ΠΑΟΚ: Λαχτάρησε στο τέλος, από το +18… 82-78 τον Ιωνικό

Κάποια στιγμή ξύπνησαν περσινοί εφιάλτες. Ο ΠΑΟΚ που έφτασε στο +18 στο 31΄, λίγο έλλειψε να ζήσει καταστροφικές στιγμές, αλλά αυτή την φορά τα κατάφερε. Κέρδισε με ιδρώτα και με μετριότατη εμφάνιση (σε μεγάλα διαστήματα του αγώνα) τον Ιωνικό 82-78 και είναι στο 3-1 για πρώτη φορά μετά την σεζόν 2016-17.

Με εξαίρεση τον Χαντς και την ενέργεια του Ρένφρο οι υπόλοιποι ξένοι ήταν εκτός τόπου και χρόνου, ενώ από την άλλη η πίεση των παικτών του φρέσκου Ιωνικού και ο τρομερός Μαυροκεφαλίδης στήριξαν την προσπάθεια των Νικαιωτών, που πλησίασαν πάλι το θαύμα, εκμεταλλευόμενοι την αφέλεια και τις δεδομένες αδυναμίες των γηπεδούχων.

Το πρώτο 10λεπτο διήρκησε ένα ημίχρονο με τα σερί προβλήματα που αφορούσαν φωτεινούς πίνακες και λάθη της γραμματείας… Φράνκε με Μάντζαρη, Ράιλι με Σίμονς, Σαλούστρος με Αρσενόπουθλο, ο Ρένφρο στον Μαυροκεφαλίδη και ο Μαργαρίτης στον Χόκινς… Με αυτά τα ματς απ άρχισε το ματς από την πλευρά των γηπεδούχων, ενώ ο Μέξας προσπάθησε να κλείσει την περιφερειακή λειτουργία του ΠΑΟΚ με τον Σίμονς στον Ράιλι κακ τον Αρσενόπουλο στον Φράνκε.

Αυτό είχε αρχικά αποτέλεσμα (3-7 στο 4΄) με τον Μαυροκεφαλίδη να κερδίζει τις μάχες με τον Ρένφρο. Ο Σαλούστρος πέτυχε τους πρώτους 7 πόντους των γηπεδούχων που όμως είχαν δυσκολίες στην οργάνωση (εναλλαγές μαν του μαν και ζώνη οι φιλοξενούμενοι) και στα πικ εν ρολ με τον 38χρονο σέντερ του Ιωνικού.

Έτσι ο ΠΑΟΚ ήταν πολύ άστοχος (6/16σ στο 10΄) και έμεινε στο ματς (16-12 στο 10΄) κυρίως με τα λάθη του Ιωνικού (2-5 στο 9΄), αλλά και την αστοχία του (5/16σ στο 10΄). Η κακή εικόνα συνεχίστηκε και στην αρχή της 2ης περιόδου με τους παίκτες του Ιωνικού να πιέζουν πολύ την μπάλα (κάκιστος ο Φράνκε απέναντι στον Λέισι) με αποτέλεσμα να έχουν κρύψει το καλάθι τους (19-19 στο 13΄).
Με τον Λουκά στο πάγκο (επέστρεψε και τελείωσε το 20λεπτο με 13π) ο ΠΑΟΚ βρήκε δύο τρίποντα, απέκτησε καλό ρυθμό αμυντικά (ξέφυγε μόνο δύο φορές ο Χόκινς με τον Μαργαρίτη) και σταδιακά “άνοιξε” και επιθετικά με μεγάλα σουτ (39-28 στο 18.30). Ο Χρηστίδης όμως είχε κακές στιγμές σε άμυνα (με Λουκά) και επίθεση κι έτσι ο Ιωνικός δεν έμεινε μακριά.

