Μέγας Άρης, πέρασε με ανατροπή απ’ τη Νίκαια! PICS+VIDEO

Ο Άρης κατάφερε παρότι βρέθηκε στο -9 (76-67) 2’ και 20’’ πριν την λήξη της κανονικής διάρκειας της αναμέτρησης της 9ης αγωνιστικής της ρέγκιουλαρ σίζον της Basket League στην Νίκαια με αντίπαλο τον Ιωνικό, να πάρει τους δύο βαθμούς στην παράταση (97-90, κ.α. 79-79) και να φτάσει τις έξι νίκες.

Οι γηπεδούχοι με επιμέρους σκορ 25-16 από την έναρξη του τελευταίου δεκάλεπτου, απέκτησαν σημαντικό προβάδισμα εννέα πόντων 2’ και 20’’ πριν το τέλος σαραντάλεπτου, αλλά οι «κιτρινόμαυροι» έκαναν την ανατροπή.

Με δύο τρίποντα του Βασίλη Τολιόπουλου και ένα του Ελάιζα Μήτρου – Λονγκ μείωσαν σε 78-76 μέσα σε διάστημα ενός λεπτού (1’ και 22’’ πριν την λήξη). Ο Ντάντε Χόκινς με 1/2 βολές έκανε το 79-76 για τον Ιωνικό με 50’’ να απομένουν για το τέλος της κανονικής διάρκειας του ματς.

Με μια βολή του Μήτρου – Λονγκ και δύο του Τολιόπουλου ο Άρης ισοφάρισε σε 79-79, 31’’ πριν την λήξη. Ακολούθησε το επιθετικό φάουλ του Νίκου Αρσενόπουλου με 9’’ να απομένουν για το τέλος και το μακρινό άστοχο σουτ του Τολιόπουλου με την ολοκλήρωση της κανονικής διάρκειας της συνάντησης.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι είχαν περισσότερες δυνάμεις και λύσεις και με σερί 17-0 που ολοκληρώθηκε με πέντε πόντους του Τι Τζέι Νότε προηγήθηκε με 96-81 στο 44’ και πήρε τη νίκη.

Κορυφαίοι του Άρη ήταν ο Τολιόπουλος που πέτυχε 26 πόντους με 4/7 δίποντα και 5/10 τρίποντα, ο Νότε ο οποίος σκόραρε 24 πόντους με τρία σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα και ο Τσάβεζ Γκούντγουιν που πέτυχε 18 πόντους με 9/13 δίποντα, πήρε 10 ριμπάουντ και έκανε 5 κλεψίματα.

Οι «κιτρινόμαυροι» έκαναν συνολικά 18 κλεψίματα έναντι 7 του Ιωνικού και πέτυχαν 28 πόντους από λάθη έναντι 9 των γηπεδούχων.

Ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης πέτυχε για τους ηττημένους 31 πόντους με 10/12 βολές, 6/7 δίποντα και 3/5 τρίποντα.

Τα δεκάλεπτα: 22-12, 33-26, 51-51, 79-79 (κ.α.), 90-97.