ΠΑΟΚ: Κακός για 28΄, πάλεψε στην 4η περίοδο και ηττήθηκε στο Σάσαρι 82-78

Η πρώτη ανάγνωση… Ο ΠΑΟΚ μπορεί να ικανοποιείται μόνο για το οτι κράτησε το +20 του 1ου αγώνα με την Σάσαρι. Για τίποτε άλλο… Κάκιστη εμφάνιση στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα (μέχρι το 28ο λεπτό) με τραγικούς Ρένφρο, Φράνκε, μέτριο τον Χαντς και ήττα 82-78 από την Σάσαρι.

Η 2η ανάγνωση…; Ο ΠΑΟΚ έφτασε για άλλη μια φορά φέτος ένα ματς στα όρια του και το έχασε, όπως έγινε και με την Ντιζόν και με τον Κολοσσό και με το Περιστέρι, αλλά εν μέρει και με την Μάλαγα. Αυτή την φορά η αυτοκτονία ήταν πιο έντονη.

Σε κάθε περίπτωση ο Δικέφαλος με αυτό το -4 στην Ιταλία ακόμα ελπίζει για τα play in, αφού αυτή η Σάσαρι δεν δείχνει ικανή να κερδίσει Ντιζόν, Μάλαγα. Η ομάδα έζησε μόνο με τα τρίποντα και με την προσπάθεια στα ριμπάουντ, φανερώνοντας και πάλι (ειδικά μέχρι το 28ο λεπτό, αλλά και αργότερα…) τις βασικές της αδυναμίες σε οργάνωση, κυκλοφορία, συνεργασίες και στο πόσο άδεια εμφανίζεται η ρακέτα σε μεγάλα διαστήματα των αγώνων. Φυσικά και με όλα τα παραπάνω μετρά η προσπάθεια μετά το 28ο λεπτό…

Tραγικές επιθέσεις στο ξεκίνημα για τον ΠΑΟΚ (0/5 σουτ), ο Μαργαρίτης έχανε συνεχώς τον Μπάντζιους, ο Κρούσλιν βδέλλα στον Φράνκε και… 7-2. Ωστόσο η προσαρμογή στο ρυθμό, η αφέλεια των Ιταλών και τα τρίποντα του Ράιλι επανέφεραν τον Δικέφαλο στο ματς (9-10 στο 4΄).

Ο κακός Φράνκε και τα 4 ανύπαρκτα φάουλ (συνολικά) των Ρένφρο, Μαργαρίτη που έφεραν το σέκοντ γιούνιτ στο παρκέ βοήθησαν την Σάσαρι να περάσει 15-10. Συν τα λάθη του Σαλούστρου… 19-14 (9΄) με τον ΠΑΟΚ να έχει 5/17 σουτ στο 10λεπτο και την Σάσαρι 8/18, “τρυπώντας” εύκολα στην ρακέτα των Θεσσαλονικέων.

Φράνκε (εκτός τόπου και χρόνου) και Χαντς συνέχισαν με παιδικά λάθη, ο ΠΑΟΚ χωρίς ενέργεια και ιδέες, άστοχος (5/20 σουτ στο 12΄), υποτονικός, χωρίς διάθεση… Η Σάσαρι τρυπούσε συνεχώς στην… άδεια ρακέτα και με καλές άμυνες πέρασε 26-14 (13΄). Οι γηπεδούχοι έκαναν τα βασικά (κυκλοφορία μπάλας, συνεργασίες, αναζήτηση μις ματς), οι Θεσσαλονικείς ασφυκτιούσαν από τις άμυνες, έκαναν απίστευτα λάθη (με πολύ αφέλεια μάλιστα…) και έβλεπαν το αντίπαλο καλάθι με τηλεσκόπιο (33-19 στο 15.30).

Το 36-30 (19΄) ήταν… μικρό θαύμα για την εικόνα του ΠΑΟΚ που απλά πήρε τα ριμπάουντ στις άστοχες μακρινές επιλογές της Σάσαρι. Φυσικά και δέχθηκε καλάθι στο… ζερό για το 40-30 του ημιχρόνου, διάστημα στο οποίοι οι Θεσσαλονικείς είχαν 5/14 δίποντα, 5/19 τρίποντα, +4 ριμπάουντ (18-22), -5 ασίστ (7-12) και +8 λάθη (2-10), 7 ολόκληρα στην 2η περίοδο. Άθλια εικόνα… Οι Ιταλοί κτυπώντας συνεχώς μέσα στο καλάθι του ΠΑΟΚ είχαν 14/26 δ’ίποντα και δεν τους κόστισαν τα 2/9 τρίποντα, όλα όμως ελεύθερα.

