιότητα που διαθέτει το Περιστέρι. Ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε 91-73 από τους “Πρίγκηπες” στον 2ο ημιτελικό του τουρνουά “Νίκος Φάσουρας” και αύριο το μεσημέρι αντιμετωπίζει στο μικρό τελικό την ΑΕΚ που ηττήθηκε από την Κλουζ.

To Περιστέρι εμφανίστηκε για πρώτη φορά και με τους έξι ξένους του, αφού έπαιξε και ο Ντένμον που πάντως στο πρώτο ημίχρονο ήταν κακός (0/4σ). Συμπέρασμα που ακολούθησε το πρόσφατο φιλικό του ΠΑΟΚ με την ΑΕΚ; Πρόβλημα στα ριμπάουντ, δεν υπάρχει δύναμη και όγκος μέσα στην ρακέτα και αυτό καλείται να το λύσει άμεσα ο Λυκογιάννης. Αν μπορεί βέβαια με τα χαρακτηριστικά των παικτών που απαρτίζουν κυρίως την φροντ λάιν… Πάντως η ομάδα ήταν ανταγωνιστική για 32 περίπου λεπτά…

Με ορισμένες αμυντικές αδυναμίες αλλά και τον Πόλεϊ σε καλή φόρμα ο ΠΑΟΚ κράτησε το ρυθμό στην 1η περίοδο. O Αμερικανός φόργουορντ με 2/2 τρίποντα και 10 πόντους ήταν ο βασικός υπεύθυνος για το 23-23 του 10λεπτου (o ΠΑΟΚ είχε προηγηθεί και 8-10). Στην 2η περίοδο οι γηπεδούχοι με την ποιότητα τους άρχισαν να ελέγχουν το παιχνίδι, δεν συνάντησαν προβλήματα στην αδύναμη άμυνα του Δικεφάλου, προηγήθηκαν 35-29 (15΄), αλλά οι Θεσσαλονικείς με χαρακτήρα και οδηγό τον Χαντς πλησίασαν 40-38 (18.30). Mάλιστα έκλεισαν το ημίχρονο στα ίσα, κλείνοντας την ψαλίδα στο 43-43.

Στο 20λεπτο ο ΠΑΟΚ είχε 8/16 δίποντα, 6/14 τρίποντα, 9/12 βολές, 12 ριμπάουντ, 8 ασίστ και τρία μόνο λάθη (Πόλεϊ 13π, 3/3τρ, Κέλι 5, Τσιακμάς 5, Χαντς 8π, 4/7σ). Αξίζει να σημειωιεί οτι ο Μαργαρίτης σε 10΄ είχε 0/5 σουτ και κανένα ριμπάουντ, ενώ ο Φράνκε έμεινε στους 3 σε 9΄.

Από την άλλη το Περιστέρι κυριάρχησε στον αέρα (22ρ, τα 7 ο Τζούστον), ενώ είχε ακόμα 10/19 δίποντα, 5/13 τρίποντα και 6/9 βολές με 6 ασίστ και 7 λάθη (Φραντσίσκο 10π, 2/4τρ, Μωραίτης 8π, 2/4τρ).

Oι γηπεδούχοι δεν είχαν παρά να εκμεταλλευτούν την αδυναμία του ΠΑΟΚ στα ριμπάουντ και έτσι πέρασαν 58-50 (25΄), ενώ έκλεισαν την 3η περίοδο προηγούμενοι 69-59 με την αμυντική προσπάθεια του ΠΑΟΚ να αδυνατίζει όλο και περισσότερο. Ωστόσο και πάλι ο ΠΑΟΚ δεν τα παράτησε και με τον Χαντς οδηγό μείωσε 72-66, αλλά αυτή ήταν η τελευταία αναλαμπή του. Οι γηπεδούχοι με την ποιότητα και ποσότητα που διαθέτουν σε γκαρντ και φροντ λάιν πέρασαν 86-68 και όλα τελείωσαν.

Δεκάλεπτα: 23-23, 43-43, 69-59, 91-73