Στο ημίχρονο Φράνκε, Ράιλι, Κέλι, Πόλεϊ… τρεις συνολικά πόντους, χωρίς να κάνουν… όργια Χαντς, Φράνκε, ενώ ομαδικά ο στο ημίχρονο (39-32) ο ΠΑΟΚ είχε 8/16 δίποντα, 6/14 τρίποντα, -3 ριμπάουντ (15-18), +2 ασίστ (10-8) και -5 λάθη (5-10) κόντρα στα 10/24 σουτ του Ιωνικού (4/9τρ) που είχε και +4 βολές.
Στην 3η περίοδο ο Μαυροκεφαλίδης (18π στο 22΄, 22π στο 30΄) έπαιζε μόνος του τον ΠΑΟΚ (δίδυμο Ράιλι, Χαντς για έλεγχο ρυθμού) που όμως έκτισε μια διαφορά 10 πόντων (42-32) νωρίς. Εκεί ήρθε η ώρα του Χαντς που πήγε την διαφορά στο +15 (58-43 στο 27΄), λίγο αργότερα αποβλήθηκε και ο Μέξας με 2η τεχνική ποινή, μπήκαν στο κάδρο και οι Τσιακμάς, Σλαφτσάκης και… 65-47 στο 31΄.

Το ίδιο σχήμα όμως δεν μπορούσε να κρατήσει τόσο ψηλά τον πήχυ, ο Λυκογιάννης άργησε να επαναφέρει ισοροπίες, ο Ιωνικός δεν τα παράτησε, ο Μαυροκεφαλίδης δεν είχε αντίπαλο, οργάνωση μηδέν από τους γηπεδούχους (μόνο μακρινά σουτ) και το ματς από την αρχή… (65-59 στο 32.30). Στο 34΄αποβλήθηκε και ο Λυκογιάννης με 2ο “ΤΑΥ”, ο Σίμονς που ξύπνησε στην 4η περίοδο έκανε το 65-62 (35΄), αλλά εκεί μπήκε στο κάδρο η κερκίδα. Πολύ φασαρία… Και οι παίκτες του ΠΑΟΚ αποφάσισαν να μπουν στην αντίπαλη ρακέτα, αφού από μακριά… το απόλυτο μηδέν. Έτσι ο Δικέφαλος με καλές άμυνες και τον Ρένφρο… πόιντ γκαρντ πέρασε 71-62 (36΄), αλλά ο Ράιλι αρχικά φρόντισε να… κρατήσει τον Ιωνικό κοντά.

Ακολούθησαν λάθος επιθέσεις, άμυνες με τα μάτια στην περιφέρεια, δύο τρίποντα οι φιλοξενούμενοι και… 76-73 στα 51΄΄. Εκεί όμως οι δύο βολές του Χαντς και το άστοχο τρίποντο του Αρσενόπουλου έβαλαν τέλος στην αγωνία, παρά τις χαμένες βολές και παρά το οτι στα 4΄΄ και στο +5 οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τρεις βολές…

Μετά το τέλος του αγώνα ο Τσιακμάς έσβησε τα κεράκια μέσα στο παρκέ με τους φιλάθλους να τραγουδούν (περίπου) το happy birthday.

Δεκάλεπτα: 16-12, 39-32, 64-47, 82-78
Διαιτητές: Τσαρούχα, Κατραχούρας, Λουλουδιάδης

ΠΑΟΚ (18/34δ, 9/25τρ, 19/31β, 31ρ, 16ασ, 8κλ, 9λ): Φράνκε 1 (0/5σ, 5ρ), Κέλι, Ράιλι 8 (2/9σ, 3/7β, 4ασ), Τσιακμάς 6, Χαντς 25 (7/12σ, 9/12β, 5ρ) Μαργαρίτης 11 (3/7σ), Πόλεϊ 2 (1/5σ), Σλαφτσάκης 4, Χρηστίδης 4, Καμπερίδης 3, Σαλούστρος 12 (5/6σ, 8ρ), Ρένφρο 6 (3ρ, 3ασ, 3κλ)

Ιωνικός (14/34δ, 11/28τρ, 17/23β, 41ρ, 19ασ, 4κλ, 16λ): Mπέμπης 3, Σίμονς 10 (3/11σ, 7ασ), Κορκοντζέλος, Αρσενόπουλος 3 (1/7σ), Μαυροκεφαλίδης 30 (12/19σ, 4/5β, 12ρ, 2ασ, 1κλ), Οκεκόγουεν, Μάντζαρης 7 (4ασ), Χόκινς 18 (6/10σ, 19ρ, 4ασ), Λέισι 5 (0/5σ), Λόουτον 2