Όσο προχωρούσε το ματς τόσο φαινόταν η διαφορά των διδύμων Ρόμπινσον-Στέφενς, Ράιλι-Ρένφρο… Ανύπαρκτοι οι 2οι και ειδικά ο σέντερ του ΠΑΟΚ στην χειρότερη εμφάνιση του από… πέρσι. Παράλληλα ο Κρούσλιν συνέχισε να κάνει πάρτι στην άμυνα με τον Φράνκε, ενώ οι Θεσσαλονικείς συνολικά ήταν απελπιστικοί στην επίθεση, καθώς δεν έπαιζαν… τίποτε. Αντίθετα η Σάσαρι βρήκε ελεύθερα τρίποντα με οδηγό τον Ρόμπινσον στην οργάνωση (ναι δεν υπάρχουν πλέι μέικερ…), ο Στέφενς εξέθετε συνεχώς τον Ρένφρο και… 52-39 (26΄).

Ο Λυκογιάννης είδε και απόειδε, έβαλε τον Σλαφτσάκη στο “3”, αλλά η διαφορά πήγε στο +14 (60-46 στο 27.30). Εκεί άρχισε η αντεπίθεση με τα τρίποντα του Πόλει, βοήθησε και ο Ράιλι πάλι με τρίποντα, άστοχοι οι Ιταλοί και… 66-65 (33.30). Εκεί σερί χαμένες επιθέσεις κακής ποιότητας και… τιμωρία με Μπέντζιους που εξέθετε σε άμυνα και επίθεση τον κακό Μαργαρίτη (73-66 στο 36΄). Αν στα παραπάνω προστεθούν και οι χαμένες βολές από Ρένφρο, Σαλούστρο…

Ωστόσο τα λάθη της Σάσαρι βοήθησαν τον ΠΑΟΚ να μειώσει 75-73 (στα 110΄΄). Νίκολιτς και Ράιλι σκόραραν, ο Ρόμπινσον στα 46΄΄ με βολές έκανε το 79-75, στα 28΄΄ ο ΠΑΟΚ μείωσε 79-78, στο λάθος των γηπεδούχων ο  Φράνκε έκανε το λάθος της καριέρας του, στα 15΄΄ ο  Κρούσλιν είχε 1/2 βολές και ο Χαντς που δεν είδε πάσα (απόδειξη έλλειψης επιθετικού πλάνου) αστόχησε στο φινάλε στο τρίποντο.

*Περίπου 100 φίλοι του ΠΑΟΚ έκαναν το δύσκολο ταξίδι στην Σαρδηνία και προσπάθησαν να εμπνεύουν τους παίκτες της ομάδας τους, που όμως δεν κατάφεραν να τους ευχαριστήσουν. Φίλαθλοι από Χαλκίδα, Κιλκίς, Πανόραμα, Νεάπολη, Χρυσούπολη, Τρόιντορφ, Φρανκφούρτη, Λονδίνο,
Διαιτητές: Προς (Πολωνία), Γιλμάζ (Τουρκία), Γκουριόν (Ισραήλ)
Δεκάλεπτα: 19-14, 40-30, 63-55, 82-78
Σάσαρι (20/37δ, 6/20τρ, 24/30β, 31ρ, 23ασ, 12λ): Τζόουνς 10 (4/10σ, 4ασ), Ρόμπινσον 14 (7/7β, 6ασ, 4κλ), Κρούσλιν 3 (1/6σ), Γκαντίνι, Ντεβέκι, Tρέιερ 4, Κέζα, Μπέντζιους 18 (4/4δ, 2/4τρ, 8ρ), Τζεντίλε 7 (5ρ, 6ασ), Ντιόπ 5, Νίκολιτς 6 (1/6σ, 7ασ), Στέφενς 15 (7/11δ, 10ρ)

ΠΑΟΚ (10/26, 12/25τρ, 22/29β, 33ρ, 13ασ, 16λ): Φράνκε 6 (2/8σ, 4ρ, 3λ), Ράιλι 20 (2/3δ, 5/12τρ, 5ρ, 2ασ, 2κλ, 3λ), Τσιακμάς, Χαντς 19 (3/8δ, 1/2τρ, 10/10β, 3ρ, 3ασ, 5λ), Μαργαρίτης 4 (1/4σ), Πόλει 15 (3/3τρ, 6/7β, 4ρ), Σλαφτσάκης, Χρηστίδης, Σαλούστρος 6 (2/3τρ, 10ρ, 2ασ, 2κλ) Ρένφρο 8 (3/4δ, 5ρ, 3ασ).